CHP’ye Geçen İller Hangileri? AK Parti’den CHP’ye Kaç İl Geçti?

Türkiye 31 Mart’ta sandığa gitti. Henüz kesin olmayan sonuçlara göre, Cumhuriyet Halk Partisi Türkiye genelinde %37.74 oy oranı ile birinci parti oldu. Ak Parti ise 24 ilde ikinci sırada yer aldı. DEM Parti 10 il, MHP 8 il, YRP 2 il, İYİ Parti ve BBP ise 1’er il kazandı. Bazı illerde ise seçimler son derece yakın farklarla sonuçlandı. Peki, kaç ilde Ak Parti’den CHP’ye geçiş oldu? Hangi iller Ak Parti’den CHP’ye geçti? İşte detaylar…

31 Mart yerel seçimlerinde, CHP yaklaşık 17 milyon oy alarak birinci parti oldu. Ak Parti ise yaklaşık 16 milyon oy alarak ikinci sıraya yerleşti. Üçüncü sırada ise yaklaşık 3 milyon oy ile Yeniden Refah Partisi yer aldı. DEM Parti %5.68 oy oranıyla, MHP ise %4.98 oy oranıyla seçimlere katıldı. CHP, birçok ilçe ve ili kazanarak gücünü daha da pekiştirdi.

Ak Parti’den CHP’ye geçen iller arasında Bursa, Balıkesir, Uşak, Denizli, Afyonkarahisar, Kırıkkale, Kilis, Adıyaman, Zonguldak ve Giresun bulunmaktadır.

İstanbul’da ise MHP’den CHP’ye geçen iller arasında Kütahya, Manisa, Bartın, Kastamonu ve Amasya bulunmaktadır.

İstanbul’da Ak Parti’den CHP’ye geçen ilçe belediyeleri arasında Üsküdar, Sancaktepe, Çatalca, Eyüpsultan, Gaziosmanpaşa, Beyoğlu, Bayrampaşa, Tuzla ve Çekmeköy bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu