Başkan Büyükakın: Ne gerekiyorsa yapacağız

Yuvam Akarca’da istinat duvarı çöktü, pek çok evde hasar meydana geldi. Başkan Büyükakın, gece olay yerine giderek incelemelerde bulundu

İzmit ilçesi Yahya Kaptan Mahallesi Yuvam Akarca Konutları’nda 13 Nisan Perşembe gecesi (dün gece) saat 23.30 sıralarında sokakta bulunan istinat duvarı çöktü. İki blokta ciddi hasar meydana geldi, evlerin yatak odası ve salonlarında yıkıntı oluştu, vatandaşlar büyük tehlike atlattı. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, olayı haber alır almaz hemen Yuvam Akarca Konutları’na giderek incelemelerde bulundu, vatandaşların yanında yer aldı ve olay yeri Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluk alanında olmamasına rağmen vatandaşların yanında olduklarını, ne gerekiyorsa yapacaklarını söyledi.

BÜYÜKŞEHİR İTFAİYESİ TAHLİYE ETTİ

Toplam 32 daireden oluşan 3’er katlı 4 apartmanda kalan vatandaşlar, hemen olay yerine intikal eden Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri tarafından tahliye edildi. Boşaltılan dairelerde yaşayan vatandaşlardan bazıları yakınlarının yanına giderken, bazıları da Büyükşehir’e ait tesislere yerleştirildi. Olay yerinde incelemelerde bulunan ve evleri hasar gören vatandaşlara ‘geçmiş olsun’ dileğinde bulunan Başkan Büyükakın, gerekli çalışmanın yapılması için ekiplere talimat verdi.

“VATANDAŞLARIMIZIN YANINDAYIZ”

Başkan Büyükakın yaşanan olayı sosyal medya hesabından, “Yuvam Akarca konutlarında istinat duvarı çökmesi sonucu mağdur olan vatandaşlarımızın yanındayız. Kimse merak etmesin, ne gerekiyorsa yapacağız” şeklinde paylaşımda bulundu. Olayın gerçekleştiği siteye gelen Başkan Büyükakın’a Genel Sekreter Balamir Gündoğdu, Genel Sekreter Yardımcısı Gökmen Mengüç ve site yöneticileri eşlik etti. Başkan Büyükakın, “Öncelikle tüm site sakinlerine geçmiş olsun. Büyükşehir Belediyesi olarak gerekeni yapacağız. İstinat duvarlarını yenileyeceğiz. Evlerde meydana gelen hasarları biz karşılayacağız. Kimse merak etmesin, gereken neyse yapacağız” dedi.

BÜYÜKŞEHİR HAREKETE GEÇTİ

Büyükşehir ekipleri, Yuvam Akarca Konutları’nda meydana gelen üzücü olay sonrası harekete geçti. Ekipler ilk olarak mevcut istinat duvarının verdiği zararı ortadan kaldırmak için çalışmalara başladı. Büyükşehir’den uzman ekiplerin bölgedeki incelemesi sürüyor. Öte yandan, B2-9 ve B2-11 apartmanındaki daireler herhangi bir kazaya sebebiyet vermemek için mühürlendi.

“YUVAM HALKI OLARAK BAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Yuvam Akarca Toplu Yapı Yönetimi eski Başkanı Adem Elbaş, ilgilerinden dolayı Yuvam halkı olarak Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’a teşekkür ettiklerini söyledi. Elbaş, ”Tahir Başkanımız, yaşanan hadiseden sonra Yuvam Akarca’ya gelerek olay mahallini gezdi, talimatını verdi. Başkanımız, yaşanan bu olayı AFAD statüsünde değerlendirmeye alacağını söyledi. Ayrıca Yuvam genelindeki istinat duvarlarını da AFAD alanına dâhil etme noktasında Valilik yetkilileri ile bir görüşmesi oldu. Bu alan Büyükşehir’in sorumluluk alanında olmamasına rağmen şu an sahada Büyükşehir ekipleri çalışıyor. Desteklerinden ötürü Tahir Başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu