2023’ün birinci kirazı hasat edildi: Kirazda rekorlar kırdığımız bir yıl olacak

Türkiye’nin üretiminde dünya önderi ve ihracatta güçlü bir oyuncu olduğu kirazda hasat coşkusu yaşanıyor. Kuzey Yarımkürenin birinci kiraz hasadı Türkiye’nin erkenci kiraz üretim bölgelerinden Manisa Şehzadeler İlçesi Aşağı Çobanisa Mahallesi’nde yapıldı.  

Sezonun birinci kirazı, sembolik olarak düzenlenen açık artırmada kilosu 800 TL’den alıcı buldu.

Kirazda rekorlar kırdığımız bir yıl olacak

Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği Lideri Hayrettin Uçak, “Bugün itibariyle startını verdiğimiz kiraz döneminin ülkemize, üreticilerimize ve ihracatçılarımıza rahmet getirmesini diliyorum. Hem ülkemizin hem de Kuzey Yarımkürenin bu yılki birinci kiraz hasadını Manisa Şehzadeler ilçemizden yapıyoruz. Burası erkenci bir bölge olmasıyla bize baharın geldiğini de müjdeliyor. Geçtiğimiz yıla nazaran çok daha verimli ve bereketli bir kiraz dönemi geçireceğimizi söyleyebilirim. Geçen yıl 57 bin ton kiraz ihracatı gerçekleştirmiştik, bu dönem hava şartlarında bir olumsuzluk yaşamazsak rekorlar kırdığımız 80 bin ton ve 200 milyon dolar düzeylerine tekrar çıkabileceğimizi düşünüyorum.” dedi.  

Dünya üretiminde birinciyiz

Başkan Uçak, “Kirazda dünya üretiminde birinci sırada yer alıyoruz ve Almanya, Rusya üzere klasik pazarlarımız yanında Hong Kong, Singapur, Hindistan üzere ülkelerde de Türk kirazımız çok beğeniliyor. Üreticiler, ihracatçılar, Tarım ve Orman Bakanlığımız, Enstitülerimiz ve Üniversitelerimiz ile daima birlikte hem yeni pazarlardaki hissemizi artırabilir hem de yeni çeşitlerle hasat ve ihracat dönemini uzatabilirsek kirazın tüm tarım bölümünde lokomotif ihraç eserimiz olma potansiyeli var.” diye konuştu.

Bu sene rekolte bereketli: Vatandaş kiraza doyacak

Şehzadeler Kaymakamı Cemal Hüsnü Çaykara da bereketli bir dönem olmasını dileyerek, Kuzey Yarımkürenin birinci kirazı yetiştiren üreten Manisa’da emeği geçen bütün çiftçilere teşekkürlerini iletti.

Şehzadeler Belediye Lider Yardımcısı Bilal Demir, “Hem çiftçilerimizle hem ihracatçılarımızla görüştüğümüz kadarıyla bu sene rekolte bereketli olacak. Emek veren çiftçilerimize, ihracatçılarımıza, tüccarlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz. Vatandaşın kiraza doyacağı bir periyot olacak.” dedi.

Manisa kirazda değerli bir merkez: 48 bin 832 ton üretim

Manisa Vilayet Tarım ve Orman Vilayet Müdürü Metin Öztürk, Manisa’nın kiraz üretimindeki yerinden bahsederek “19 Nisan 2023 tarihinde Kuzey Yarımkürenin açık alanda birinci kiraz hasadını gerçekleştiriyoruz. Kuzey Yarımkürenin birinci kirazını çıkarmakla katma kıymetli eser elde etmiş oluyoruz. Emek ağır bir iş. Üreticilerimizin hakları ödenmez. Manisa kirazda kıymetli bir merkez. 48 bin 832 tonla üretimde 4’üncü sıradayız. Kiraz üretim alanında ikinci sıradayız. 2022 yılı bilgilerine nazaran vilayet olarak 3 milyon 103 binin üzerinde kiraz ağacına sahibiz. İlerleyen yıllarda Manisa üretimde dahada üstlere çıkacak. Erkenci kiraz Cristobalina cinsini hasat ediyoruz, sofralarla buluşturacağız. Kiraz hem iç piyasada hem ihracatta yer bulan değerli bir eserimiz.” dedi.

Türkiye’nin bir tarım ülkesi olduğunu vurgulayan MHP Manisa Milletvekili Adayı Ali Uçak, “Tarım ulusal iktisadın temelidir. Tarım olmadığı vakit bir ülkenin iktisadı külfet yaşar. Tarımda yaptığımız ihracatın yüzde 98’i kendi ülkemize dönüyor. Üreticimiz gece gündüz demeden tarlasında çalışıp bu eserleri bizlere getiriyor, şükranlarımızı sunuyoruz.” diye konuştu.

Hasat programına Şehzadeler Kaymakamı Cemal Hüsnü Çaykara, Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği İdare Heyeti Lideri Hayrettin Uçak, Manisa Vilayet Tarım ve Orman Vilayet Müdürü Metin Öztürk, MHP Manisa Milletvekili Adayı Ali Uçak, Şehzadeler İlçe Jandarma Kumandanı Binbaşı Özgür Can, üreticiler ve tüccarlar katıldı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu