27 MART: DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜ’NÜN KÖKENİ VE ÖNEMİ!

DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜ NEDİR?

Dünya Tiyatro Günü, Uluslararası Tiyatrolar Birliği (International Theatre Institute) tarafından 1961 yılında kurulmuştur. Her yıl 27 Mart günü, ITI merkezleri ve dünya çapındaki tiyatro grupları tarafından kutlanmaktadır. Birçok ulusal ve uluslararası etkinlik bu kutlamalara katılmaktadır. Dünya çapında ünlü bir tiyatro oyuncusu, yönetmen veya yazar tarafından kaleme alınan evrensel bir bildirge bu günün en önemli etkinliklerinden biridir. İlk bildirge 1962 yılında Jean Cocteau (Fransa) tarafından yazılmıştır.

Dünya Tiyatro Günü’nün fikri, dönemin ITI başkanı Arvi Kivimaa tarafından önce Helsinki’de, sonra da Viyana’da yapılan 9. ITI Konferansı’nda ortaya atılmıştır. İskandinav ülkelerinin desteğiyle kabul edilen bu fikir, her yıl 27 Mart gününün Uluslar Tiyatrosu’nun (Theatre of Nations) açılış günü olarak kutlanmasını sağlamıştır.

UNESCO tarafından kurulan ITI’nin amacı, sahne sanatları alanında dünya çapında bilgi ve uygulama paylaşımını artırmak, sanatsal yaratıcılığın ve üretimin toplumsal bilincini geliştirmek, insanlar arasında barış ve dostluğu teşvik etmek ve UNESCO’nun hedeflerine katkıda bulunmaktır. Dünya Tiyatro Günü, bu amaçları hatırlatmak için bir fırsattır.

DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜ NE ZAMAN?

Her yıl 27 Mart günü ITI merkezleri ve dünya çapındaki tiyatro grupları tarafından kutlanmaktadır.

Dünya Tiyatro Günü Uluslararası Bildirgesi

Jean Cocteau ilk bildirgenin yazarıdır. 1993’te Venezuela ITI Merkezi, 1962-1993 yılları arasında yayınlanan tüm bildirgeleri iki antoloji halinde yayımlamıştır. Uluslararası Bildirge yanında, ITI dünyanın hemen her yerinde büyük gösteriler ve festivaller düzenlemektedir.

DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜ MESAJLARI

Tiyatro aşka benzer. İnsanı hazin hazin ağlatır. Ama verdiği acının gücünde bir başka tat bulunur. Tiyatro evrene benzer. İnsanı doya doya güldürür. Ama yansıttığı tuhaflıklar, gülerken ağlamak için istekler doğurur. (Namık Kemal)

Tiyatro bir şehrin ocak başıdır. Orada en güzel masallar söylenir, en gerçek sözler duyulur. (Muhsin Ertuğrul)

Tiyatro, toplum kültürünün aynasıdır.

Tiyatro, gönüller arasında bağ kurar.

Sanattan mahrum bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir. (Kemal Atatürk)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu