Dış Gebelik Nedir, Niçin Olur, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hamileliklerin yaklaşık %1 inde görülen dış gebelik, normal yollarla döllenmiş yumurtanın rahme inmeyerek başka bir alana yerleşmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Hamileliklerin ilk üç aylık evresinde anne ölümlerine en çok sebep olan dış gebelik nedir, niçin olur, tedavisi nasıl yapılır, her anne olmayı düşünen kadının bilgi sahibi olması gereken bir konudur.

Dış gebelik, aslında rahme inebilse normal bir gebeliğin başlangıç aşaması olan, döllenmiş yumurta yüzünden oluşmaktadır. Bu sebeple, ilk bulguların tamamı normal gebelikle hemen hemen aynı olmaktadır. Adet kesilmesi, beta HCG hormonunun kanda tespiti ve bulantı, göğüslerde hassasiyet gibi hamileliğin tüm bulguları gözlenir ve bu yüzden dış gebelik çok tehlikeli bir hal alır. Çünkü hiçbir kadının normal şartlarda dış gebelik yaşadığını anlama şansı yoktur. Bu ancak tıbbi tetkiklerle ortaya çıkabilen bir durum olduğundan, dış gebelik yaşayan kadınlar, hayati risk de taşımaktadır.

Dış gebelik nedir, niçin olur, tedavisi nasıl yapılır detaylı bir şekilde bilgi alınabilirse, bazen erken tanı için tetkiklere başvurur ve büyük bir problem yaşanmadan çözülebilir. Ancak sıklıkla tüplerde gelişen dış gebelikler, fark edilmez ve burada büyümeye devam ederse, yırtılmaya ve kanamaya sebep olarak, hayati risk yaratır.

Dış Gebeliğe Sebep Olan Faktörler

Dış gebeliklerin %90 gibi yüksek bir oranı, tüplerdeki yapışıklıklar ve şekil bozuklukları yüzünden oluşmaktadır. Bu tıkanıklıkların sebebi ise genellikle önceden yaşanan enfeksiyonlar, cerrahi müdahaleler ve kalıtsal şekil bozuklukları olmaktadır. Önceden tüplerde olan yapışıklıklar fark edilmez ise ve gerekli müdahaleler yapılmaz ise, döllenen yumurta yapışıklıktan geçemez ve rahme inemez. Bu yüzden takıldığı yerde, yani tüplerde büyümeye başlar. Bu durum da dış gebeliğin oluşmasına sebep olmaktadır.

Dış Gebelikte Teşhis Ve Tedavi

Önceden dış gebelik geçirmiş kişilerde, dış gebeliğin tekrarlama riski, hiç geçirmemiş kişilere oranla %25 daha fazladır. Bu yüzden önceden bir kez dış gebelik geçirmiş kişilerin daha tedbirli davranması, dış gebelik nedir, niçin olur, tedavisi nasıl yapılır, bilgi sahibi olduğu için de, erken teşhis yoluna gidebilmesi önemlidir. Ancak dış gebeliğin anlaşılması için öncelikle şüphelenilmesi, ya da doktor kontrollerinin aksatılmadan yaptırılması gereklidir. En kesin teşhis, beta HCG hormonlarının artış seviyesi kontrol edilerek ve renkli ultrasonografi ile yapılabilmektedir. Normal gebeliktekinin aksine, dış gebelikte beta HCG hormonu olması gerektiği seviyelere çıkamaz ve fark edilir derecede düşük seyreder. Bu durum göz önüne alınarak dış gebeliğin tespiti sonucu ise, tedavi için tek yol, cerrahi müdahale olmaktadır. Genellikle laparoskopi tekniği kullanılarak yapılan operasyon sonucu, dış gebelik alınarak sonlandırılır. Dış gebelik nedir, niçin olur, tedavisi nasıl yapılır, her kadın tarafından bilinir ve dikkate alınırsa, bu yüzden ortaya çıkan kadın ölümlerinin de önüne geçilmiş olacaktır.

 

OkutanHaber.com / Bu içeriği aktif kaynak göstermek koşulu ile paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu