Eski kot atıkları tekrar hayat buluyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi Etraf Eğitim ve İnovasyon Merkezi’nde gerçekleştirilen atölye çalışmalarıyla eski kot modülleri yine hayat buluyor. Atölye çalışmasında bayanlar, Japon dikiş tekniği şaşiko yoluyla kot atıklarını kullanarak yeni kıyafet tasarlıyor. 

Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek’in ‘Sürdürülebilir ve Yaşanılabilir Antalya’ amacıyla hayata geçirdiği Etraf Eğitim ve İnovasyon Merkezi birbirinden farklı atölye çalışmalarıyla konuklarını ağırlıyor. Etraf Eğitim ve İnovasyon Merkezi’nde ‘Azalt, Tekrar Kullan, Geri Kazan’ sloganıyla eski kot kesimlerini kullanarak yeni kıyafetler tasarlanması maksadıyla bir atölye çalışması düzenlendi. 

KOT MODÜLLERİYLE YENİLENEN KIYAFETLER

Atölye çalışmasında etraf aktivisti Zeliha Sunal, iştirakçilere eskiyen, terzi atığı olarak kullanılan eserleri yine kullanılmasına ait bir eğitim çalışması gerçekleştirdi. Zeliha Sunal, Japon dikiş tekniği şaşiko yoluyla kot atıklarını nasıl kullanabileceklerini anlattı. Eskiyen dokuma eserlerinin tekrar kullanımı üzerine bir çalışma yapacaklarını söyleyen Zeliha Sunal, “Bir tişört yahut kot pantolon binlerce ton su harcanarak yapılıyor. Bu eserlerden geri dönüştürülüp kumaş da yapılamıyor. Şaşiko dikiş tekniğiyle terzi atığı olan kot kesimlerinin kıyafetler üzerinde nasıl hayat bulacağını göstereceğiz. Bu atıkları değerlendirelim, kendi kıyafetlerimiz, çocuklarımızın giysilerinden kesimler kullanarak, yeni eserler elde edebiliriz. Evvelden büyüklerimiz yırtılan yerlere yama yapardı. Bizim yaptığımız bu işin modernize edilmesidir” dedi. 

FARKLI ESERLER ORTAYA ÇIKIYOR

Büyükşehir Belediyesi Sıfır Atık ve Etraf Eğitim Şube Müdürü Fulya Koral, israfın önlenmesi ve doğal kaynakların verimli kullanılması gerektiğine dikkat çekerken, gerçekleştirilen aktiflikte bayanların konutlarındaki kot modülleriyle yeni eser tasarlayarak yine kullanmalarını sağlamayı amaçladıklarını söyledi. Atölye iştirakçilerinden emekli öğretmen Nazan Songül Köse, atölye çalışmalarının kendisine çok şey kattığını, eskiyen kıyafetlerinden yeni motiflerle daha farklı eserlerin çıktığını kaydetti. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu