Gaziemir’in çınarlarına yogayla gençlik aşısı

Gaziemir Belediyesi’nin 60 yaş üstü bireylere hizmet verdiği Cet Evi’nde düzenlenen yoga derslerine katılan üyeler, hem ruhsal hem de fizikî olarak daha güçlü hale geliyor.

Gaziemir Belediyesi, 60 yaş üstü bireylere hizmet verdiği Cet Meskeni Sağlıklı Yaş Alma Merkezi’nde, yaş almış vatandaşların ömürle bağlarını koparmalarının önüne geçerek, onların konutlarından çıkıp toplumsallaşmalarına imkan tanıyor. Merkezde yeni arkadaşlıklar kurmanın, yeteneklerine nazaran hobiler geliştirmenin, etkinliklere katılmanın memnunluğunu yaşayan üyeler, düzenlenen spor aktiflikleri sayesinde de sağlıklı bir ömür sürüyor. Yoga Eğitmeni Kezban Güçlü’nün hazırladığı özel program doğrultusunda haftada bir gün yoga yapan Cet Evi’nin üyeleri, fizikî sıkıntılarını aşıyor ve daha güçlü bir vücuda sahip oluyor. Müzik eşliğinde yoga yaparak azalan beden istikrarlarına tekrar kavuşan çınarlar, antrenmanlar sayesinde kas kümelerini güçlendirme ve nefes idmanlarıyla de vücutlarının güçle dolması imkanına kavuşuyor.  

Yaklaşık iki yıldır Cet Evi’nde yoga dersleri veren Kezban Güçlü, yoganın beş bin yıllık sağlıklı yaşama ve güzelleşme sanatı olduğunu ve Dünya Sıhhat Örgütü’nün sağlıklı hayat için önerdiği bir yol olduğuna vurgu yaptı. Yoga sayesinde Cet Meskeni üyelerinin ruhen ve bedenen güçlendiklerinin altını çizen Güçlü, “Eklem ağrıları, bel-boyun fıtığı ve diz sorunu yaşayan üyelerimiz var. Üyelerimiz, sıhhat durumlarına nazaran bir kısmı sandalyede bir kısmı de yerde yoga yapıyor. Yoga, büyüklerimizin hareket etme kapasitelerini ve ömür güçlerini artırıyor. Derslerimizde sıkça nefes teknikleri uyguluyoruz. Vücudumuzun oksijene muhtaçlığı var. Nefes bizim ömür gücümüz. Nefesle hareketleri senkronize ettiğimizde ve sistematik bir halde çalışma yaptığımızda vücudun güçle dolmasını ve bütün iç organların masaj görmesine, hudut ve dolanım sisteminin rahatlamasını sağlıyor” diye konuştu. 

“Gaziemir Belediyemizin Cet Evi’nde verdiği bu hizmeti çok kıymetli buluyorum” diyen Kezban Güçlü, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Avrupa ülkelerinde 65 yaş üstü bireylerin hareket etme ve spor aktifliklerine katılma oranı yüzde 40-50’lerdeyken ülkemizde bu oran yüzde 4.7! Bu yaşlardaki bireylerin yoga yapması imkânsız üzere gösteriliyor. Biz bu önyargıyı kırmak istedik. Burada her yaş kümesinin yoga yapabileceğini, bedensel olarak rahatsızlıkları varsa bu rahatsızlıklara uygun terapilerle, şuurlu ve sistemli bir çalışmayla yoga çalışmalarına dahil edilebileceğini gösterdik. Bu çalışmanın ülkemizin tamamına örnek olmasını diliyorum” diye konuştu.

“Yogayla sağlıklı yaş alıyoruz”
İlk açıldığı yıldan bu yana Cet Meskenini daima kullanan ve yoga derslerinin hiç birini kaçırmadığını tabir eden Gülcan Deniz, “Ata Meskeni deyince birliktelik, arkadaşlık, toplumsallaşma ve bir sürü aktiflik geliyor aklıma. Cet Evi’ndeki hizmet bizi yaşama bağlıyor. 72 yaşındayım ve sporu hiç bırakmadım. Cet Evi’nde düzenlenen yoga derslerine katılıyorum. Yoga hayatımıza girdiğinden beri hem ruhsal hem de fizikî olarak bizi olumlu etkiledi ve sağlıklı olarak yaş almamızı sağladı. Bu sporun yaşımıza çok uygun olduğunu düşünüyorum. Yeterli ki Cet Meskeni var. Yaş almış insanların faydasını düşünen belediyemize çok teşekkür ediyorum” dedi.

“Eşimin birinci sefer bu türlü hoş güldüğünü gördüm”
Eşinin sıhhat problemleri nedeniyle güç günler yaşadıklarını, tabibin teklifiyle tanıştıkları Cet Evi’nde güç günlerin üstesinden geldiklerini tabir eden Şevkiye Demirel, “5 yıl evvel İzmir’e taşındık. Eşim yedi sefer ameliyat oldu. Bu süreçte hastalıkları nedeniyle eşimi kaybedeceğimi ve yalnız kalacağımı düşünerek buhrana girdim. Hekimimin tavsiyesiyle Cet Evi’yle tanıştım. Eşim de araştırdı ve dört yıldır ikimiz Cet Evi’nin üyesiyiz. Eşim buraya geldikten, bilhassa yogaya başladıktan sonra hayatı değişti. Burada yaptığımız kahkaha yogasında, 46 yıllık eşimin birinci kere bu türlü hoş güldüğünü, bu kadar memnun olduğunu gördüm. Eşimin görüntüsünü çocuklarıma gönderince, ‘Anne, babam ne kadar hoş gülüyormuş’ dediler. Yani yoga, bizi hayata bağladı, yaşama sevincimizi artırdı. Yogayla, nefes almamız, hayatımız değişti. Yepisyeni bir insan olduk Cet Evi’ne geldikten sonra” diye konuştu.

“Hem yürüyüşüm hem dizlerim düzeldi”
Geçirdiği diz protezi ameliyatı sonrası yaşadığı sıhhat problemlerinden yoga yaparak kurtulduğunu tabir eden 72 yaşındaki Havva Kesen, “Ata Evi’yle birinci tanıştığımda bu yaştan sonra okula mı gideceğim diye düşünmüştüm fakat çok mutluyum buraya geldiğim için. Dizimde platin var. Yogaya başlamadan evvel bacağım açılmıyordu. Artık hem yürüyüşüm düzeldi hem de sağlığım” dedi.
Ata Evi’ndeki birçok aktifliğe katıldığını ve bu merkezdeki yoga dersleri sayesinde yaşadığı fiziki problemlerin azaldığını söz eden Bayram Özdemir, “Oturup kalkmakta çok zorlanıyordum. Fizik tedavi, spor ve yoga çalışması, yaşadığım fizikî problemlerimin azalmasını sağladı. Yoga çalışması hayatıma renk kattı. Yoganın birçok organımızın sağlıklı çalışmasını sağlayan bir spor olduğunu düşünüyorum. Hocamız bize çok yararlı çalışmalar yaptırıyor. Cet Evi’nde verilen hizmetler için teşekkür ediyorum” kelamlarıyla fikirlerini lisana getirdi. 

“Yogayla bakış açım değişti”
Ata Evi’nde verilen hizmetleri arkadaşından öğrenerek merkeze kayıt olduğunu tabir eden Ayşe Yener, yoga derslerinin olduğunu günü sabırsızlıkla beklediğini vurgulayarak şunları söyledi:
“Bu yaşıma kadar hiç yoga yapmadım, burada yogayla tanıştım. Panik atak üzereydim, sabırsız bir halim vardı. Yoga yaparak bunlardan kurtuldum ve diyaframdan nefes almayı öğrendim. Yoga sayesinde kendime ve etrafımdaki insanlara bakış açım değişti. Kendime daha çok vakit ayırmaya başladım. Yoga beni çok rahatlatıyor. Yoga derslerimi iple çekiyorum, sabah erkenden kalkıyorum.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu