Çek Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Lider Muhittin Böcek’i ziyaret etti

Çek Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Pavel Vacek, Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek’i ziyaret etti. Ziyarette iki ülke ortasındaki ilgilerin yanı sıra Antalya ile Çek Cumhuriyeti ortasında açılacak sergilerle kültür-sanat köprüsü kurulması tarafında görüşmeler yapıldı. Lider Muhittin Böcek, Antalya’yı kültür sanat kenti yapma yolunda çalışma yaptıklarını söyledi.

Çekya Büyükelçiliği, Antalya Fahri Konsolosluğu ve Antalya Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde 25 Nisan Salı günü Antalya Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası fuayesinde “Modern Fotoğrafta Bilim, Seyahat ve Doğa’’ isimli standın açılışı gerçekleştirilecek. Stant açılışı öncesinde Çek Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Pavel Vacek, Çek Cumhuriyeti Antalya Fahri Konsolosu Yeliz Gül Ege ile birlikte Lider Muhittin Böcek’i ziyaret etti. 

ÇEK KURTARMA TAKIMINA TEŞEKKÜR

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti lisana getiren Lider Muhittin Böcek, Antalya’nın tarım ve turizm potansiyeli hakkında Büyükelçi Vacek’e bilgi verdi. 2022 yılında Çek Cumhuriyet’inden Türkiye’ye gelen 450 bin ziyaretçinin 230 bininin Antalya’ya geldiğini söyleyen Lider Böcek, bu sayıyı artırma çabasında olduklarını söz etti. Lider Böcek, 11 ili etkileyen Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların akabinde Çek Cumhuriyeti’nden gelen ve Adıyaman’da vazife yapan kurtarma takımlarına de teşekkür etti. 

SANATA DAYANAĞI İÇİN TEŞEKKÜR ETTİ

Çek Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Pavel Vacek “Modern Fotoğrafta Bilim, Seyahat ve Doğa” standına konut sahipliği yaptığı için Lider Muhittin Böcek’e teşekkür ederek, “Çek Cumhuriyetinden gelen fotoğrafçıları konuk ettiğiniz için onur duydum. Sanata olan dayanağınız yadsınamaz onun için ayrıyeten teşekkür ederim” diye konuştu. 

İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ MESAJI

Başkan Muhittin Böcek de standa konut sahipliği yapmaktan memnunluk duyduğunu belirterek, “Kültür, sanat ve stantla ilgili çok hoş şeyler söylediniz. Bizim zati Antalya’yı kültür sanat kenti yapma yolunda çalışmalarımız var. Bu bizim için son derece değerli. Bu bahiste da işbirliğimizin artması içi elimizden gelen uğraşı göstermeye hazırız “dedi. 

BİLİM, SEYHAT VE TABİAT SERGİSİ

Çekya Büyükelçiliği, Antalya Fahri Konsolosluğu ve Antalya Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde 3 Çek bilim insanı, kâşif ve fotoğrafçının yapıtlarının sergileneceği ‘‘Modern Fotoğrafta Bilim, Seyahat ve Doğa’’ isimli standını 25 Nisan Salı günü Antalya Büyükşehir Belediyesi Fuaye Alanında açılışı yapılacak. Standın birinci kısmı Çek Cumhuriyeti’ni ve tabiat mükemmellerini, ikinci kısmı Orta Doğu’nun hoş görünümlerini ve Himalaya dağlarını sunarken, üçüncü kısım elektron mikroskobu da dâhil olmak üzere mikro dünyadan görüntüleri sunmakta. Stant 25 – 28 Nisan tarihlerinde Antalya Büyükşehir Belediyesi Fuaye Alanı’nda, 29 Nisan – 12 Mayıs tarihleri ortasında ise AKM Fuaye Alanı’nda olacak. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu