AV-TEST, üç başka Kaspersky eserinin fidye yazılımlarına karşı yüzde 100 tesirli olduğunu doğruladı

Kaspersky Endpoint Security for Business, Kaspersky Small Office Security ve Kaspersky Internet Security, AV-TEST tarafından yapılan “Gelişmiş Tehdit Müdafaa Testi” değerlendirmelerinde fidye yazılımı taarruzlarına karşı yüzde 100 aktifliğini kanıtladı. 11 işletim sistemiyle çalışan bilgisayarları gaye alan fidye yazılımı yükü içeren 10 başka zincirleme atak senaryosu eşliğinde 17 tedarikçinin 25 eserini inceledi. Kaspersky eserleri 10 farklı zincirleme akınla karşı karşıya kalmasına karşın tek bir kullanıcı belgesini bile kaybetmedi.

Dünyanın dört bir yanındaki fidye yazılımı kümelerinin prosedür ve tekniklerini geliştirmesine bağlı olarak 2022 yılının birinci 10 ayında amaçlı fidye yazılımları tarafından akına uğrayan kullanıcıların oranı, 2021’in birebir devrine kıyasla neredeyse iki katına çıktı. Kurumlara yönelik hücumlar kalıcı bilgi kaybı, iş süreçlerinin kesintiye uğraması, yedeklere dönüş sırasında yaşanan vakit kaybı, prestije verilen ziyan ve hepsinden değerlisi büyük mali kayıplar üzere sonuçlara yol açabiliyor. IBM’in veri ihlali raporuna göre, 2022 yılında fidye yazılımı taarruzlarının kurumlara ortalama maliyeti 4,54 milyon ABD dolarına ulaşmış durumda.

AV-TEST, Ekim 2022’de Windows 11 işletim sistemiyle çalışan bilgisayarları gaye alan fidye yazılımı yükü içeren 10 başka zincirleme akın senaryosu eşliğinde 17 tedarikçinin 25 eserini inceledi. Hücum kurgusunda Emotet fidye yazılımı ailesinin teknikleri kullanıldı. Test mühendisleri, taarruzların her bir etabını MITRE ATT&CK etaplarıyla ilişkilendirdi ve test edilen güvenlik tahlillerinin her birinin saldırıyı hangi etapta tespit edebildiğini, engelleyebildiğini ve kullanıcı evraklarındaki değişiklikleri geri alabildiğini araştırdı.

30 puan üzerinden en yüksek kalitede koruma 

Testlerde yer alan üç Kaspersky eseri, toplam 30 puan üzerinden azamî müdafaa puanlarına imza attı. Teste katılan Kaspersky Endpoint Security for Business ve Kaspersky Small Office Security kurumsal güvenlik tahlilleri ve Kaspersky Internet Security tüketici güvenlik eseri, kullanıcı evraklarını 10 zincirden oluşan hücumların tamamından muhafazayı başardı ve “Advanced Approved Endpoint Protection” ve “Advanced Certified” sertifikalarını almaya hak kazandı.

Kaspersky eserleri, 2021’in Haziran-Ağustos ve Kasım aylarının yanı sıra 2022’nin Şubat, Nisan ve Ağustos aylarında yapılan çeşitli testlerde de muvaffakiyetini kanıtlayarak fidye yazılımları dahil olmak üzere karmaşık tehditlere karşı en yüksek kalitede müdafaa sağladığını ortaya koydu.

AV-TEST CTO’su Maik Morgenstern, şunları söyledi: “Gelişmiş tehdit müdafaasına odaklanan testlerimiz, tehdit aktörleri tarafından kullanılan en son teknikleri kullanarak EPP tahlillerinin tam ölçekli fidye yazılımı akınlarına karşı gerçek yeteneğini pahalandırmak için tasarlandı. Birçok EPP eserinin testlerde başarılı bir performans ortaya koyması son derece güç. Bu nedenle Kaspersky’nin sunduğu %100 muhafaza oranları harika bir başarıyı simgeliyor.” 

Kaspersky Tehdit Araştırmaları Başkanı Alexander Liskin de şunları ekledi: “Fidye yazılımı kümelerinin kurbanı olan işletmelerin ve tüketicilerin sayısı, bu istikametteki faaliyetlerin her geçen gün gelişmesine bağlı olarak daima artıyor. Fidye yazılım hücumlarının önemli sonuçlarını önlemek için şirketlerin ve tüketicilerin siber güvenliğin temel kurallarını yeterli anlamaları ve profesyonel siber güvenlik yazılımları kullanmaları gerekiyor. Siber güvenlik sağlayıcıları, fidye yazılımlarına karşı müşterilerine azamî seviyede müdafaa sağlamak için eserlerini daima olarak geliştiriyor ve bağımsız değerlendirmelere tabi tutuyor. AV-TEST’in yaptığı araştırmalar ve verdiği sertifikalar, yazılım ve hizmetlerimizin aktifliğini kanıtlamanın yanı sıra mevcut tehdit ortamının nabzını tutmak ismine bizim için büyük bir fırsat. Kaspersky teknolojilerini yeni zorluklara uygun halde geliştirmek için nizamlı olarak bu ve misal titiz eser kıymetlendirme programlarına katılıyoruz.” 

AV-TEST tarafından Ekim 2022’de gerçekleştirilen “En Son Fidye Yazılımı Tekniklerine Karşı Güvenlik Yazılımı” raporunun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Fidye yazılımlarına karşı müdafaada azamî verimlilik gösteren Kaspersky eserleri hakkında daha fazla bilgi için lütfen Kaspersky Endpoint Security for Business, Kaspersky Small Office Security ve Kaspersky Internet Security sayfalarını ziyaret edin.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu