ELİDER ve Bakanlık 600 bin İşletmeyi kapsayan İşbirliği yapacak…

Rekora koşan e-ihracat dur durak bilmeden süratle ilerliyor. Esnaf, işletmeci ve üretici ekonomik krizi e-ihracat ile aştı. E-ihracat vermek için arayışlara giren Elider, Ticaret Bakanlığı yetkileri ile görüşerek bir dizi teşvik paketi için işbirliği kararı aldı.

Yazılım ve e-ihracat bölümünde teşvik yağmuru, ELİDER’in düzenlediği ve Ticaret Bakanlığın desteklediği aktiflikte e-ihracat için dev teşvikler duyuruldu. Aktiflik, 2022 yılı prestijiyle Türkiye’de 800,7 milyar TL’ye ulaşan e-ticaret hacmi, 2022 yılında bir evvelki yıla nazaran yüzde 43 artan sipariş adetleri, 458 milyar TL perakende e-ticaret hacmi üzere yaklaşık 600 bin e-ticaret ve KOBİ işletmesini, yüz binlerce yazılım şirketini, direkt ilgilendiriyor.

E-Ticaret, yazılım, bilişim ve e-ihracat bölümlerine yönelik artan ilgiyle birlikte 5886 sayılı devlet takviyeleri, e-ticaret yasası ve yönetmelikleri üzere kıymetli bahislerin kamuoyu tarafından ilgiyle karşılandığı Elektronik Ticaret Derneği ve T.C. Ticaret Bakanlığı E-Ticaret, E-İhracat Daire Liderleri, TOBB Yazılım Meclisi, Sivil Toplum Kuruluşları, sektörel öteki kurum ve kuruluşların katılımıyla 2 Mayıs 2023 Salı günü saat 13:30’da İstanbul Fulyada’ki Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’nde gerçekleştirildi. Geniş iştirakle gerçekleşen aktifliğin teması, E-İhracat Devlet Teşvikleri oldu.

Yoğun iştirak ile gerçekleşen toplantıda; 

T.C. Ticaret Bakanlığı (Bilişim, Yazılım, Dijital ve İletişim Hizmetleri Dairesi), Daire Başkanı Hürol Karlı, E-İhracat ve Yeni Teknolojiler Daire Başkanı Hasan Önal, İç Ticaret Genel Müdürlüğü   Ticaret Uzman Yardımcısı Oğuzhan Ünal, TOBB, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği / Yazılım Meclisi Başkanı Ertan Barut, BTM Genel Müdürü  İbrahim Elbaşı, ELİDER İdare Konseyi Başkanı Fehmi Darbay, Ticimax CEO’su Cenk Çiğdemli, Trendyol Pazaryeri Satış ve İş Geliştirme Direktörü Özkan Çokaygil, Kargoist Genel Müdür Yardımcısı Fahri Çırak, Uyumsoft Genel Müdürü Erhun Öcal gibi değerli isimler konuşmacı olarak yer aldı. Aktiflikte E-İhracat devlet teşvikleri konusunda bilgilendirmeler yapıldı. 

İhracat yapan işletmelerin karşılaştığı problemler ele alındı

Ticaret Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen sunumlarla, dalda faaliyet gösteren işletmelerin ilgili teşvik, takviye ve hizmetlerden nasıl faydalanabilecekleri anlatıldı. Kayıt ve networking ile başlayan program, açılış ve dayanak verenlere teşekkürlerle devam etti.  Ticaret Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen sunumlarda, yazılım, bilişim, e-ihracat bölümleri için hazırlanan teşvikler, dayanaklar ve hizmetler hakkında kıymetli bilgilendirmeler yapıldı. Sunumlarda, Türkiye’de e-ihracat yapan işletmelerin karşılaştığı problemler, devletin e-ihracat teşvikleri konusundaki çalışmaları ve gelecekteki planları hakkında bilgiler verildi. Yüksek ilgiyle dinleyen iştirakçilerden gelen soru ve dilekler sunum yapan bakanlık yetkilileri tarafından ayrıntılı bir biçimde cevaplandı. 

ELİDER İdare Şurası Lideri Fehmi Darbay, aktifliğe gelen ağır talep ve iştirak için tüm davetlilere, üyelere ve davetlerini kırmayıp katılan tüm konuşmacılara teşekkürlerini ileterek, çok yakında yurtiçi ve yurtdışı etkinlikler ile e-ihracat teşvik ve kamu dayanakları konusunda kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceklerini aktardı.

Etkinlikte bulunan e-ticaret altyapı sağlayıcı firmalardan Ticimax CEO’su Cenk Çiğdemli ise; yüksek iştirakli ve dolu içeriği ile yüzbinlerce işletmeyi direkt ilgilendiren bilgilendirmeler için konuşmacılara teşekkür etti.

T.C. Ticaret Bakanlığı E-ihracat ve Yeni Kuşak Teknolojiler Daire Başkanı Hasan Önal sunumunda, şirketlere şu ana dek 27.149.000 TL, E-İhracat konsorisyumlarına 81.447.000 TL, Perakeden E-ticarret sitelerine 81.440.000 TL, Pazaryerlerine 81.400.000 TL, B2B Platformlarına 7.239.000 TL fiyatında teşviğin şu ana dek yararlanıcılara açıldığını, müracaatların ve fırsatların hala devam ettiğini belirtti.

T.C. Ticaret Bakanlığı – Bilişim, Yazılım, Dijital ve İrtibat Hizmetleri Daire Başkanı Hürol Karlı, Turquality kapsamında; Yazılım, Yapay Zeka, Büyük Data, Siber Güvenlik, Gömülü Yazılım, E-Spor, Finansal Yazılım, Blok Zincir, Akıllı Kent, Bilişim Hizmetleri, Sistem Bakım ve Takviye Hizmetleri, Dijital Aracılık, Dijital Oyun, Yeşil Dönüşüm, Telekomünikasyon, 5g, Bulut ve İrtibat ve Bilgi Merkezleri hakkındaki teşvik ve dayanaklardan bahsetti. 

İhracata hazırlık ve kurumsal kapasite oluşturma basamağı dayanakları, pazarlama ve pazarda tutundurma takviyeleri, yüksek katma bedele yönelik dayanaklar hakkında detaylı bilgilendirmelerde bulundu. 

Sayın Hürol Karlı, etkinlikteki sunumunda mevcut takviyeler içinde bulunan, Tekno Hızlandırıcı Programı, Özgür Bölge, İhtisas Özgür Bölge, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri öncülüğündeki şirketlere ve Üniversite Teknoloji Merkezlerine (Teknopark)  %70 oranında ve 2 yıl vadeli olarak Proje başına 9.618.000 ₺ fiyatında kullandırılabilen dayanak hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

Değerli sunumlar ve katkılar ile zenginleşen etkinliğimiz bir sonraki ELİDER etkinliğinde buluşmak üzere sonlandırıldı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu