Ecowas nedir? Ecowas kimlerden oluşur?

[ad_1]

18 Ağustos Cuma akşamı geç saatlerde yaşanan bir gelişme tüm dünyanın gündemine oturdu. Son zamanlarda karışıklıkların yaşandığı Nijer’de ECOWAS müdahale kararı aldı. Nijer’deki askeri cunta 26 Temmuz’da yönetime el koymuş ve vatandaşların canına kast etmişti. Yaşanan gelişme dünya çapında ses getirirken geçtiğimiz günlerde ise cuntacı yönetimin ECOWAS ile anlaşmaya yakın olduğu ifade edilmişti. Peki, ECOWAS nedir, ECOWAS açılımı nedir, ne anlama geliyor işte cevabı…

Afrika Ekonomik Topluluğunun temel direklerinden biri olarak kabul edilen bu organizasyon, ekonomik ve ticari sendika aracılığıyla tek bir büyük ticari blok oluşturarak, üye devletler arasında “kendi kendine yeterlilik” elde etmek için kurulmuştur. Aynı zamanda bölgede bir barış gücü olarak görev yapmaktadır. Organizasyonun resmi dili üç eşit dil olan İngilizce, Fransızca ve Portekizcedir.

Örgütün birkaç üyesi yıllar içinde gidip gelmiştir. 1976 yılında Yeşil Burun Adaları, ECOWAS’a katıldı. Ayrıca 1999 yılı Aralık ayında ayrılma niyetini açıklayan Moritanya ise Aralık 2000’de üyelikten çekilmiştir.

ECOWAS üyeleri şunlardır:          

Benin

Burkina Faso

Ali Yüksel kimdir?

Ali Yüksel kimdir?

Fildişi Sahili

Gambiya

Gana

Gine

Gine-Bissau

Liberya

Mali

Nijer

Nijerya

Senegal

Sierra Leone

Togo

Yeşil Burun Adaları

[ad_2]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu