Egeli hububat bakliyat yağlı tohum ihracatçıları ihracatlarını son 4 yılda 4 kat artırdılar

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (EHBYİB) son 4 yılda ihracatını 4 kat artırarak 1 milyar dolar barajını aşmayı başardı. Egeli hububat bakliyat yağlı tohumlar ihracatçıları 2023 yılında 1,1 milyar dolar ihracat amacı koydu.

Ege İhracatçı Birlikleri’nde yapılan Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Mali Genel Konsey Toplantısında konuşan, EHBYİB İdare Heyeti Lideri Muhammet Öztürk, misyon müddetlerinin birinci yılında dallarının ihracatının sürdürülebilir formda arttırılması, yaşanan sıkıntılara tahlil bulunması için ihracatçılar ve tüm paydaşlarla iş birliğinin arttırılması için ağır çalışmalar yaptıklarını lisana getirdi.

2023 yılı ihracat gayesi 1,1 milyar dolar

Hububat bakliyat yağlı tohumlar kesiminin 2022 yılında Türkiye genelinde 11,4 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini paylaşan Öztürk, “Ege hububat bakliyat yağlı tohumlar kesimi olarak 2022 yılında ihracatımızı yüzde 47’lik artışla 682 milyon dolardan 1 milyar doların üzerine taşıdık. Ege İhracatçı Birlikleri çatısı altında 1 milyar dolar barajını aşan 6. ihracatçı birliği olmayı başardık. Kesimimizin 1 milyar dolarlık ihracat hacmini önümüzdeki periyotlarda de artırmak için var gücümüzle çalışmaya, üretmeye ve ihracat yapmaya devam edeceğiz. 2023 yılı için gayemiz 1,1 milyar dolar dövizi ülkemize kazandırmak” biçiminde konuştu.

Her 100 dolarlık ihracatın 61 dolarını bitkisel yağ bölümü yaptı

Geniş eser gamına sahip olduklarını, her dalın ihracata katkısının büyük olduğunu söz eden Öztürk, dalın ihracatının kırılımını şöyle özetledi; “Birliğimizin geçen yıl yaptığı her 100 dolarlık ihracatın 61 dolarını bitkisel yağ ihracatçılarımız gerçekleştirdi. Küspeler ve hayvansal yem ihracatımızda artış ivmesi yüksek, yüzde 67 artışla 123 milyon dolar, yağlı tohumlar ihracatımız yüzde 140 artışla 98 milyon dolar, çikolata şekerleme ihracatımız yüzde 3 artışla 48 milyon dolar ve besin müstahzarları ise yüzde 25 artışla 41milyon dolar ihracata tekabül etti.”

Hindistan’a beyaz haşhaş ihracatı yıllar sonra açıldı

Beyaz haşhaş ihracatında en büyük ihraç pazarı Hindistan’a ihracatta son yıllarda meseleler yaşandığını bu sıkıntıların tahlili için ağır mesai harcadıklarının altını çizen Öztürk, “İhracatın her kademesi farklı bir ihtimam istiyor, birtakım sıkıntılar yaşıyoruz. Klasik ihraç pazarımız olan Hindistan’a beyaz haşhaş tohumunun ihracatı konusunda 2016 yılından bu yana çalışmalar yapıyoruz. Türkiye’nin üretim ve ihracatında dünya önderi olduğu beyaz haşhaşın en büyük alıcısı Hindistan 2022 yılında 86 milyon dolarlık beyaz haşhaş talebiyle Birliğimiz üyelerinin en çok ihracat yaptığı dördüncü ülke oldu. Bundan sonraki devirde haşhaş tohumu ihracatımızın kesintisiz devam etmesi için efor göstermeye devam edeceğiz” dedi.

URGE Projesi geliyor

Ticaret Bakanlığı’nın desteklediği, ihracatçı firmaların memleketler arası arenada kümelenerek kurumsallaşmalarına ve rekabet güçlerini artırmalarına takviye sağlayan, firmaların ihracat yetkinliklerini artıran Milletlerarası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (URGE) Projesi için çalışmalarını başlattıklarını anlatan Lider Öztürk, hububat bakliyat yağlı tohum ihracatçılarını URGE Projesinde yer almaya davet etti.

TURQUALİTY Projesi ABD’ye besin ihracatını ikiye katladı

Ege İhracatçı Birlikleri çatısı altındaki 6 besin ihracatçı birliğiyle birlikte besin ihracatını artırmak için fuarlar, sektörel ticaret heyetleri, alım heyetleri, URGE ve TURQUALITY projeleri sürdürdükleri bilgisini paylaşan Öztürk kelamlarını şöyle sürdürdü; “ABD pazarında Ticaret Bakanlığı takviyesiyle yürüttüğümüz ve ikinci dört yıllık devrine başladığımız Turkish Tastes Turquality projemiz ile çok başarılı işlere imza attık. Projemizde tanıttığımız besin eserlerinde 4 yıllık periyotta ABD’ye yaptığımız ihracatta 700 milyon dolardan 1 milyar 450 milyon doların üzerine çıktık. 2022 yılında hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri dalı olarak ABD’ye 708 milyon dolarlık ihracatla Türkiye’nin ABD’ye yaptığı besin eserleri ihracatının yaklaşık yarısını gerçekleştirdik. Hububat bakliyat yağlı tohumlar dalımızın ABD’ye ihracatını 1 milyar doların üzerine çıkarmayı hedefliyoruz.”

Üye alakalarını geliştirme projesi hayata geçti

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği üyesi firmaları ziyaret ederek firmaların yaşadıkları sıkıntıları dinlediklerini ve sonrasında bilhassa TİM ve Ticaret Bakanlığı nezdinde teşebbüslerde bulunup meselelerin tahlili için takipçi olduklarını aktaran Öztürk, ihracatçı firmalardan sorun ve tahlil tekliflerini idare surasıyla paylaşmaları davetinde bulundu.

İhracatın yıldızları için 2 bin fidanlık orman oluşturuldu

2022 yılında Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin gerçekleştirdiği 1 milyar dolarlık ihracata 610 milyon dolarlık katkı sağlayan ihracatın yıldızı olan 6 kesimdeki 18 firma için 2 bin fidanlık orman oluşturdu. İhracatın yıldızı firma temsilcilerine fidan sertifikaları genel şurada takdim edildi.

Yağlı tohumlar ve baharatlar bölümünde; YUMURTACILAR ZAHİRECİLİK TARIM ESERLERİ İNŞAAT VE MÜTEAHHİTLİK SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ, ALTERNATİF TARIM VE ORMAN ESERLERİ SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ ve ARI SUSAM SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ ihracatta birinci üç formunda sıralandı.

Hububat ve hububattan mamul eserler ihracatında; POLEN TOHUMCULUK SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ, KÜRESEL BRANDS UNION BESİN İNŞAAT TURİZM SANAYİ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ ve EGE HAZIR YİYECEK DIŞ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ ödül memnunluğu yaşadı.

Değirmencilik bölümünün doruğunda; YÜKSEL TEZCAN BESİN SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ, TEKNİK TARIM ESERLERİ İTH.İHR. SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ ve BAHA ZİRAÎ FAALİYETLER SANAYİ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ yer aldı

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin 2022 yılında yaptığı ihracatın yüzde 61’ini yaparak 1 milyar dolarlık ihracata en büyük katkıyı sağlayan bitkisel yağ bölümünde doruktaki firmalar, ABALIOĞLU YAĞ SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ, YONCA BESİN SANAYİ İŞLETMELERİ İÇ VE DIŞ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ ve KÜÇÜKBAY YAĞ VE DETERJAN SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ oldu.

Geniş eser gamına sahip olan Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nde; Şekerleme dalında, FERRERO TÜRKİYE ÇİKOLATA VE TARIM ESERLERİ SAN. VE DIŞ TİC. A.Ş., KÜRESEL BRANDS UNION BESİN İNŞAAT TURİZM SANAYİ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ ve BOZTOPRAK BESİN SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ ihracatın yıldızları olarak EHBYİB ormanında yerlerini aldılar.

Can dostlarımızın besinlerini üreten; BAŞKAN PETFOOD YEM SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ, ÇAĞATAY EVCİL HAYVAN MAMALARI VE YEM ESERLERİ SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ ve DFC PET İÇ VE DIŞ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ hayvan yemleri kategorisinde tepe memnunluğu yaşadılar.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu