Arçelik, Teknofest’te Siber Güvenliğe Dikkat Çekti

Arçelik, Türkiye’nin birinci ve tek havacılık, uzay ve teknoloji şenliği Teknofest’te Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin düzenlediği Hackmasters Siber Güvenlik Müsabakası’nda akıllı aygıtlar için geliştirdiği tahliller ve senaryo ile dayanak verdi. 

Arçelik, havacılık, uzay ve teknoloji şenliği Teknofest’te inovatif teknolojilerini ve akıllı aygıtlar için geliştirdiği siber güvenlik tahlillerini sergiledi. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin Teknofest 2023 kapsamında düzenlediği Hackmasters Siber Güvenlik Yarışması’nın müsabaka paydaşı olan Arçelik, final etabında akıllı beyaz eşyaların siber güvenliğine odaklandığı bir mizansen hazırladı. 

Arçelik Siber Güvenlik Takımı, 1000 in üzerinde yarışmacı ortasından finale kalan 20 iştirakçinin yarıştığı final etabı için beyaz eşyaların yazılımlarına şuurlu olarak IoT Siber Güvenlik zafiyetleri yerleştirdi. Yarışmacılar, bu zafiyetleri bularak ilerledikleri final etabında birincilik için uğraş etti. 

Dijital dönüşümün süratle gerçekleştiği bir devirde bilgi teknolojileri güvenliğinin ehemmiyetine vurgu yapan Arçelik Üretim ve Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nihat Bayız, “İnternete bağlanabilir akıllı aygıtların sayısı her geçen gün artıyor. Bilhassa beyaz eşya, robot süpürge üzere günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız konut aletleri için siber güvenlik konusu birinci sıralarda yer alıyor. IoT aygıtların siber güvenliği için diğerleri tarafından denetim edilmemesi, ürettiği bilgilerin inançlı bir halde iletilebilmesi, saklanması yahut diğer maksatlara hücum hedefli kullanılamaması değer arz ediyor. Biz de Arçelik olarak siber güvenlik konusunda büyük bir hassasiyetle çalışmalarımızı yürütüyor, tüketicilerimizin bilgilerini uçtan uca müdafaayı hedefliyoruz. Dünyada internete bağlanabilir beyaz eşyalarda siber güvenlik emelli özel bir kripto çipi olan Hardware Security Module’u kullanan birinci şirketlerden biriyiz. Ayrıyeten memleketler arası alanda ileri seviye birçok farklı siber güvenlik sertifikasına sahip beyaz eşyalar üretiyoruz. IoT Siber Güvenlik grubumuz ile bu alandaki muvaffakiyetlerini mükafatla taçlandırarak 2018 yılında İngiltere’deki IoT Security Foundation tarafından yılın IoT siber güvenlik şampiyonluğu ödülünün de sahibi olduk. Yenilikçi eser portföyümüzle, daha kontaklı ve dijitalleşen bir dünya için yenilikçi ve akıllı tahliller geliştiriyoruz. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’mizin düzenlediği Siber Güvenlik Yarışması’na tahlillerimizle dayanak vermekten memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Arçelik, Teknofest’te inovatif teknolojilerinden kimilerini da ziyaretçilerle buluşturdu. Ankastre fırın, bulaşık makinesi, kameralı buzdolabı, robot süpürge, Android TV ve küçük konut aletleri eserlerinin sergilendiği stand büyük ilgi çekti. 

Stantta yer alan eserlerden kameralı buzdolabı, içerisindeki iki kamera ile materyalleri görerek HomeWhiz taşınabilir uygulaması üzerinden materyallerin takibini kolaylaştırıyor. Ankastre fırın ve bulaşık makinesi, akıllı kablosuz ağ ilişkileri ile Homewhiz uygulaması üzerinden denetim edilebiliyor. HobEx, ocak içi davlumbaz teknolojisi ile iki eseri bir ortada sunuyor, pişirme sırasında ve sonrasında yemek kokularını önlüyor. Sıcaklık sensörlü davlumbaz ise ısı oranına nazaran çalışma kademesini otomatik olarak ayarlayabiliyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu