E-Ticarette Ambalaj Tasarımı İçin 4 İpucu

T.C. Ticaret Bakanlığı’nın 2022 yılı birinci 6 ayı için yayınladığı rapora nazaran, Türkiye’nin e-ticaret hacmi, bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran %116 artış gösteriyor. Süreklilik içinde büyüyen ve gelişen online alışveriş trendine özel Tasarist Yaratıcı Yöneticisi Musa Çelik, marka bilinirliğinden müşteri tecrübesine kadar markalaşma yolunda ambalaj tasarımı ile geliştirilebilecek birçok husus için ipuçları veriyor.

 

Günümüz tüketicisinin satın alma alışkanlıklara durmaksızın değişiyor. Son yıllarda açıklanan bilgilere nazaran, tüketicilerin bilhassa bir tasarruf tekniği olarak online alışverişe daha fazla yöneldiği biliniyor. T.C. Ticaret Bakanlığı’nın 2022 yılı birinci 6 aylık raporunda, bir evvelki yılın tıpkı devrine nazaran %116 artan e-ticaret hacmi ve %38 artış ile 2 milyar 295 milyon adede ulaşan sipariş adetleri verisi paylaşılıyor. Tüketicinin ağır ilgi gösterdiği online alışverişler için Tasarist Yaratıcı Yöneticisi Musa Çelik, “Özellikle online alışverişlerde eserin her vakit ambalajdan daha değerli olduğu düşünülüyor olabilir. Meğer ambalaj tasarımı hakikat uygulandığında yine satın almayı teşvik etme ve müşteri portföyünü geliştirme gücüne sahiptir. Hasebiyle farklılaşmak, markalar için bugün her zamankinden değerli.” yorumlarında bulunuyor.

 

Markalaşma Yolunda E-Ticarette Ambalaj Tasarım İpuçları

 

Satışların da ötesinde prestij ve bilinirlik için daha fazla vakit ve emek harcayan markalar, her vakit bir adım önde oluyor. Rafta ya da online alışveriş teslim edildiğinde tüketicinin eserle birinci temasının ambalaj olduğunu göz önünde bulundurmak gerekiyor. Tasarist Yaratıcı Yöneticisi Musa Çelik, online alışverişte harikulâde tecrübeler yaratmak isteyen markalar için şad tüketicilerden gerçek ve olumlu geri bildirimler sağlayabilecek birtakım tasarım ipuçlarını paylaşıyor.

 

1. Ambalaj, marka bilinirliğini dayanaklar. Özellikle online alışverişlerde tüketicinin eserle teması satın aldıktan sonra olacağından ambalaj tasarımı marka bilinirliğini artırır. 2019 yılında yapılan bir araştırma, marka kimliklerini dengeli bir biçimde sunan şirketlerin %66’sının satışlarının arttığını açıkça göstermiştir. Münasebetiyle tanınması kolay fakat bir o kadar da güçlü bir görsel kimlik için çabalamalıyız. Rekabetin ağır olduğu bir pazarda basitçe hatırlanabilecek ambalajlar, tüketici için öne çıkacaktır.

 

2. Geliştirilmiş müşteri tecrübesi bağ yaratır. Belki de emsal eserden binlerce alternatifin olduğu bölümünüzde tüketiciye eserle temas etmenin de duygusal bir haz vermesi yine satın almayı sağlayacak değerli bir faktördür. Münasebetiyle AR üzere yapay zeka teknolojileriyle ambalajı hareketlendirmek, tüketicinin marka ile etkileşimini artırır. Dijital bir çağda yaşadığımızı unutmadan, tüketiciye takipçileriyle paylaşabileceği bir tecrübe kazandırma penceresinden bakarsak işimiz kolaylaşabilir.

 

3. Bağlılık için kıymetleri de paylaşın. Araştırmaların büyük çoğunluğu, duygusal bağlılığın rasyonel bağlılıktan daha ağır bastığını gösteriyor. Bu da tüketicilerin markaları kendi pahaları ve inançlarıyla örtüşüp örtüşmediklerini kıymetlendirdikleri manasına geliyor. Bilhassa Türkiye’de tüketiciler kendi kıymetlerini benimsemeyen lakin müşterisi olduğu markaları anında hayatından çıkarma potansiyeline sahip. Hasebiyle yanlışsız maksat kitleyi belirledikten sonra bedel ve toplumsal şuurlarını de tahlil etmek ortak kıymetleri paylaştığınızı göstermek için epeyce kıymetli.

 

4. Hakikat boyutlandırma tüketicinin dikkatini çekiyor. İçinde %10 eser ve %90 boşluk olan bir ambalajın hem estetik hem de etraf için ne kadar berbat göründüğünü biliyoruz. Hakikat boyutlandırma, şuur düzeyi epey yüksek olan yeni kuşak tüketicilerin israf olduğunu düşündükleri bir noktaya geldi. Eserin formunu, kırılganlığını ve elbette boyutunu kıymetlendirmek sonrasında ise başarılı bir müşteri tecrübesi sağlamak için boyutlandırmaya ehemmiyet vermek gerekiyor. Bu sayede nakliye maliyetlerini de düşürebilir, çok daha âlâ muhafaza sağlayabilir ve etrafa hassas bir marka olduğunuzu gösterebilirsiniz.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu