Narın Faydaları Nelerdir? Nar Neye İyi Gelir?

Narın Faydaları Nelerdir? Nar Neye İyi Gelir?

Ilıman iklimlerde yetişen ve yıllardır türkülere, bilmecelere konu olmuş narın içeriğinde bulunan flavonoidler, polifenoller, taninler, antosiyaninler ve vitaminler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirici özelliğe sahiptir. Aynı zamanda meme kanseri başta olmak üzere birçok kanser türüne faydaları bulunan etkilere sahiptir. Ayrıca en iyi bilinene etkileri tansiyonu düşürmesi, ülsere iyi gelmesi ve kap sağlığını korumasıdır.

Narın Faydaları Nelerdir

Mideye Faydaları

Kış aylarında düzenli olarak tüketildiği takdirde mideyi temizleyerek hazmı kolaylaştırıcı yönde etki etmektedir. Ayrıca mide ülseri rahatsızlığı olan kişileri tedavi edici özelliğe da sahiptir. Mide bulantısını keserek kusmayı engelleyici özelliğe de sahiptir.

Kış Hastalıklarına Faydaları

Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirdiği için grip, nezle gibi kış hastalıklarında hastalığa yakalanmanızı zorlaştırır ve hastalığa yakalanan insanların daha hızlı şekilde iyileşmesini sağlar. Ayrıca yoğun ve şiddetli öksürüğü azaltma özelliği bulunmaktadır. Boğazdaki gıcıklanmayı gidermekte ve boğaz kuruluğuna son vermektedir.

Akciğerlere Faydaları

Düzenli nar yemek akciğer hastalıklarına yakalanma olasılığını düşürmektedir. Solunum yolu rahatsızlığı olan kişilerin daha rahat nefes almasına yardımcı olmaktadır. Kanda bulunan hemoglobinlerde taşınan oksijen miktarını arttırıcı özelliğe sahiptir.

Sindirim Sistemine Faydaları

İdrar söktürücü özelliği sebebiyle kabızlık sorununun görülmesini engellemektedir. Prostat kanseri ve diğer sindirim yolu rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Bağırsakların zararlı parazitlerden temizlenmesine yardımcı olmaktadır.

Kalbe Faydaları

Yüksek kan basıncını yani tansiyonu düşürücü özelliğe sahiptir. Çünkü içeriğinde bulunan antosiyaninler sayesinde kan damarlarının sertleşmesini engelleyerek tansiyonun yükselmesine engel olmakta ve buna bağlı olarak yaşanan kalp krizlerini engelleyici özelliğe sahiptir.

Nar Kabuğunun Faydaları

Narın kendisi gibi kabukları da çay şeklinde demlenerek içildiğinde başta ishal olmak üzere birçok rahatsızlığı kesici yönde olumlu etkiler göstermektedir. Yapmanız gereken 1 su bardağı kadar kaynatılmış suyun içine 2 çay kaşığı kadar nar kabuğu atarak 10 dakika daha demledikten sonra içmek olacaktır. Bu sayede kan şekeri seviyenizin dengelenmesine yardımcı olabilirsiniz. Tüm kanser türleri ve kalp rahatsızlıklarını nar kabuğu çayı içerek engelleyebilirsiniz. Ayrıca en önemli faydalarından biri de vücudunuzda görülen eklem ağrılarına nar kabuğu sayesinde son verebilirsiniz.

Nar Suyunun Faydaları

Sabahları kahvaltıda bir değişiklik yapıp portakal suyu veya şeftali suyu içeceğinize nar suyu içmek ister misiniz? Bu sayede 1 çay bardağı kadar içeceğiniz nar suyu hem tansiyonunuzun dengelenmesine yardımcı olur hem de birçok rahatsızlığınıza iyi gelir. Nar suyu içmenin başlıca faydaları cilt ve prostat kanseri riskine karşı koruyucu özelliğe sahip olmasıdır. İçeriğinde bulunan yoğun antioksidan sayesinde vücudun direncini arttırarak geçici rahatsızlıklarınızın giderilmesine de iyi gelecektir.

Nar Çekirdeğinin Faydaları

Günde 2 sefer bir kaşe yoğurdun içine 1 tatlı kaşığı kadar öğütülmüş nar çekirdeği karıştırarak tükettiğiniz zaman uzun vadede kalp krizi riskini yüksek oranda düşürmüş olacaksınız. Ayrıca bir diğer faydası menopoz döneminde tüketildiğinde yaşanan rahatsızlıkları azaltıcı yönde etki göstermesidir. Yoğurtla beraber tüketildiğinde de yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca doğum kontrol haplarının oluşturduğu yan etkileri azaltıcı yönde etki etmektedir.

Bu meyvenin çekirdeğinden üretilen bir yağ bulunmaktadır. Bu yağ cilde sürülerek kullanıldığında derideki hücrelerin yenilenmesini sağlayarak kırışıklıkların azalmasına yardımcı olmaktadır. Cildin daha canlı bir görünüme kavuşmasını sağlayarak yaşlanma etkilerini geciktirmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu