Düğün dönemi açıldı: Muhtaçlık kredisi çekeceklere tüyolar

Havaların ısınmasıyla birlikte düğün dönemi açılmaya başladı. Bu yaz evlenmeyi düşünenlerin ve maddi imkân yaratma arayışında olanların birinci aklına gelen muhtaçlık kredisi çekmek oluyor. Gerek düğün hazırlıkları gerekse beyaz eşya üzere yeni konut hazırlıkları yapanlar krediye yöneliyor. Karşılaştırma sitesi encazip, muhtaçlık kredisi çekmeyi düşünenlere düşük faizli kredi için tüyolar sıraladı. 

Havaların ısınması düğün döneminin yaklaştığının da habercisi. Evlenmeyi ve düğün yapmayı düşünenler masraflar için kredi arayışında. Gereksinim kredisi, kredi notuna ve kişinin aylık gelirine nazaran şahıstan bireye değişirken farklı vadelerle ödeme seçenekleri belirlenebiliyor.

Bankaların kampanyalarını takip edin

Düğün döneminin gelmesiyle birlikte muhtaçlık kredisine yönelim de artabiliyor. Karşılaştırma sitesi encazip, gereksinim kredisi çekmeyi düşünenlere düşük faizli kredi kullanımıyla ilgili tüyolar verdi. Bunlardan bir tanesi bankaların düzenlediği kampanyalar. Birçok banka yeni müşterileri için ‘hoş geldin’ kampanyası yapıyor ve düşük faizli ya da sıfır faizli kredi veriyor. Bir bankadan birinci sefer kredi kartı alacaklara 10 bin TL’ye kadar 0 faizli nakit avans, 20 bin TL’ye kadar ise 0.99 faizli kredi kullanım kolaylığı sağlanabiliyor. Kredi çekmeyi düşünenlerin öncelikle bu kampanyalardan yararlanmasında fayda var. Örneğin, 40 bin TL’lik bir muhtaçlık kredisine başvurmadan evvel çiftler başka farklı başvurarak 0 faizli ya da düşük faizli kredi alabilme seçeneğinden faylanabilirler.

Kredi meblağı ve faiz oranı şahıstan şahsa değişkenlik gösterebilir

Bir başka değerli nokta ise planladığınız kredi ölçüsü yüksek bir tutarsa tek bir banka yerine birden fazla bankadan kredi çekerek faiz oranlarını düşürebilirsiniz. Çalışma mühleti, gelir seviyesi, varlıklar üzere birçok farklı nedenler de çekilebilecek kredi meblağını ve faiz oranlarını etkileyebiliyor. Bundan ötürü çekilebilecek kredi meblağı ve faiz oranı bireyden bireye değişkenlik gösterebiliyor. Çiftler kredi çekerken bu ayrıntıları da göz önünde bulundurabilirler. Bu noktalara dikkat ederek ihtiyaç kredisi çekmeyi düşünenler düşük faiz oranlarını yakalayarak avantaj sağlayabilir.

Kredi notunuzu yüksek tutun

İstediğiniz ölçüde kredi çekebilmek için kredi notunuzun da yeterli olması gerekiyor. Dokuz büyük bankanın ortak olduğu Kredi Kayıt Ofisi (KKB) iştiraki olan Findeks tarafından saptanan kredi notu 1 ile 1900 ortasında hesaplanıyor. 1 en düşük puan iken 1900 en yüksek puan olarak belirleniyor. Kredi notu yüksek olanların yüksek meblağda kredi çekebilmesine imkân doğuyor. Kredi notu hesaplamasında dört ana faktör bulunuyor ve kredi notu buna nazaran belirleniyor. Yüzde 45’inde “geri ödeme alışkanlığı” tesirli oluyor. Ödemelerin gününde ve nizamlı yapılması kredi notunu yükseltiyor. Borçların geri ödenmesinin gecikmesi ya da temerrüde düşmesi kredi notunu düşürüyor. Yüzde 32’sinde “mevcut finansal hesap ve borç durumları”na bakılıyor. Daha evvel kullanılan kredilerin nasıl kapandığı ve devam eden kredileriniz yahut teminatlarınız göz önünde bulundurularak limitler çerçevesinde hesaplama yapılıyor. Yüzde 18’ini “kredi kullanma yoğunluğu” oluşturuyor. Daha sık kredi kullananların kredi notu yükselirken az kullananların ise düşüyor. Yüzde 5’ini de “yeni alınan krediler” oluşturuyor. Şayet kredi notunuzu hesaplattığınız tarihte, yakın bir vakitte kredi aldıysanız kredi notunuzun düşmesine neden olabiliyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu