Antalya Deprem Bölgesi mi? Fay Hatları Detaylarıyla Açıklandı!

Antalya’da Deprem Bölgesi Var mı?

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü, Türkiye’deki fay hatlarını detaylı bir şekilde açıkladı ve Antalya’nın deprem bölgesine mi olduğunu merak eden vatandaşlar arama motorlarında Antalya’nın deprem bölgesi olup olmadığını ve fay hattının nereden geçtiğini araştırıyorlar.

Antalya, ikinci derece deprem bölgesi olarak kabul edilmektedir. Fethiye-Burdur Fay Zonu, Helenik-Kıbrıs Fayı’nın Finike açıklarında uzanan bölümü, Kıbrıs Yayı’nın devamı olan Kırkkavak Fayı ve Aksu Fayı boyunca uzanan fay zonu Kemer-Isparta ve Kemer-Korkuteli uzatmalarıyla Antalya Zonu’nu oluşturmaktadır.

İkinci derece deprem bölgesi olan diğer iller arasında Tekirdağ, İstanbul (1 ve 2. Bölge), Bitlis, Kahramanmaraş, Van, Adıyaman, Şırnak, Zonguldak, Afyon, Samsun, Erzurum, Kars, Ardahan, Batman, Iğdır, Elazığ, Diyarbakır, Adana, Eskişehir, Malatya, Kütahya, Çankırı, İzmir, Ağrı ve Çorum bulunmaktadır.

Üçüncü derece deprem bölgesi olan iller arasında Eskişehir, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Sinop, İstanbul, Kastamonu, Ordu, Samsun, Giresun, Artvin, Şanlıurfa, Mardin, Kilis, Adana, Gaziantep’in bazı bölgeleri, Kahramanmaraş, Sivas, Gümüşhane, Bayburt, Kayseri, Yozgat, Çorum, Ankara, Konya, Mersin ve Nevşehir yer almaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu