Ahievren Mahallesi’nde Çilek Fidesi Dağıtım Merasimi Gerçekleştirildi

Kırsal mahallerde ikamet eden nüfusun ziraî gelir seviyesinin arttırılması maksadıyla Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen “Üzümsü Meyvelerin Ekiliş Alanlarının Arttırılması Projesi” kapsamında Ahievren Mahallesi’nde 28 Nisan 2023 Cuma günü saat 10.30’da Çilek Fidesi dağıtım merasimi gerçekleştirildi.

Çilek fidesi dağıtım merasimine; Tekirdağ Büyükşehir Belediye Lideri Kadir Albayrak, Malkara Belediye Lideri Ulaş Yurdakul, CHP Malkara İlçe Lideri Hülya Ertan,  Tekirdağ Tarım Kooperatifleri Birliği Lideri Ramazan Demirkıran, Malkara Ziraat Odası Lideri Talat Kaya, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ziraî Hizmetler Daire Lideri Fatih Bakanoğulları, Malkara Belediyesi Meclis Üyeleri, Ahievren Mahalle Muhtarı Bülent Avcı ve üreticiler katıldı.

Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ile tüm aziz şehitlerimiz ismine hürmet duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başlayan merasimde Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ziraî Hizmetler Daire Lideri Fatih Bakanoğulları, proje hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Ahievren Mahalle Muhtarı Bülent Avcı, Malkara Ziraat Odası Lideri Talat Kaya ve Tekirdağ Tarım Kooperatifleri Birliği Lideri Ramazan Demirkıran yaptıkları konuşmalarda Tekirdağ Büyükşehir Belediye Lideri Kadir Albayrak’a, Malkara Belediye Lideri Ulaş Yurdakul’a ve projede emeği geçenlere teşekkür ettiler.

Malkara Belediye Lideri Ulaş Yurdakul, “Sayın Tekirdağ Büyükşehir Belediye Liderim, Malkara Ziraat Odası Liderim, Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Liderim, Tekirdağ Kooperatifler Birliği Liderim, mahalle muhtarlarım ve bedelli hemşehrilerim hepinizi Nisan ayının bu hoş günde sevgi ve hürmetle selamlıyorum. Hepiniz güzel geldiniz sefalar getirdiniz.

 İçinde bulunduğumuz ekonomik şartlara ve hayatın git gide zorlaşmasına karşın bizler kentimizin her alanında ağır bir çalışma uğraşı içerisindeyiz. Kent merkezinde doğalgaz çalışmaları devam ediyor. Haziran ayında da bir aksilik olmazsa yol üretim çalışmalarına başlayacağız.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyemiz mahalleler ortası iletim yollarında ve mahalle içlerinde bize önemli manada parke taş çalışmalarımızda takviye oluyor.

Bir taraftan kentimizin kültür alanında çalışırken bir taraftan eğitim alanında çalışıyoruz.  Bugün tekrar kentimizin iktisadı ile ilgili bir proje ile sizlerle beraberiz. Ben bilhassa üretim manasında Malkara’nın üreticilerine dayanak olan Malkaralı kooperatiflerimizin isteklerini yetiren Kadir Liderimize Malkara’da ki tüm üreticilerimiz isminde teşekkür ediyorum.

Umuyorum yeni ektiğimiz bu eserler Tekirdağ büyükşehir Belediyesi, Kooperatif, Malkara Belediyesi ve özel bir firma tarafından yapılan Ahievren köy pazarında tüketiciyle buluşacaklar.

Üreticimize bol bereketli günler diliyorum. Hepinize hürmetler sunuyorum” dedi.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Lideri Kadir Albayrak; “Kırsal Mahallelerde ikamet eden vatandaşlarımızın gelir seviyesinin artırılması maksadıyla yeni eser yahut üretim biçimlerinin ortaya konulması kıymet arz etmektedir. Arıcılık, mantarcılık, mandacılık üzere uzun müddettir bilinen ve uygulanan orman köylerine has yetiştiricilik cinslerinin yanı sıra tahlile katkı sağlayabilecek yeni imkanlardan birisi de üzümsü meyvelerin tarımının yaygınlaştırılmasıdır. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak vizyonumuzu oluşturan en değerli öğelerden bir tanesi olan tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi doğrultusunda ‘Üzümsü meyvelerin ekiliş alanlarının genişletilmesi’ projesini uygulamaya koyduk. Projemizin uygulamaya konulması ile birlikte istekli üreticilerimizle çalışılması sayesinde örnek teşkil edecek, vilayetimize sosyo-ekonomik manada olumlu tesirleri olacak ve eser çeşitliliğin artırılmasına katkı sağlanacaktır. İlimiz çilek randımanı 2021 yılında Malkara 12 Ton, Saray 8 Ton ve Süleymanpaşa da 24 Ton olmak üzere toplam 44 Ton’dur. Bugün burada gerçekleştirdiğimiz çilek fidesi dağıtımı ile birlikte bu sayıların önümüzdeki devirde daha da artacağını ve üreticilerimize ekonomik manada olumlu dönüşler olacağını hedefliyoruz. Projemiz kapsamında dağıtımını yaptığımız çilek fidesi ve ekim materyallerinin tüm üreticilerimize güzel olmasını diliyor, bereketli bir dönem geçirmelerini temenni ediyorum” dedi.     

Yapılan konuşmalarının akabinde üreticilere Çilek Fidesi dağıtımı gerçekleştirildi.

Törenin akabinde Tekirdağ Büyükşehir Belediye Lideri Kadir Albayrak, Malkara Belediye Lideri Ulaş Yurdakul ve protokol üyeleri kahvehaneyi ziyaret ederek mahalle sakinleriyle sohbet ettiler.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu