Bayram seyahatinin gözdesi Karadeniz oldu

Ramazan Bayramı’nda en çok sefer Karadeniz Bölgesi’ne yapıldı. Karadeniz’i ise İç Anadolu Bölgesi takip etti. 14 Nisan prestiji ile başlayan bayramın yarattığı seyahat hareketliliğinde yolcu ve sefer rekoru ise bayramın son ve sonraki günkü dönüş seyahatinde kırıldı. Toplam 11 günlük bayram seyahati sürecinde, sefer sayılarında yüzde 50’ye varan, yolcu sayılarında ise yüzde 240’lara ulaşan artış yaşandı.  

Kâmil Koç Genel Müdürü Çağatay Kepek, “Ramazan Bayramı rahmeti,  seyahat kesimine de yansıdı. Bayram tatilini aileleri ve sevdikleri ile geçirmek isteyen yolcularımızın, daha çok memleketlerine gitmeyi tercih ettiği görüldü. 11 günlük bayram seyahati müddetince şehirlerarası yolcu nakliyeciliğinde yüzde 240’lara varan artış yaşadık, günlük sefer sayımızı ise 1.000’den 1.500’lere kadar çıkarttık. Ramazan Bayramı, pandemi sonrasında seyahat kesimi olarak yaşadığımız en hareketli bayram oldu” açıklamasında bulundu. 

Türkiye seyahat dalının en fazla noktaya en çok sefer düzenleyen önder şirketi Kâmil Koç, Ramazan Bayramı performansını açıkladı. Bir manada dal hareketliliğini de yansıtan sayılara nazaran Ramazan Bayramı’nda yolcuların en beğenilen adresi Karadeniz Bölgesi oldu. En çok sefer düzenlenen ve yolcu taşınan bayramda en çok tercih edilen ikinci güzergâh ise İç Anadolu oldu.

2023 yılında 28.000 kişi olan ve Ramazan ayında 24.000’e düşen Kâmil Koç’un günlük ortalama yolcu sayısı bayram seyahatlerinin 14 Nisan’da başlamasıyla birlikte katlanarak attı. 14-24 Nisan tarihleri ortasında ağırlaşan bayram mühletince günlük taşınan yolcu sayısı ortalaması ise 55.000’e ulaştı.

Bayramda Dünya etrafında 225 kere dolaştılar

Günlük ortalama 1.000 sefer düzenleyen firma, bayram seyahatleri müddetinde koyduğu ek seferlerle bu sayıyı 1.500’e kadar çıkardı. Kâmil Koç otobüsleri, 11 günlük bayram seyahat müddetinde yaklaşık 9,5 milyon kilometre yol kat ettiler. Öbür bir deyişle Kâmil Koç otobüsleri, bayram seyahatlerinde dünya etrafını 237 sefer dolaştılar ya da Dünya’dan Ay’a 12 defa gidip geldiler.

14-18 Nisan ortasındaki birinci 5 günlük süreçte yolcu sayısında ortalama yüzde 70’lik bir artış kaydeden firma, bu süreçte günlük 1.050’ye ulaşan sefer ve 43 bine kadar artan yolcu sayılarına ulaştı. Bayramın yaklaşmasıyla birlikte 19 Nisan prestiji ile yolcu sayısında kaydedilen artış ise iki katını aşarak, ortalama yüzde 125’lere aştı. Kâmil Koç, 19-22 Nisan ortasında günlük 1.200’ü aşan seferlerle, ortalama 54 bin yolcu taşıdı.

Dönüş seyahatinde yolcu sayısı yüzde 240 arttı

Bayram seyahatlerinde dönüş trafiğinin başladığı 23 ve 24 Nisan’da ise rekor sefer ve yolcu sayılarına ulaşıldı. Bayramın son günü olan 23 Nisan’da 1.450 sefer ile 81 binin üzerinde yolcu taşıyan Kâmil Koç, 24 Nisan’da ise 1.500 sefere ve 82.000 yolcuya ulaştı. Bayram seyahat sürecinin son iki günündeki artış ise, Ramazan ayı ortalamasına nazaran üç katı aşarak yüzde 240’lara ulaştı.

“Bayramı tatil beldelerinde değil, memleketlerinde geçirdiler”

Geride bıraktığımız Ramazan Bayramı seyahat sürecini pahalandıran Kâmil Koç Genel Müdürü Çağatay Kepek, şu açıklamalarda bulundu:

“Ramazan Bayramı’nın 11 günlük seyahat sürecine baktığımızda, ‘bayramın rahmeti dalımıza de yansıdı’ diyebiliriz. Hafta sonuna denk geldiği için bayram tatilinin üç buçuk günle sonlu olması, güzergâh yoğunluklarını da etkiledi. Kısa bayram tatili nedeni ile yolcularımızın en çok tercih ettiği güzergahlar, tatil beldelerinin ağır olduğu Akdeniz ve Ege yerine, Karadeniz ve İç Anadolu bölgeleri olarak şekillendi. Buradan da yolcularımızın bayramı, daha çok aileleri, sevdikleri ile birlikte geçirmek üzere memleketlerine seyahat ettikleri anlaşılıyor.

Pandemi periyodunun en hareketli bayramı oldu

2023 yılında günde ortalama 28 bin yolcu taşıdık. Ramazan ayında ise şehirlerarası seyahatlerin doğal olarak düşmesi ile günlük ortalama sayımız 24 bin civarında gerçekleşti. Lakin 14 Nisan prestiji ile başlayan 11 günlük bayram seyahat sürecinde ise sayılara baktığımızda yüzde 120’lik artışla günde ortalama 53 bin yolcu taşıdık. Bu artış 23 ve 24 Nisan’da ağırlaşan bayramın dönüş seyahatleri nedeni ile yüzde 240’lara ulaştı ve son iki günde 163 bini aşkın yolcu taşıdık. Ağır talep nedeni ile günlük ortalama 1.000 olan sefer sayımızı bayram mühletince ek seferler ile arttırdık. Dönüş seyahatinde ise günlük sefer sayımız 1.500’lere kadar ulaştı. Otobüslerimizde yüzde 100’e yakın doluluğa ulaştığımız bayram seyahat sürecinde yaptığımız 12.604 sefer ile toplam 581 bin yolcu taşıdık. Son periyottaki bayram sayıları ile karşılaştırdığımızda ise; geride bıraktığımız Ramazan Bayramı’nın, pandemi sonrasında seyahat kesimi olarak yaşadığımız en hareketli bayram olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu