26. EMITT Turizm Fuarı, Bu Sene 95 Ülkeden 28.815 Ziyaretçiyi Ağırladı

Turizm dalının temsilcilerinin buluştuğu Dünyanın beş büyük turizm fuarı ortasında yer alan 26. EMITT – Doğu Akdeniz Memleketler arası Turizm ve Seyahat Fuarı ziyaretçiler ve iştirakçiler tarafından ağır ilgi gördü.

Türkiye’nin başkan kesimlerinde öncü fuarlar düzenleyen ICA Events tarafından organize edilen “26. EMITT – Doğu Akdeniz Milletlerarası Turizm ve Seyahat Fuarı” 12-15 Nisan 2023 tarihleri ortasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlendi. Fuar, T.C Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul Valisi Ali Yerli Kaya ve İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’nun iştirakleriyle açıldı. Fuar mühletince Büyükelçiler, Konsoloslar, Valiler, iştirakçi vilayet ve ilçelerin Belediye Liderleri, bürokratlar ve sektörel birlikler tarafından ziyaret edilen EMITT’e ilgi büyüktü. 

Dünyanın en büyük beş turizm fuarı ortasında yer alan 26. EMITT Turizm Fuarı’nda 95 ülkeden 28 bin 815 ziyaretçi ve 600’e yakın iştirakçi ağırlandı. Fuar kapsamında her yıl gerçekleşen “Davetli Çeşit Operatörü” programına bu yıl Fransa, Tunus, Kanada, Bulgaristan, İspanya, İngiltere, İsviçre, İran, İtalya, Yunanistan, Macaristan, Singapur ve Azerbaycan üzere değerli ülkeler başta olmak üzere toplam 40 ülkeden gelen 150’yi aşkın davetli cins operatörü ve 5 memleketler arası influencer katıldı.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C. İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türk Hava Yolları’nın kurumsal sponsorluğunda, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği’nin (TTYD) iş iştirakinde gerçekleştirilen 26. EMITT Turizm Fuarı, turizm profesyonelleri ile uygun fiyata en güzel tatil destinasyonlarında tatil planlamak isteyenleri ağırladı.

Fuarın açılış merasiminde konuşma yapan, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, EMITT son 25 yıldır turizm bölümünün büyümesine önemli katkı sunan, her yıl iştirakçi ve ziyaretçi sayısını artırarak dünyadaki en büyük 5 turizm fuarından biri olmayı başarmış çok kıymetli bir tertip. Bu manada Cumhuriyetimizin 100. yılında fuarımızın kapılarını bölüm paydaşlarına açması son derece gurur verici. Salgın öncesi sayılar kelam konusu olduğunda 2022 yılı sonunda, rekora imza atarak en çok turist ağırlayan üçüncü ülke olmayı başardık. Amaçlarımıza emin adımlarla ilerliyoruz. Ülkemize gelen toplam gelir ve ziyaretçi sayısını artırdık” dedi.

Açılış törenindeki konuşmasında “Turizm dalının Türkiye’nin memleketler arası alandaki en değerli vitrini olduğuna vurgu yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Turizm insanları birbirlerine yaklaştırır yakınlaştırır. EMITT tam da bu ruhu taşıyan ve taşıtan bir aktiflik. Bu bağlamda emeği geçen bütün EMITT yöneticilerine ve kesim temsilcilerine teşekkürü İstanbul’umuz ve memleketimiz ismine bir borç bilirim. Turizm dalı memleketimizin en önde duran vitrini. Bizi gösteren bizi hissettiren bizi anlatan tabiatımızı, medeniyetimizi, geçmişimizi ve hatta geleceğe dair insanımızın vizyonunu hissettiren bir sektör” dedi.

26. EMITT fuarının Türkiye iktisadına, turizmine ve ülke markasına büyük katkısı olduğuna dikkat çeken EMITT Fuar Yöneticisi Hacer Aydın, “EMITT Fuarı, Turizm dalının kalbinin attığı bir aktiflik olarak bu sene de ziyaretçilerin akınına uğradı. Devletimizin üst seviye yetkilileri, dala istikamet veren markalar, cins operatörleri, acenteler ve birçok profesyonelin tıpkı masa etrafında buluşmasını sağladık. Turizm dalına yönelik 2023 yılı ve sonrası için öngörülerimizi paylaşarak, tahlil teklifleri üzerinde durduk. 95 ülkeden toplam 28 bin 815 ziyaretçi, 600’e yakın iştirakçi ve 5 memleketler arası Influencera konut sahipliği yaptık. Memleketler arası alanda, yeni satın alma, iş geliştirme, yeni iş ve iş birliği fırsatları sunan EMITT’te iştirakçilerin daha fazla yarar sağlayıp daha verimli görüşmeler yapılabilmesi için geliştirilen B2B randevu sistemi ile tüm iştirakçilerimiz 40 ülkeden 150’yi aşkın davetli çeşit operatörüyle evvelden randevulaşarak görüşme imkanına sahip oldu” dedi.

Türkiye’nin Değerli Destinasyonları EMITT’te Tanıtıldı

Tüm dünyadan iştirakçilerin, davetli çeşit operatörlerinin ve kesimin uzmanlarının bölümün global ve lokal gündem mevzularını tartıştığı Fuar’da; 95 ülke, dünyanın değerli turist çekim noktaları ve Türkiye’den 100′ yakın destinasyon yer aldı. 26. EMITT fuarında vilayet ve ilçe belediyeleri Türkiye’nin turistik bölgelerini tüm dünyaya tanıtırken ziyaretçilerin ağır ilgisini gördü. Balıkesir, Edirne, Antalya, Mardin, Diyarbakır, Kapadokya, Siirt ve Şanlıurfa üzere kıymetli destinasyonlar ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. 

EMITT Konferans Sahnesi’nde Turizm Kesiminin Geleceği Konuşuldu

Kapsamlı konferans ve aktiflik programıyla EMITT, iştirakçi ve ziyaretçileri için bir bilgi, ilham ve network platformuna dönüştü. Bu yıl 26’ncı defa bölüme kapılarını açan EMITT 2023 Aktiflik Programı’nda; başta sürdürülebilirlik olmak üzere, sıhhat ve wellness turizminde Türkiye’nin vizyonu ve çalışmaları, müşteri tecrübesini geliştiren çığır açacak teknolojik uygulamalar, kültürel mirasımızın tanıtımı ve marka çalışmaları, eko, agro ve gastro turizm konusundaki düzgün örnekler gündeme alındı.

EMITT Fuarının klasiklerinden biri olan Başkanlar Oturumu bu yıl da büyük ilgi gördü. Dalın kanaat başkanlarını buluşturan “Fikir Liderleri 2023 Turizm Öngörülerini Açıklıyor” başlıklı oturumu Turizm Danışmanı Osman Ayık’ın idaresinde, TÜRSAB Lideri Firuz Bağlıkaya, TTYD Lideri Oya Narin ve TÜROFED YK Lider Yardımcısı Erkan Yağcı’nın katılımları ile düzenlendi. 26 yıldır bölüme hizmet veren ve dalı büyütmek için çalışmalar yapan EMITT’in kıymetinin vurgulandığı oturumda, turizm dalının geleceği etraflıca tartışıldı. Ayrıyeten oturumda, bölüme taraf veren son gelişmeler gündeme taşınırken; aktüel turizm sayıları, önlemler, aksiyonlar, gelecek beklentisi ve yol haritası üzere kıymetli mevzulara değinildi. “Türk Hava Yolları; İtalya ve Hoşluklarını Sunar” başlıklı oturum da günün bir öbür oturumu oldu. 

Fuarın ikinci gününde, Sürdürülebilir Destinasyon Yönetimi’, ‘İhracat Stratejisinde Sıhhat Turizmi Planı’, ‘Destinasyonları Klişelerin Ötesine Geçiren Influencer Stratejileri’ ve ‘Sektörün Yükselen Güçleri: Eko-Agro-Gastro Turizm’ başlıklı bahisler bölüm temsilcileri tarafından masaya yatırıldı.   Destinasyonların, Influencerların ve hadise tahlillerinin öne çıktığı oturumlarda, kültür turizminin kıymetinden bahsedilirken yeni destinasyonlar ve alternatif turizm çeşitleri üzerine konuşuldu.

Fuarın üçüncü günündeki etkinlikler kapsamında; ‘Doğrudan Rezervasyonları ve Geliri En üst Seviyeye Nasıl Çıkarırız?’, ‘Hedef Kitlenizle Bağ Kurmanın İpuçları: Özel Müşteri Tecrübeleri Yaratmak’, ‘Sürdürülebilir Turizm Ekseninde Kültürel Miras’ ve ‘Metaverse: Turizm Kaynaklarını Genişleten Deneyim’ başlıklı hususlar bölüm temsilcileri tarafından masaya yatırıldı. Pandemi sonrasında beklentilerin değiştiğine dikkat çekilen oturumlarda otellerin rekabet ortamında fark yaratabilmelerinin gerekliliğinden, Türkiye’ye farklı ülkelerden gelen ziyaretçilerin hangi harcama kaleminde bulunduklarına ait yapılan tahlillere kadar pek çok husus konuşularak kültür mirasların kıymeti ve korunmasından bahsedildi. 

Türkiye’nin tanıtımına ve turizm bölümünün marka haline gelmesine hizmet eden 26. Doğu Akdeniz Memleketler arası Turizm ve Seyahat Fuarı – EMITT’in son oturumları ‘Seyahat Teknolojilerinde Teşebbüsçü Ekosistemi’, ve ‘Travel Tech Turizm Kesimi Paydaşlarının İş Yapış Formlarını Nasıl Kolaylaştırır?’ ile son gününde turizm bölümünde teknolojinin değeri konusunu ele alarak kapanışı yaptı.

Dört gün boyunca EMITT’te gerçekleşen birbirinden farklı destinasyon sunumları ile de profesyoneller ziyaretçilerle buluştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu