Çocuklarımız Bu Hoş Ülkede Memnun Yaşasınlar

CUMHURİYET’İN KALBİ OLAN ÇANKAYA’NIN CUMHURİYETÇİ, ATATÜRKÇÜ KİMLİĞİNE DE HER VAKİT SAHİP ÇIKIYORUZ

Çankaya Belediyesinin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na yönelik etkinliklerinin birincisi, Çayyolu Atapark’ta resmi merasim ile başladı. Çankayalılar, marşlar eşliğinde bayram coşkusu yaşadı.

Alper Taşdelen: Bugün özgürce nefes alabiliyorsak, bu topraklarda özgürce yaşıyorsak bize bu toprakları vatan yapan kahramanlarımıza, şehitlerimize borçluyuz. Onun için tarihimizi bileceğiz, tarihimizi yaşatacağız. Birebir vakitte Cumhuriyet temelinde, Atatürk ihtilalleri temelinde geleceğimize her vakit sahip çıkacağız.

Çankaya Belediye Lideri Alper Taşdelen, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama etkinliklerinin birincisi olan Çayyolu Atapark’ta gerçekleşen merasimde Çankayalılarla bir ortaya geldi. Törende çok sayıda vatandaşın yanı sıra CHP Çankaya İlçe Lideri Fahri Yıldırım da hazır bulundu. 

Cumhuriyetimizin 100. Yılı içinde olduğumuzu ve Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına adım atacağımızı hatırlatan Alper Taşdelen, “Cumhuriyete karşı, Mustafa Kemal Atatürk’ün ihtilallerine karşı yapılan bütün tehditleri daima birlikte göğüsledik. Bundan sonra da göğüsleyeceğiz. Ulu Başkan Atatürk cumhuriyeti kurarken kendisine tekrar bir saltanat yaratmadı. Ulu Başkan Atatürk, İstanbul’da Osmanlı’dan kalan saraylarda değil Çankaya’da küçük bir bağ meskeninde yaşadı ve Cumhuriyeti orada kurdu. Mustafa Kemal Atatürk, üzerinde ne kadar mülk varsa öldüğünde hepsini Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne bağışladı. Atatürk’ün kendine ferdî bir ikbal değil, ulusa bir gelecek yaratmak için kurduğu Cumhuriyet’i yaşatmak, kollamak hepimizin görevi” dedi.  

ATAMIZIN KELAMINDAN YOLA ÇIKARAK ÇOK ÇALIŞIYORUZ

Başkan Alper Taşdelen, Çankaya’nın Cumhuriyet’e ve Atatürk’e her vakit sahip çıkacağını kaydettiği konuşmasında şunları söyledi:

“Ulu Lider Atatürk,  ‘Hayatta tek bir şeye muhtaçlığımız var; çalışkan olmak’ demiştir. Biz de Çankaya Belediyesi olarak, Ceddimizin bu kelamından yola çıkarak çok çalışıyoruz. Çok çalışırken de Türkiye’nin kalbi, Cumhuriyet’in kalbi olan Çankaya’nın Cumhuriyetçi, Atatürkçü kimliğine de her vakit sahip çıkıyoruz. Bildiğiniz üzere statlardan, meydanlardan Atatürk’ün ismini sildiler, biz Çankaya Belediye Meclisi’nde karar aldık, Ahlatlıbel parkımızın ismini Ahlatlıbel Atatürk Parkı olarak kabul ettik. İki ayyaş dediler; bu ülkeyi kuranlara. Biz Birlik Mahallesi’nde yaptığımız 62 dönümlük parkımıza İsmet İnönü ismini verdik.

İKİNCİ YÜZYILA 3 BÜYÜK PROJE

Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında üç büyük projemizi Çankaya’ya armağan edeceğiz. Birincisi, bizim evvelce bir Atatürk Kültür Merkezimiz vardı Millet Bahçesi oldu, o kültür merkezi ne oldu akıbetini bilen yok. Ankara’ya memleketler arası standartlarda mükemmel bir kültür merkezi kazandırıyoruz. Eskişehir Yolu üzerinde Çankaya Belediyesi tarihinin en büyük yatırımı olacak bu kültür merkezinin ismi Atatürk Kültür Merkezi olacak.

Bademlidere’de 750 dönümlük yeni bir park yapıyoruz. Bu parkımızın ismini da Cumhuriyetimizin 100. Yılına istinaden Bademlidere Cumhuriyet Parkı koyuyoruz. Yeniden Ankara’mızda, Ulusal Çabayı anlatan bir müzemiz yoktur. Bu çok büyük bir eksikliktir, zira her Başkentte o ulusun bağımsızlık uğraşını anlatan bir müze olur ve herkes oraya masraf görür. Ankara’mızda yok. Mülkiyetini aldığımız tarihi Abidin Paşa Köşkümüze bu sene Ulusal Çaba Müzesi yapıyoruz. Bu müzeyi, üç boyutlu uygulamalar ve son teknoloji ile hazırlıyoruz. Teknolojisi ile ödül alacağına yürekten inanıyorum.

CUMHURİYET’İ KURANLARA MİNNET BORÇLUYUZ

Değerli dostlarım, tarihini bilmeyen, ulusal kahramanlarını bilmeyen, kendi kurucu önderlerine hürmet göstermeyen kendi ulusal kurtuluş savaşına hürmet duymayan bir ulus geleceği kuramaz Bizler her vakit Ulu Başkan Atatürk’e silah arkadaşlarına cumhuriyeti kuranlara minnet borcumuzu her vakit yüreğimizde hissediyoruz ve o denli de çalışmaya devam edeceğiz. Bunun, yüreği atan herkesin, nefes alan her Türk vatandaşının misyonu olduğunu düşünüyorum. Bugün özgürce nefes alabiliyorsak, bu topraklarda özgürce yaşıyorsak bize bu toprakları vatan yapan kahramanlarımıza, şehitlerimize borçluyuz. Onun için tarihimizi bileceğiz, tarihimizi yaşatacağız. Birebir vakitte Cumhuriyet temelinde Atatürk ihtilalleri temelinde geleceğimize her vakit sahip çıkacağız. Biz bu hislerle var olduk ve her vakit tıpkı formda çalışmaya devam edeceğiz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun. Bu büyük ulus daha asırlarca bu hoş bayramları kutlasın. Çocuklarımız bu hoş ülkede keyifli yaşasınlar diliyorum.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu