Doğanın Uyanışını Simgeleyen Nevruz Bayramı Kutlamaları!

Anadolu ve Türk kültürü etkisi altındaki bölgelerde, doğanın uyanışını temsil eden Nevruz Bayramı köklü bir gelenektir. Her yıl kutlamaları yapılan Nevruz hakkında yapılan araştırmalar artmaktadır. NEVRUZ NE ZAMAN? Nevruz Bayramı nedir, hangi gün? Nevruz’da ne yapılır? İşte detaylar…

NEVRUZ NE ZAMAN?
Nevruz, “yeni gün” anlamına gelen bir kelime olup gece ile gündüzün eşitlendiği 21 Mart’ta kutlanmaktadır. Bu tarih, güneşin kuzey yarımküreye doğru yönelmeye başladığı zamandır. Havaların ısınması, karların erimesi, ağaçların çiçeklenmesi ve toprağın yeşermesiyle birlikte doğanın uyanışı simgelenir. Dolayısıyla 21 Mart, Nevruz Bayramı olarak adlandırılmakta ve doğa ile tüm canlılar için bir uyanışı temsil etmektedir.

Nevruz kutlamaları, farklı yerlerde farklı geleneklerle yaşanmaktadır. Örneğin, bazı bölgelerde macun yapılarak dağıtılırken, Doğu Anadolu’da insanlar yeni ve güzel elbiseler giymekte, evlerde yemekler yapmakta ve karşılıklı ziyaretlerde bulunmaktadır.

NEVRUZ NASIL KUTLANIR?
Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde çeşitli ritüeller ve farklı yiyeceklerle kutlanmaktadır. 21 Mart günü sabah erken saatlerde kalkılarak, mezarlık ziyareti yapılır ve niyetler tutulur. Niyetlenecek kişi mezarlardan taş alarak kırka tamamlar. Bu taşlar torba ile duvara asılarak bir niyet belirlenir. Eğer ertesi yıl torbada 41 taş olmuşsa, niyet gerçekleştiğine inanılarak taşlar bırakılır. Ağaçların güneşten etkilenmemesi için Nevruz günü bez bağlanır. Sofralar hazırlanır, oyunlar oynanır, eğlenceler düzenlenir, boyalı yumurtalar yenir ve büyük ateşler yakılır. Her yörede ve toplumda Nevruz kutlamaları farklılık göstermekte ve özgün geleneklerle kutlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu