31 Mart 2024 Yerel Seçimlerinde Oy Verme Saatleri Değişti! Detaylar için tıklayın.

Oy verme işlemi ne zaman başlıyor sorusu, 31 Mart 2024 yerel seçimleri yaklaşırken gündeme geliyor. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Kararı’na göre, bazı illerde oy verme saatleri değişti. Bu nedenle birçok farklı ildeki seçmenler konuyla ilgili araştırmalar yapmaya devam ediyor. 31 Mart Pazar oy verme işlemi ne zaman başlıyor ve ne zaman bitiyor?

YSK’nın kararıyla 31 Mart 2024’te yapılacak yerel seçimlerde oy verme saatleri belirlendi. 32 ilde oy verme saatleri 07.00-16.00 olarak değiştirildi, diğer illerde ise saatler 08.00-17.00 olarak açıklandı.

YSK Başkanlığınca Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile 31 Mart 2024’te yapılacak yerel seçimlerde bazı illerde oy verme saatlerinde değişiklik yapıldı. Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis illerinde oy verme başlangıç ve bitiş saatleri 07.00-16.00 olarak belirlendi. Diğer illerde ise oy verme saatleri 08.00-17.00 olarak açıklandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan YSK Kararına göre, seçim propaganda serbestliği ve süresi ile ilgili usul ve esaslara uyulacak. Seçim zamanı boyunca belirli alanlarda toplu sözlü propaganda yapılması yasak olacak. Miting alanları belirlendikten sonra siyasi partiler ve bağımsız adaylar bu alanları kullanabilmek için ilçe seçim kurullarına başvuruda bulunacak. Ayrıca, seçim propagandasının denetim ve gözetim yetkisi mülki idari amirler ve ilçe seçim kurullarında olacak.

Yüksek Seçim Kurulu, 31 Mart Pazar günü yapılacak olan yerel seçimlerin saatindeki değişiklikleri gündeme getirdi ve seçmenlere bu konuda bilgi verdi. Tüm detaylar Resmi Gazete’de yayımlanan YSK Kararı’nda bulunabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu