2024 Yerel Seçim Yasakları ve Detayları Açıklandı!

Seçim yasakları 31 Mart Yerel Seçimlerinde ülke çapında etkili olacak. Seçim yasakları ne zaman başlıyor, saat kaçta başlıyor ve 2024 seçim yasaklarının neler olduğu merak ediliyor. 2024 Yerel Seçimler kış aylarına denk geldiği için oy verme saatleri 32 ilde değişti. Seçim günü yasakları 2024: Seçim yasakları ne zaman başlıyor, ne zaman bitiyor?

Seçim süresince mabetlerde, okullarda, askeri binalarda ve diğer kamu hizmeti görülen yerlerde kapalı yer toplantısı yasağı devam edecek. Propaganda amaçlı mesajların elektronik posta adreslerine veya telefonlara gönderilmesi yasak olacak ancak siyasi partiler kendi üyelerine mesaj gönderebilecek.

Oy verme gününden önceki 10 gün içinde anketlere yasak getirilecek. Yapılacak kamuoyu araştırmaları ve mini referandumlar siyasi partiler ve adaylar lehine veya aleyhine yapılamayacak.

Bakanların ve vekillerin seçim propagandası gezilerine memurlar katılamayacak. Resmi araçlarla yapılan gezilerde protokol adımları atılamayacak ve resmi ziyafetler verilemeyecek.

Oy verme günü içki satışı ve içilmesi yasak olacak. Eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalacak ve lokantalarda sadece yemek servisi yapılacak. Silah taşıma yetkisi sadece emniyet görevlilerine verilecek.

Seçim günü saat 18.00’e kadar seçimle ilgili yayınlar, tahminler ve yorumlar yasak olacak. Saat 18.00 ile 21.00 arasında sadece YSK’nin tebliğleri yayınlanabilecek. Saat 21.00’den sonra tüm yayınlar serbest olacak ancak YSK süreyi değiştirebilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu