AÇEV Zelzele Bölgesinde

Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), sarsıntıdan etkilenenlerin orta ve uzun vadede yeterli olma hallerini desteklemek için Hatay Defne, Gaziantep Nurdağı ve Adıyaman’da çocuk, ebeveyn ve bayan dostu AÇEV Merkezleri kuruyor. Vakıf, merkezden uzak köylerde yaşayan çocuklar, ebeveynler ve bayanlara da gezici hizmet araçları ile ulaşmaya hazırlanıyor. Küresel teknoloji şirketi Dyson’ın dünya çapında genç mühendis ve bilim insanlarını desteklemek maksadıyla faaliyet gösteren hayır kurumu James Dyson Vakfı iş birliğinde yola çıkacak birinci araç, 23 Nisan’da Adıyaman’da olacak. 

AÇEV Genel Müdürü Senem Başyurt, afet ve krizlerin olumsuz sonuçlarından en fazla çocukların etkilendiğini belirterek, “Koşullar ne kadar zorlayıcı olursa olsun, çocukların kâfi bakım hizmetlerinden faydalanmaları ve eşit öğrenme fırsatlarına erişebilmeleri çok kıymetli. Biz de birinci günden itibaren başta çocuklar olmak üzere sarsıntıdan etkilenenlerin muhtaçlıklarını karşılamak ve uzun vadede yeterli olma hallerini desteklemek için seferber olduk.” dedi.

Üç kente AÇEV Merkezleri kuruluyor

Kurulduğu günden bu yana, 30 yıldır, başta çocuklar olmak üzere onların birincil yakınları olan anne babalar ve tıpkı vakitte bayanlar için çalışmalar yürüten AÇEV, Türkiye’de yaşanan afetlerde faal ve uzun vadeli bakış açısıyla afetlerden etkilenenlerin yanında yer alıyor. 

Bölgede kalıcı yapıların inşasına ve istikrarlı hizmetlere odaklanan AÇEV, öncelikli olarak Hatay, Gaziantep ve Adıyaman’daki konteyner kentlerde AÇEV Merkezleri kuruyor. Ruh sıhhati uzmanları iş birliğinde, sarsıntıdan etkilenen çocuklar, anne babalar ve bayanları psikososyal olarak desteklemeye ve tekrar onların gereksinimleri doğrultusunda revize edilen bilimsel temelli eğitim programlarıyla buluşturmaya hazırlanıyor. 

AÇEV, hem merkezlerinde hem de taşınabilir araçlarıyla ulaştığı merkezden uzak ilçeler ve köylerde, çocuk muhafaza, çocuk yaşta erken ve zorla evlilikleri tedbire, ihmal ve istismarı tedbire bahislerinde ebeveynler ve bakım verenler için toplum bilgilendirme seminerleri düzenlemek üzere de hazırlıklar yapıyor.

İlk taşınabilir hizmet aracı 23 Nisan’da bölgede

AÇEV, sarsıntı bölgesinde merkezden uzak ilçelerde ve köylerde yaşayan çocuklar, anne babalar ve bayanlara da gezici hizmet araçlarıyla ulaşmayı hedefliyor. Dünya çapında geleceğin mühendislerini desteklemek gayesiyle birçok projeyi fonlayan James Dyson Vakfı iş birliğinde yola çıkan birinci araç, 23 Nisan’dan itibaren Adıyaman’dan başlayarak zelzele bölgesindekilerin âlâ olma haline katkıda bulunacak.

Depremde konutlarıyla birlikte şahsî eşyalarını, eğitim gereçlerini ve oyuncaklarını da kaybeden çocuklar, merkezde toplu kullanım için erişecekleri materyallerin yanı sıra kendilerine ilişkin erken çocukluk gelişim setleriyle de destekleniyor.

Mutlu Çantam yolda!

AÇEV uzmanlarının ihtimamla hazırladığı, içerisinde hijyen kiti, kırtasiye eserleri, oyuncaklar, kitaplar ve ebeveynler için yönergeler bulunan Mutlu Çantam ise 23 Nisan’dan itibaren bölgedeki çocuklarla buluşacak.

AÇEV’in sarsıntı bölgesinde yürüttüğü çalışmalara katkıda bulunmak istiyenler, Mutlu Çantam Yolda (www.acev.org/bagisyap/mutlu-cantam-yolda) sayfasından projeye takviye olabilir ve tıpkı sayfadan AÇEV taşınabilir hizmet araçlarının bölgedeki seyahatini takip edebilirler.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu