Borçelik Türkiye’de Demir Çelik Dalının Birinci TCFD Raporunu Yayınladı

Borusan Küme şirketlerinden Borçelik “İklim,İnsan, İnovasyon” başlıklarında yürüttüğü sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında Task Force on Climate-related Financial Disclosures (TCFD) raporunu yayınladı. Türkiye’de bu raporu alan demir-çelik kesiminin birinci şirketi olan Borçelik’in 2030’a kadar operasyonlarından kaynaklanan emisyonlarını yüzde 47 azaltma ve 2050’ye kadar net sıfıra ulaştırma gayesi bulunuyor.

Türkiye’nin en büyük ve en yüksek kaliteli galvanizli çelik üreticisi olan Borçelik, G20 ülkeleri Finansal İstikrar Konseyi (FSB) tarafından 2015 yılında oluşturulan TCFD (İklimle İrtibatlı Finansal Beyan Misyon Gücü) raporunu yayınladı. İklim krizini temel alan ve meseleye yönelik tahliller oluşturma vizyonu ile hareket eden Borçelik, rapor ile birlikte sürdürülebilirliğe odaklanan daha fazla yatırımcı ile iş birliği geliştirmeyi ve topluma paha katan yeni projeler üretmeyi hedefliyor.  

Karbonsuzlaşma hareket planı ile amacına ulaşacak

 Şirket olarak son iki sene içerisinde sürdürülebilirliğe yönelik çelik bölümünde öncü işlere imza attıklarını belirten Borçelik Genel Müdürü Kerem Çakır, “Çevreye ve toplumsal sorumluluğa hassas çelik üretimi üzerine odaklanan Responsible Steel Derneği’ne kabul edilen birinci yassı çelik üreticilerinden biriyiz. Ayrıyeten Küresel Compact üyeliğimiz ile de dünyanın en büyük kurumsal sürdürülebilirlik teşebbüsünün bir kesimiyiz. TCFD raporuyla birlikte sürdürülebilirlik alanındaki kararlı duruşumuzu bir adım öteye taşımaktan memnunluk duyuyoruz” dedi.

Çakır, TCFD raporunun Borçelik’e katkısı hakkında ise şu değerlendirmede bulundu: “Hayata geçtiği 2015 yılından bu yana TCFD şirketlerin iklim krizine karşı kurumsal yönetişim, strateji, risk/fırsatlar ve gayeleri konusunda bir raporlama çerçevesi oluşturuyor. TCFD ile şirketler, yatırımcılarına ve başka paydaşlarına iklim krizine karşı yaptıkları ile ilgili dengeli, şeffaf ve emniyetli bilgiler sağlamayı taahhüt ediyor. Borçelik olarak oluşturduğumuz karbonsuzlaşma hareket planı ile bizim de 2030’a kadar operasyonlarımızdan kaynaklanan emisyonları yüzde 47 azaltma ve 2050’ye kadar net sıfıra ulaştırma gayemiz kelam konusu. Planımız kapsamında doğalgaz ve elektrik tüketiminin azaltılmasına yönelik yatırımlara ve güç verimliliği projelerine odaklanıyor, kimi alanlarda süreçlerimizi daha sürdürülebilir kılmak ismine hidrojen tesisi yatırımında bulunmayı planlıyoruz. Yenilenebilir güç üretim ve kullanım konusunda ise Gemlik’teki ana fabrikamızda kurulan pilot GES yatırımını tamamladık. Manisa Çelik Servis Merkezimizde GES yatırımını sürdürüyoruz. RES projemiz için Borusan EnBw Güç ile birlikte hareket ediyoruz. TCFD raporu ile birlikte sürdürülebilirlik üzerine yatırımlarımızı çeşitlendirmeyi amaçlıyoruz.”

Borçelik operasyonlarından kaynaklanan emisyonların yanı sıra hammadde kullanımı ve hammaddenin nakliyesinden kaynaklanan dolaylı emisyonlarını azaltmak için de çalışmalarını sürdürüyor. Bunun için ticari şartları gözeterek düşük emisyonlu hammadde kaynaklarından tedarik için çalışmalar yürütüyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu