Damla sakızının toplumsal ve ekonomik taraftan güçlendirilmesi için büyük iş birliği

Türkiye’nin en sevilen sakız markası Falım ile Tohum Derneği’nin damla sakızının toplumsal ve ekonomik taraftan güçlendirilmesi için 2023 yılının ocak ayında başlattığı “Falım’la Yeşeren Sakız Ağaçları projesinin tanıtım toplantısı yapıldı. İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), İzmir Orman Bölge Müdürlüğü, Ege Ormancılık Araştırma Müdürlüğü ve Gülbahçe Bayan Teşebbüsü Üretim ve İşletme Kooperatifi katkılarıyla yürütülen proje ile damla sakızının dala ve ülkeye kazandırılması hedefleniyor. 

 

“Falım’la Yeşeren Sakız Ağaçları” projesi 5 Mayıs’ta İzmir’de gerçekleştirilen bir toplantı ile tanıtıldı. Falım ve Tohum Derneği iş birliğinde başlatılan proje ile İzmir ve Çeşme’de damla sakızının teknik olarak geliştirilmesi, dala ve ülkeye kazandırılması amaçlanıyor.  Damla sakızının toplumsal ve ekonomik taraftan güçlendirilmesini hedefleyen proje; İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), İzmir Orman Bölge Müdürlüğü, Ege Ormancılık Araştırma Müdürlüğü ve Gülbahçe Bayan Teşebbüsü Üretim ve İşletme Kooperatifi katkıları ile yürütülüyor. 

 

Damla sakızının evvel Türkiye sonra dünya çapında bilinir hale gelmesi ve “Çeşme’nin damla sakızı” olarak anılmasının hedeflendiği proje ile tıpkı vakitte damla sakızının doğal yayılım alanında varlığını artırarak sürdürebilmesi de amaçlanıyor. 

 

Kadın kooperatifi önceliklendirildi

İzmir’de faaliyet gösteren Gülbahçe Bayan Teşebbüsü Üretim ve İşletme Kooperatifi de proje kapsamında iş birliği yapılan kuruluşlar ortasında bulunuyor. Bu kapsamda projenin değerli yapı taşlarından biri olan lokal bayan teşebbüsü kooperatifi ile protokol imzalanarak, proje kapsamında dikilen damla sakızı ağaçlarının kullanım hakları bayanlara devredildi. Kooperatif üyesi bayanların bu ağaçlardan elde ettikleri sakızları kullanarak damla sakızlı kurabiye, damla sakızlı macun üzere eserler üretmesi planlanıyor. Tekrar proje kapsamında Gülbahçe Bayan Teşebbüsü Üretim ve İşletme Kooperatifi’ne hibe takviyeleri sağlanarak bayan teşebbüsü maddi olarak da destekleniyor.

 

Sürdürülebilirlik ve bilimsellik

“Falım’la Yeşeren Sakız Ağaçları” projesinin teknik ayağında ise damla sakızı fidanı ile ilgili çoğaltma teknikleri çalışmaları yer alıyor. Önümüzdeki sene için projede AR-GE çalışmalarına, tanıtım ve görünürlük çalışmalarına odaklanılması planlanmakta. Bu çalışmalarla da damla sakızının İzmir ve Çeşme’de turizm için kıymetli bir eser haline gelebileceği ön görülüyor. 

 

Teknik ve bilimsel çalışmalarında alanında uzman bireylerin yer aldığı projede, herkesin bu bilgilere erişebilmesi için çalışmaların rapor haline getirilerek web sayfalarında yayınlanması da planlanıyor.

 

Mondelēz International Türkiye Genel Müdürü İhsan Karagöz, etkinlikte yaptığı konuşmada şirketin sürdürülebilirliğe verdiği ehemmiyete değindi. Falım markasıyla yıllardır Sakız ağaçları için çeşitli çalışmalara imza attıklarının da altını çizen Karagöz şunları söyledi: “Dünyada 150’den fazla ülkede insanları gerçek formda ve vakitte, gerçek atıştırmalığa teşvik eden küresel bir şirket olarak üretim süreçlerimizi ebediyen çevreci bir yaklaşımla sürdürüyoruz. Global ve lokal faaliyetlerimiz ile tüketicilerin bildiği ve güvendiği gereçlerle daha az güç, su ve atık kullanarak atıştırmalıklarımızı daha sürdürülebilir hale getirmeye odaklanıyoruz. Gebze fabrikamızda tüketicilerimizi sıfır atık şuuruyla üretilmiş eserlerimiz ile buluşturmak için güç, su, atıklar, ambalajlar, ulaşım ve dağıtım idaresinde daima iyileştirmeleri hedefliyoruz. 

 

İklim değişikliği ise dünyamızın karşı karşıya olduğu en büyük çevresel sıkıntılardan biri. Mondelez International Türkiye olarak biz de bu meseleye sakız ağaçlarının artırılması boyutundan yaklaşıyoruz. Çünkü sakız ağacı, ekonomik bedeli ve tabiata katkısının yanı sıra topraklarımızın ve kültürümüzün bir mirası. Bu noktada ülkemizde sakız üretimini arttırarak, yöre ve ülke iktisadına de gelir sağlayarak bu hususta kalıcı tahlil üretmek ise epeyce değerli. Bugüne kadar Falım markamızla, yok olma tehdidi ile karşı karşıya olan sakız ağaçlarını, anavatanı olan ülkemize yine kazandırmak emeliyle çeşitli çalışmalar gerçekleştirdik. Artık yeniden sürdürülebilir katkı yapmak amacıyla yola çıktık ve bedelli paydaşlarımızın da takviyesiyle gelecek kuşaklara daha çok sakız ağacı bırakabilmek için “Falım’la Yeşeren Sakız Ağaçları” projesini hayata geçirdik. Çok memnun ve gururluyuz.”

 

Tohum Derneği İdare Şurası Lideri Musa Kaya da konuşmasında; damla sakızının kıymetli bir bedel olduğunu vurgulayarak bu projenin damla sakızına önemli bir katkı sağlayacağını aktardı. Kaya, projede kurumlararası iş birliğinin çok değerli olduğunu vurgulayarak bugüne kadar gerçekleştirilen çalışmalar hakkında da bilgi verdi: “Proje kapsamında ocak ayı itibariyle bugüne kadar Çeşme Ovacık, Çiftlikköy ve Demircili bölgelerinde damla sakızı ağaçlarının saha çalışmaları yapıldı. Bu kapsamda 500 adet uzunluklu, büyük, aşılı, tüplü/kaplı sakız ağacı fidanı temin edilerek dikimleri gerçekleştirildi ve halihazırda var olan sakız fidanlıklarının bakımı tamamlandı. Önümüzdeki devirde de bölgedeki ilgililere ve halka yönelik eğitimler düzenlenmesi hedefleniyor. Proje ile ilgili çalışmalar, 2024 yılında da artarak devam edecek.” 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu