Balıkesir’de mavi bayrak gururu

Mavi bayrak dalgalanan plajlardan 18’nin büyükşehir Belediyesi tarafından işletildiği bildirildi. Mavi bayrak sayısı bakımından Balıkesir’in bir üst sıraya yükselerek 4’üncülüğe yükselirken, belediyeler arasında ise 1’inci sıraya oturdu.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi; deniz temizliğinden sahillerin temizlik, bakım ve onarımına, ıslah çalışmalarından rekreasyon çalışmalarına ve cankurtaran hizmetlerine kadar plajlarda gerçekleştirdiği yatırımlarla 2022 yılında 31 olan ‘mavi bayrak’ sayısını 46’ya yükseltti. Böylelikle Balıkesir, tarihinde ilk kez Aydın’ı geçerek Türkiye’de 4’üncü sıraya yükseldi. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi de 2019 yılında 5 olan mavi bayraklı belediye plaj sayısını bu yıl 18’e çıkardı. Türkiye Çevre Eğitim Vakfı’nın (TÜRÇEV) her yıl; yüzme suyu kalitesi, çevre eğitimi, çevre yönetimi, güvenlik ve hizmetler gibi başlıklarda toplam 33 kriter üzerinden yaptığı değerlendirme sonucunda Balıkesir Büyükşehir Belediyesi işletmesinde olan; Ayvalık’ta 5, Edremit’te 7, Burhaniye’de 2, Erdek’te 3 ve Marmara’da 1 olmak üzere toplamda 18 plaj, mavi bayrak almaya layık görüldü. Balıkesir, bu rakamla Türkiye’de en fazla mavi bayrak sahibi olan belediye unvanını Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden aldı.

Filenin Sultanları hayali gerçek yaptı: Dünya şampiyonuyuz
Filenin Sultanları hayali gerçek yaptı: Dünya şampiyonuyuz

‘DENİZLERİMİZ TERTEMİZ VE ÇOK GÜZELl’

46 mavi bayraklı plajı ve 275 kilometre sahil bandıyla Balıkesir’in tüm Türkiye’ye hizmet verdiğine dikkati çeken Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “Her geçen yıl mavi bayrak sayımızı artırmaya devam edeceğiz. Denizlerimiz tertemiz ve çok güzel. Herkesi sahillerimizin güzelliğini görmeleri için şehrimize bekliyorum” dedi.

BELEDİYENİN MAVİ BAYRAKLI PLAJLARI

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin mavi bayraklı plajları şöyle:
“Ayvalık; Uzungöl Plajı, Siteler Plajı, Sarımsaklı 3 Halk Plajı, Oteller Önü Sarımsaklı Halk Plajı, Sarımsaklı 2 Halk Plajı. Burhaniye; Yalı Plajı, Marina Plajı. Edremit; Altınkum Halk Plajı, Akçay Sarıkız Halk Plajı, Melek Hanım Sitesi Plajı, İğdeli Plajı, Özdemir Sitesi Önü Plajı, Antandros Halk Plajı, Vali Konağı Plajı. Erdek; Ocaklar Halk Plajı, Bakraç Plajı, Dalyan Plajı. Marmara’da ise; Abruz Plajı.” (DHA)

Kaynak: DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu