Bağcılar Kiraz Meskenler’de Anahtarlar Teslim Edildi

İBB Lideri ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayı Ekrem İmamoğlu, İBB iştiraki KİPTAŞ tarafından imali tamamlanan Bağcılar Kiraz Konutlar projesinin anahtar teslim merasimine katıldı. İstanbul Yenileniyor modeliyle zelzeleye sağlam, inançlı meskenlere kavuşan hak sahiplerine anahtarlarını teslim eden İmamoğlu, örnek bir modelle dönüşüm gerçekleştirdiklerini söyledi. 

arını teslim eden İmamoğlu, örnek bir modelle dönüşüm gerçekleştirdiklerini söyledi.   “O kadar hakikat bir model ki şu anda hükümet kopyaladı ve uyguluyor” diyen İmamoğlu, “Ancak şunu söyleyeyim, vatandaşın faydasına olan bir kampanya modelini açıkladıklarını söyleyemem. Resmen bir baştan savma seçime hakikat bir kampanya modeli” dedi. Öne sürülen modelin kura formülü öngördüğüne değinen İmamoğlu, “Evin zelzeleye dayanıksız olması yetmiyor. Bir de kazanırsan olacak.  Senin konutun çürükse senin başvurunu kabul edeceğim fakat kurada çıkarsan. Kurada çıkmazsan yandın. Bir zelzele olursa yandın. Bakın bu türlü kentsel dönüşüm işi olmaz”  ifadelerini kullandı. 14 Mayıs’tan İstanbul Yenileniyor’ modelinin daha hızlanacağının kaydeden İmamoğlu, “Çünkü önünde hiçbir mahzur bırakmayacağız. 14 Mayıs’tan sonra seçimden çabucak sonra kentsel dönüşüm bütün Türkiye’ye gerçek ve sağlıklı bir modelle yaygınlaşacak. İstanbul’da geliştirdiğimiz modeli bütün ülkede uygulayacağız” diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki KİPTAŞ, İstanbul Yenileniyor modeliyle imaline başladığı projelerden birincisini bitirdi. ‘300 Günde 300P Proje’ hizmet maratonu kapsamındaki projelerden Kiptaş Bağcılar Kiraz Evler’de hak sahipleri konutlarına kavuştu. Anahtar teslimi için düzenlenen merasimde hak sahipleri anahtarlarını İBB Lideri ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayı Ekrem İmamoğlu’nun elinden aldı. Merasimde CHP TBMM Küme Başkanvekili Engin Altay, CHP milletvekili Özgür Karabat, Küçükçemece Belediye Lideri Kemal Çebi, Kartal Belediye Lideri Gökhan Yüksel de  yer aldı. 

DÖNÜŞÜM YAYGINLAŞACAK

Kentsel dönüşümün vakte karşı yarış olduğuna dikkat çeken İmamoğlu, sarsıntıda hayatını kaydeden canlar nedeniyle acılar yaşandığını anımsattı. Tamamlanmış bir kentsel dönüşümün, kentlerin ayakta ve hayatta kalabilmesi için verilmesi gereken kıymetli bir çaba olduğunun altını çizen İmamoğlu, “Düşüm projesi yüzlerce, binlerce insanımızın hayatta kalması demektir. Burada 253 konut var. Türkiye’nin ortalama aile yapısına baktığınızda aslında 1000’e yakın insanın hayatını kurtarmış oluyoruz. Bunun ismi net olarak budur. Bizim kentsel dönüşüm anlayışımız sahiden bir can kurtarma problemi üzere ele alınmış bir sıkıntıdır. Dönüşüm sürecinin hiçbir kademesinde. Rantı, çıkarı önümüze bir hesap olarak koymadık. 2021’de hizmete açtığımız İstanbul Yenileniyor platformu hakikat ve kolay kentsel dönüşüm ismine örnek bir tertiptir. 14 Mayıs’tan sonra bu tertip İstanbul’da daha büyük sürat ve güç kazanacak. Zira önünde hiçbir pürüz bırakmayacağız. 14 Mayıs’tan sonra seçimden çabucak sonra kentsel dönüşüm bütün Türkiye’ye yanlışsız ve sağlıklı bir modelle yaygınlaşacak. İstanbul’da geliştirdiğimiz modeli bütün ülkede uygulayacağız” diye konuştu.

VATANDAŞIN FAYDASINA OLAN BİR KAMPANYA DEĞİL

“O kadar hakikat bir model ki şu anda hükümet kopyaladı ve uyguluyor” diyen İmamoğlu şöyle devam etti:

“Bu berbat bir şey değil. Hükümetin kopyalayıp uyguladığı bu modelin aslında biz birinci yaptığımızda onlar bizi internet sitesi üzerinden, İstanbul Yenileniyor düzeneği kurdunuz diye aşağı çekmeye çalıştıklarında gelin siz de uygulayın demiştik. Biraz geç oldu fakat en azından akılları başına geldi. Kâfi ki yanlışsız kopyalansın, gerçek uygulansın. Hiç kıymetli değil. Kâfi ki bir vatandaşımızın bile hayatı kurtulsun. Fakat şunu söyleyeyim, vatandaşın faydasına olan bir kampanya modelini açıkladıklarını söyleyemem. Resmen bir baştan savma seçime gerçek bir kampanya modeli.”

PROJE DEĞİL SEÇİM ÖNCESİ PROPAGANDA 

Açıklanan ‘Kentsel Dönüşümde Yarısı Bizden’ kampanyası ile seçim öncesi çarçabuk bir model öne sürüldüğünü kaydeden İmamoğlu, “Yüzyılın dönüşümüne başladık diyenlerin aslında nasıl bir ikiyüzlülük içinde olduklarını size tarifleyeceğim. Bu proje beşerler konutları yıkılmadan, sağlam konutlara geçsin diye yapılıyorsa vatandaşa şu mühlete kadar başvur yoksa hakkını kaybedersin denir mi? Hem de bir iki ay içinde.   Akılcı bir iş mi? Yani bir kampanya yapıyorsun ve diyorsun ki; aman ha şu sıraya kadar başvur. Yoksa hakkını kaybedersin. Emelin ne? Seçim öncesi propaganda. Pek  alıp İstanbul’da ya da Türkiye’de kaç konut sakat, kaç mesken yıkılmak üzere bunun üzerine bir model açıklasan eyvallah başımın üstünde yeri var. Yok şu tarihe kadar başvur. Bu kampanya bir seçim kampanyası, bir kentsel dönüşüm kampanyası değil. Madem kentsel dönüş ve bir deva var elinde. Bunu bu uygulamayı niçin müddetle sınırlıyorsun. Millete bunun açıklamasını yap” dedi.

KURADA ÇIKMAZSAN YANDIN 

Hükümetin başlattığı projeye yüksek müracaat olması halinde kura çekileceğinin açıklandığını belirten İmamoğlu, tenkitlerini şöyle sürdürdü:

“Yani neresinden tutsanız bu bir kentsel dönüşüm kampanyası değil, bir seçim kampanyası. Meskenin zelzeleye dayanıksız olması yetmiyor. Bir de kazanırsan olacak. Toplumsal konut yaparsın, düşük gelirli insanlara bir toplumsal konut imkanı sağlarsın. Bunu kuraya açarsın anlarım. Ancak artık Bağcılar’da şurada binalar var. Senin konutun çürükse senin başvurunu kabul edeceğim lakin kurada çıkarsan. Kurada çıkmazsan yandın. Bir sarsıntı olursa yandın. Bakın bu türlü kentsel dönüşüm işi olmaz. Bu dönüşüm projesi ya da kampanyası değil. Seçim kazanma kampanyası. Lakin bizim milletimiz bu arsızlığa bu utanmazlığa bu millete hakaretten asla ve asla aldanmayacak. Buna karşı yanıtını verecek. Niçin bu tıp nahoş yollara başvuruyorlar? Zira seçimden evvel tahminen oy getirir diye. Hiçbir hazırlık yapmadan başladıkları bu kampanyadan birkaç kişiyi aldatabiliriz diye ortaya koyuyorlar. Devam ettirip ettirmeyeceklerini bile bilmiyorlar. Aslında ümitleri de yok seçimi kazanmaya. Sanki biz bu formda milleti aldatır mıyız diye yol arıyorlar.”

BÜTÜN TÜRKİYE’DE DÖNÜŞÜM SEFERBERLİĞİ BAŞLATACAĞIZ

“Biz vatandaşlarımızı aydınlatmak zorundayız” diyen İmamoğlu, “İnsanların canıyla seçim kumarı oynanmaz. 15 Mayıs’tan itibaren bakın size kelam veriyoruz; hiçbir müddete, hiçbir sınırlamaya tabi tutmadan risk altındaki herkesin konutunu, iş yerini yenilemek için çok büyük bir seferberlik başlatacağız. Yalnızca İstanbul’da değil bütün Türkiye’de başlatacağız.  Bunların yaptığı üzere de yapmayacağız. Biz bu ülkenin hükümeti, belediyesi, özel dalı, üniversitesi, vatandaşı; bu belediye şu partiden, bu belediye bu partiden demeksizin el ele verip çalışacağız, size kelam veriyorum, el ele verip çalışacağız” tabirlerini kullandı.

“ÇOK UZUN MÜDDET DÖNÜŞÜM İÇİN DEVA ARADILAR”

Anahtar teslimi yapılan Bağcılar Kiraz Konutlar projesini örnek gösteren İmamoğlu, “Bu işi çok âlâ bildiğimizin ve gerçek yaptığımızın net olarak göstergesidir” dedi. Kentsel dönüşüme gidilen eski dairelerin 1992 imali olduğunun bilgisi paylaşan İmamoğlu, süreçle ilgili şunları söyledi:

“Eski site 2017 yılında riskli yapı ilan ediliyor. Sitede yaşayanlar çok uzun mühlet dönüşüm için deva aradılar. Dayanıksız bloklarda kaygı içinde yaşadılar. Sonuçta 2020’de yeniden bizim teşvikimize üçte iki çoğunluğu sağladılar. KİPTAŞ’a başvurdular. KİPTAŞ örnek proje için çalışmalara başladı. Mimari projesi de sakinleriyle paylaşıp onların beğenilerine sunuldu. 2021’de buranın yıkımını başlattık. Buranın yıkımını başlattığımızda sekiz blok olduğu için üç günde yıkılmasına planlamıştı. Fakat tam sekiz saatte yıkıldı. O kadar makûs bir şartlarda olan bir binaydı.”

“HAVAYA BAKIP İŞ YAPMAYACAKSINIZ”

TOKİ’nin Tuzla’da 3,5 yılda, 508 konutun sırf temelini atabildiğini belirten İmamoğlu, “Havaya bakıp iş yapmayacaksınız. Vatandaşla konuştuğunuz her işi vaktinde teslim edeceksiniz. KİPTAŞ’a teşekkür ediyorum. Bizi mahcup etmediler. Ortada gerçek bir iş bilmeyle, iş bilmemezlik ortasındaki farkı görebilirsiniz.  TOKİ’nin çabucak bitişiğinde KİPTAŞ olarak yaklaşık bir buçuk senede bir diğer projeyi başlattık ve bitirdik. Yüz binlerce konut yapacağım diye vatandaşı kandıran akla sakın prim vermeyin. Bunlar hiçbir vakit konut üretme değil ya mazeret üretme ya da bir avuç insanı keyifli etme süreci yönettiler. Buraya gelir Bağcılar, Kiraz Meskenler Dönüşüm Projesi’ni inceler, nasıl yapılması gerektiğini görür” dedi. Son üç yılda oluşan maliyet farkının vatandaşa yansıtılmadığını paylaşan İmamoğlu, “Bizim yaptığımız finansman modeli ve mutabakatta, vatandaşlarımızın ek cebinden tek bir kuruş bile çıkmadı. Herkes şunu uygun bilsin. Biz işini düzgün bilen, misyonuna sahip çıkan insanlarız. Biz şu anda oluşan ittifak sürecinde bir de seçimin içindeyiz. Natürel ki bana da bir ek vazife verildi. Cumhurbaşkanı Yardımcılığı. İstanbul tecrübesi üzerinden ülkemizin her kentine, her sathına; ulaşımdan şehirciliğe, etraftan zelzele güvenliğine kentsel dönüşüm modellerinden birçok altyapı işlerine varıncaya kadar katkı sunmamla ilgili bir sürece dahil olmam vazifesi bildiri edildi. Bu vazifesi veren ve iş birliği içerisinde Türkiye’yi ayağa kaldıracak olduğumuz 13. Cumhurbaşkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na hepinizin huzurlarında teşekkür ediyorum” tabirlerini kullandı.

VATANDAŞ EKREM İMAMOĞLU OLARAK SÖYLÜYORUM 

İşini bilen, liyakatli beşerlerle ülkeyi yöneteceklerini vurgulayan İmamoğlu, “Huzurlu, sağlam, inançlı kentler oluşturmak için gece gündüz çalışacağız. Siz de yeni ve keyifli bir adım yaşama adım atmak istiyorsanız lütfen 14 Mayıs’ta seçime gidiniz. Seçimde vicdanınızla ve adaletinizle oyunuzu kullanmanızı istiyoruz. Türkiye insanların ayrıştığı, bölündüğü değil; bir avuç insanın bölüştüğü değil, 86 milyon insanın bu ülkenin nimetlerini eşit ve ortak bir biçimde bölüştüğü bir tarafa gerçek evirilmesini istiyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu ya da yeni periyodun Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ekrem İmamoğlu değil, vatandaş Ekrem İmamoğlu olarak söylüyorum. Evlatlarımın, bu memleketin evlatlarının, hiçbir kümenin seçkin evlatlarından ayrımcılık gören evlatlar olarak yetişmesini istemediğin bir ülkede var olsun istiyorum. Burada oturacak iki yüz elli üç ailenin çocukları Türkiye’nin rastgele bir yerindeki bir diğer çocuğumuzla eşit bir hayat şartlarına erişsin diye bunu istiyorum. Bağcılar Kiraz Meskenler iyi olsun bu kentsel dönüşümü en tesirli halde İstanbul’un her noktasında ve Türkiye’nin her noktasında devam ettireceğiz” formunda konuştu. 

KURT: AFET ÖNCESİ İNSANLARI MESKENLERİNE KAVUŞTURDUK

KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt da İstanbul Yenileniyor’un Türkiye’nin güçlü kentler olmasında birinci somut uygulama olduğunun altını çizdi. Kurt, “Bugün yaklaşık sekiz yüz insanımızın yaşadığı kent sitesinde mümkün bir afet öncesi insanlarımızı tahliye edip yeni konutlarına kavuşturduğumuz için çok şanslı ve memnunuz. Süratli bir süreç yönettik. 523 konuttan oluşan projemizi kısmi olarak teslim etmeye başlıyoruz. Çok yakın vakitte da bölgeye hitap edecek, hizmet edecek kreşimizi de hayata geçireceğiz” tabirlerini kullandı.

Evinin anahtarını   İmamoğlu’nun elinden alan hak sahiplerinden Hatice Döğer ise hislerini  “Ben bugünümüz için bayram diyorum. Çok emek verildi lakin çok şükür boşa gitmedi” cümleleriyle söz etti. 

DEPREME GÜÇLÜ YENİ MESKENLERİN ÜRETİMİ TAMAMLANDI

253 konuttan oluşan Bağcılar Kiraz Meskenler dönüşüm projesinin temeli Haziran 2021’de atıldı. Proje, İstanbul Yenileniyor modeli kapsamında anahtar teslimi yapılan birinci uygulama oldu.

Kapalı site olarak tasarlanan ve 4 bloktan oluşan projede; 253 adet daire ve 1 kreş bulunuyor. Blokların ortasındaki meydan; çocuk oyun, spor ve oturma alanları ile süs havuzu üzere peyzaj öğeleriyle donatıldı. Toplumsal tesisin de yer aldığı sitede kapalı otopark da yer alıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu