Fungostatin Nasıl Kullanılır?

Mantar enfeksiyonları, özellikle ağız ve boğaz bölgesinde sıklıkla rastlanan sağlık sorunları arasındadır. Pamukçuk olarak da bilinen bu durum, çeşitli kandida mantar türlerinin sebep olduğu enfeksiyonlar grip gibi yaygın hastalıklar kadar sık rastlanan bir durumdur. Bu tip enfeksiyonlar, hem yetişkinlerde hem de özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan bebeklerde gözlemlenebilir. FUNGOSTATİN, bu tür enfeksiyonların tedavisinde etkili bir çözüm sunar.

FUNGOSTATİN Nedir ve Nasıl Kullanılır?

FUNGOSTATİN, başlıca nistatin adı verilen etken maddeyi içeren oral süspansiyon için toz formda bir antifungal (mantar karşıtı) ilaçtır. Her ml’sinde 100.000 ünite nistatin barındıran bu ilaç, ağız ve boğazdaki mantar enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.

Kullanım Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Nistatine veya ilacın diğer bileşenlerine karşı alerjiniz varsa FUNGOSTATİN kullanmayınız.
  • İlacı almadan önce, doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınız olduğu söylenmişse doktorunuzla temasa geçmelisiniz.
  • Her dozda bulunan rafine şeker miktarı, diyabet hastaları için önem taşır.
  • İlacın hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımı konusunda doktorunuza danışın.

Dozaj ve Uygulama

  • Yeni Doğan Bebekler: Günde dört defa 1 ya da 2 ml kullanılır.
  • Erken doğmuş ve düşük kilolu bebekler: Günde dört defa 1 ml yeterlidir.
  • Çocuklar ve Yetişkinler: Günde dört defa 1 ila 6 ml arasında dozlarda kullanılır.

FUNGOSTATİN süspansiyonu, ilacın şişesine belirli miktarda kaynatılmış ve soğutulmuş su eklenerek hazırlanır. Hazırlanan süspansiyon, belirtileri ortadan kalktıktan sonra en az 48 saat daha kullanılmaya devam edilmelidir.

Yan Etkileri Nelerdir?

FUNGOSTATİN’in yan etkileri arasında alerjik reaksiyonlar, deride kızarıklık ve şişlik, iritasyon, ishal, mide rahatsızlıkları, bulantı ve kusma bulunabilir. Bu tür yan etkilerle karşılaşılması durumunda, derhal doktora başvurulmalıdır.

Saklama Koşulları

FUNGOSTATİN, ışıktan korunarak ve buzdolabında saklanmalıdır. Hazırlanan süspansiyon, 10 gün içinde kullanılmalı, kullanılmayan kısmı bu süre sonunda imha edilmelidir.

FUNGOSTATİN, ağız ve boğaz bölgesindeki mantar enfeksiyonlarının tedavisinde güvenilir bir seçenektir. Ancak, ilacın kullanımı öncesinde ve süresince doktorun önerilerine ve ilaç kullanma talimatlarına dikkatle uyulması gerekir. Diyabet gibi özel durumlar ve hamilelik veya emzirme dönemi, doktora danışılmasını gerektiren önemli hususlardır. Tedavi sırasında herhangi bir yan etkiyle karşılaşılması durumunda, vakit kaybetmeden sağlık uzmanı ile iletişime geçilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu