Akaryakıt Fiyatları Hızla Yükseliyor! Son Durum Ne?

Akaryakıt fiyatları sürekli olarak değişiyor ve bu nedenle günlük olarak takip ediliyor. Benzin ve mazot fiyatlarındaki dalgalanmalar nedeniyle vatandaşlar benzinin litre fiyatı ne kadar, mazotun litre fiyatı kaç TL sorularını sıkça araştırıyor. Ayrıca, güncel benzine zam geldi mi, benzine indirim var mı, mazota zam var mı gibi sorular da araç sahipleri tarafından merak ediliyor. İşte güncel akaryakıt fiyatları!

AKARYAKIT FİYATLARI

20.03.2024 tarihli akaryakıt fiyatları ise:

Kurşunsuz 95(Excellium95) TL/lt: 40,47 TL

Motorin TL/lt: 40,67 TL

Motorin (Excellium) TL/lt: 40,72 TL

Kalorifer Yakıtı TL/Kg: 30,45 TL

Fuel Oil TL/Kg: 26,43 TL

GÜNCEL AKARYAKIT FİYATLARI İÇİN TIKLAYINIZ

AKARYAKITA ZAM VAR MI?

Gece yarısı benzine 1.34 TL, motorine ise 1.11 TL zam yapılması bekleniyor. Zammın ardından İstanbul’da benzin ve motorin litre fiyatı 43 TL seviyelerine yükselecek.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Türkiye’de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken; gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payı eklenir ve KDV hariç rafineri satış fiyatı belirlenir. Gümrüksüz rafineri fiyatı hesaplanırken, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek, belirli bir fiyat değişim farkından gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı bulunur. Bu hesaplamalar sonucunda dağıtım firmaları tarafından belirlenen fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve bölgelere göre farklılık gösterebilir.

Gündem Ekonomi Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu