Akaryakıt Fiyatları Yükseliyor! İşte Son Durum ve Detaylar

Benim ve motorin fiyatlarındaki zam durumu ve benzin motorin fiyatlarındaki değişikliklerle ilgili merak edilenler. Brent petrol fiyatları ve döviz kuru dalgalanmalarıyla birlikte vatandaşlar benzin, motorin ve mazot fiyatlarını takip ediyor. Benzine zam var mı, 21 Mart 2024’te benzin ne kadar olacak, kaç TL edecek; bu konular araştırılıyor. Benzine zam geldi mi? 21 Mart 2024’te benzin fiyatı ne kadar olacak, kaç TL olacak? GÜNCEL Benzin, motorin, mazot fiyatları! Detaylar haberimizde…

BENZİNE ZAM VAR MI?

Uluslararası petrol fiyatlarındaki yükselişe ve döviz kuru dalgalanmalarına bağlı olarak akaryakıt fiyatlarındaki artış devam ediyor. Son zam ile İstanbul’da benzin ve motorin litre fiyatları ortalama olarak 43 lira seviyesinin üzerine çıktı.

Benzinde 1 lira 50 kuruş, motorinde ise 1 lira 30 kuruşluk fiyat artışı gerçekleşti. Geçtiğimiz hafta da benzin fiyatına 1 lira 53 kuruş, motorin fiyatına ise 1 lira 10 kuruş zam yapılmıştı.

BENZİN NE KADAR?

Son zammın ardından İstanbul’da benzinin litre fiyatı 43 lira 44 TL’ye, motorinin litre fiyatı ise 43 lira 2 kuruşa yükseldi. Ankara’da benzin fiyatı 44 lira 20 kuruş, motorin fiyatı ise 43 lira 84 kuruş oldu.

Benzine zam var mı? 21 Mart güncel yakıt fiyatları! Motorin, LPG fiyatları ne kadar oldu?

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Türkiye’de benzin ve motorin fiyatları, gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç rafineri satış fiyatının bulunması yöntemi kullanılarak hesaplanıyor. Gümrüksüz rafineri fiyatı hesaplanırken Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı belirleniyor. Hesaplama sonucunda dağıtım firmaları tarafından belirlenen fiyatlar, rekabet ve serbest piyasa koşulları nedeniyle şirketler ve şehirlere göre değişiklik gösterebiliyor.

Enerji Gündem Finans Ekonomi Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu