Faruk Bildirici kimdir? – Elips Haber

[ad_1]

Faruk Bildirici kimdir? Faruk Bildirici nereli ve kaç yaşındadır? Sorularının cevabı merak ediliyor. Faruk Bildirici’nin kim olduğu merak ediliyor. Arama motorlarında Faruk Bildirici kimdir? Faruk Bildirici kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Sorgulamaları yapılıyor. Faruk Bildirici’nin biyografisini haberimizde derledik…

Faruk Bildirici kimdir?

Faruk Bildirici, 10 Kasım 1956 yılında Gaziantep, Nizip’te doğmuştur. Çocukluğu Nizip’te geçmiştir. Faruk Bildirici, aslında Gaziantep’te 24 Haziran 1956’da doğmuştur ama dedesi doğum yerini Nizip olarak ve 10 Kasım 1956 yazdırmıştır nüfusa. Bildirici’nin Babası Hollanda’da işçi olarak çalıştı. Ankara Üniversitesi Basın İletişim Fakültesi’nden mezun oldu.

“Puzzle Portreler” adlı söyleşiler hazırladı

1980 Haziranıydı Cumhuriyet gazetesinde gazeteciliğe başladığında. 12 Eylül döneminde sıkıyönetim ve eğitim muhabirliği, 1983 seçimlerinden sonra da Başbakanlık, ANAP ve parlamento muhabirliği yaptı. Bir süre Haber Müdürlüğü görevinde bulunduğu Cumhuriyet’ten, Nisan 1992’de ayrıldı. Sabah Gazetesi’nde beş ay süren parlamento muhabirliğinden sonra Ekim 1992’de Hürriyet gazetesine geçti. Haberlerin peşinden koştu; söyleşiler yaptı; kitaplar yazdı; haber müdürlüğünde bulundu; bunca yıldır hep gazetecilik faaliyetleri içinde oldu. Hürriyet gazetesinin Okur Temsilcisi görevinde bulundu ve Hürriyet Pazar’da “Puzzle Portreler” adlı söyleşiler hazırladı.

Hürriyet Ankara Büro Şefi olarak görev yaptı

Ekim 1992 ayından itibaren yaklaşık beş yıl Hürriyet Ankara Büro Şefi olarak görev yaptı. Bir süre yine Hürriyet’te araştırmacı-yazar olarak çalıştıktan sonra Mart 2002’de Ankara Temsilci Yardımcılığı’na getirildi. 2002-2003 yıllarında Tempo dergisinde “Kırlangıç Yuvası” köşesinde yazdı. Şubat 1998 ayında Gizli Kulaklar Ülkesi adlı ilk kitabı İletişim yayınlarından yayınlandı. Ardından; Maskeli Leydi, Üniforma Slogan Biber, Kuzum Bülent, Silüetini Sevdiğimin Türkiyesi, Anıtkabir Racon Zambak, Hanedanın Son Prensi, Yemin Gecesi ve Serkis Bu Toprakları Sevmişti adlı kitapları yazdı. Ağustos 2004 – 14 Mart 2005 tarihleri arasında “Anlatsam Roman Olur” başlığıyla Hürriyet gazetesinde gerçek yaşam öyküleri kaleme aldı. Bu dizide kaleme alınan öykülerden hareketle hazırlanan ve Volga Sorgu’nun başrolde oynadığı “Anlatsam Roman Olur” televizyon dizisi Kanal D’de yayınlandı.

“Parlamento muhabirliği” dersi verdi

Tv 8’de bir dönem iki yıl boyunca “Çuvaldız” ve “Nerede Kalmıştı”; Cine-5’te de “Üç artı Bir” adıyla her pazar yayınlanan bir söyleşi programı yaptı. Hürriyet Pazar’da “Puzzle portreler” başlığıyla yayınlanan portre söyleşileri hazırladı. Bu portreler, Ağustos 2012 – Ocak 2013 tarihleri arasında “Haftanın Portresi” başlığı altında yayımlandı. 1 Nisan 2010 tarihinden itibaren de Hürriyet Okur Temsilciliği görevini üstlendi. Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı’nda, üç dönem “Araştırmacı gazetecilik” dersleri verdi. Misafir öğretim görevlisi olarak Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde “Parlamento muhabirliği” dersi verdi. Faruk Bildirici, 1980 yılından beri üniversiteden tanıştığı Serpil Özekmekçi ile evlidir. Elif (d.21 Mayıs 1984) ve Aslı(d.10 Ocak 1994) adında 2 kızı vardır. Eşi Serpil hanım 6 Nisan 2016 tarihinde vefat etti.

11 Temmuz 2019 tarihinde TBMM Genel Kurulu tarafından CHP kontenjanından RTÜK üyeliğine seçildi. Kurulun 31 Ekim 2019 tarihli toplantısında Bildirici’nin üyeliği “ortaya koyduğu eylem ve söylemler” gerekçe gösterilerek ikiye karşı altı oyla düşürüldü. Bildirici, CHP tarafından 27 Kasım 2019 tarihinde yeniden RTÜK üyeliğine aday gösterildi.

Kitapları

1998 – Gizli Kulaklar Ülkesi

1998 – Maskeli Leydi (Tansu Çiller’in yaşamöyküsü)

1999 – Üniforma Slogan Biber

2000 – Kuzum Bülent (Bülent Ecevit’e aileden mektuplar)

2000 – Siluetini Sevdiğimin Türkiyesi

Semra Topçu kimdir?

Semra Topçu kimdir?

2001 – Anıtkabir Racon Zambak

2007 – Hanedanın Son Prensi (Mesut Yılmaz’ın yaşamöyküsü)

2008 – Yemin Gecesi (Leyla Zana’nın yaşamöyküsü)

2008 – Serkis Bu Toprakları Sevmişti

[ad_2]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu