Gaziemirli çınarların ikinci meskeni; Cet Konutu

Gaziemir Belediyesi’nin 60 yaş üstü bireylere hizmet verdiği Cet Evi’ni, “ikinci evimiz” diye tanımlayan üyeler, burada verilen hizmetler sayesinde toplumsallaşarak ömürle güçlü bağlar kuruyor, sağlıklı bir hayat yaşıyor.

Gaziemir Belediyesi, 60 yaş üstü bireylere hizmet verdiği Cet Meskeni Sağlıklı Yaş Alma Merkezi’nde, yaş almış vatandaşların ömürle bağlarını koparmalarının önüne geçerek, onların konutlarından çıkıp toplumsallaşmalarına imkan tanıyor. Spor odası, kütüphane, dinlenme odası ve çeşitli aktiflik alanlarının bulunduğu Cet Evi’nde verilen hizmetlerle yaş almış vatandaşların fiziki, sosyolojik ve ruhsal taraftan güçlenmeleri sağlanıyor. Psikologun misyon yaptığı merkezde, üyelere nizamlı olarak demans ve depresyon testleri uygulanarak bilişsel ve ruhsal durumları takip ediliyor. Merkezde, vatandaşların bilişsel kapasitelerini korumak ve uygun vakit geçirmelerini sağlamak için sudoku, söz oyunu, masa oyunları, spor, fotoğraf atölyesi, müzik çalışmaları ve sohbet üzere etkinlikler düzenleniyor. 359 üyesi olan Cet Evi’nde, Nisan 2019’dan bu yana 12 bin 476 bilişsel ve fizikî aktivite düzenlendi.

“Kendinizi buradan alamıyorsunuz”
Hayatın her etabında kesinlikle insanların bir uğraşı olması gerektiğini, bilhassa emekli bireylerin konuta kapanmaması gerektiğini söz eden Cet Evi’nin 75 yaşındaki üyesi Mediha Za, “Kardeşim hastaydı onunla ilgilendiğim için Cet Evi’ne üye olamadım. Onun vefatından sonra çok büyük bir travma yaşadım. O travmayı atlatabilmek için Cet Evi’ne üye oldum. Çok memnumun. Buradaki spor aktivitelerine, fizik tedavi programına, müzik çalışmalarına katılıyorum. Müziği çok seviyorum. Müzikle ruhumu besliyorum, arkadaşlarımla sosyalleşiyorum. Hayat beşerden o kadar çok şey götürüyor ki birden fazla arkadaşımız, eşini kaybetmiş ve yalnız. Gelip burada birlikte vakit geçirmek, sohbet etmek çok hoş. Cet Evi’nin çok hoş faaliyetleri var. Ruhen insanı çok dinlendiriyor. Bir ayağınız burada oluyor, kendinizi buradan alamıyorsunuz. 60 yaş üstü herkesin Cet Evi’ne üye olmalarını canı gönülden istiyorum” diye konuştu.  

“Ata Meskeni ikinci evimiz”
Ata Evi’ne birinci üye olan üçüncü kişi olduğunun ve sekiz yıldır bu merkezden faydalandığının altını çizen Fetinaz Köseoğlu, “Ata Meskeni, bizim ikinci meskenimiz. Burada çok memnunuz. Cet Evi’nde olduğumuz için çocuklarımız da seviniyor. Buradaki arkadaşlarımı ve çalışanları çok seviyorum” diye konuştu.

Ata Meskeni üyesi Aytenur Akkan da hislerini şöyle tabir etti: “2016 yılından beri Cet Evi’ne üyeyim ve her gün buradayım. Eşimi iki yıl evvel kaybettim, onun vefatından sonra burada hayat buldum. Konuttan daha çok burada vakit geçiriyorum. Burada düzenlenen dersler sayesinde müzik benim hayatımın modülü oldu. Güzel ki Cet Meskeni var yoksa hayat benim için güç olurdu. Yalnız başına meskende yaşamak çok sıkıntı. Burada benim hayatım değişti.”

“Ata Evi’nde memnunluğu buldum”
Oğlunun tayinin çıkması nedeniyle İstanbul’dan İzmir’e göç etmek zorunda kaldıklarını ve burada kimseyi tanımadığı için zorluklar yaşadığını söz eden 75 yaşındaki Sultan Hoş, “İstanbul’dan İzmir’e göç ettikten kısa bir müddet sonra eşimi kaybettim. Eşimi kaybettikten sonra çok yalnız kaldım. Oğlumun araştırmaları sonucunda Cet Evi’yle tanıştım. Yeterli ki oğlum burayı bulmuş. Cet Evi’nde memnunluğu buldum. Buranın çalışanları güler yüzlüler ve bizimle çok ilgileniyorlar, arkadaşlarımızla çok mutluyuz” diyerek hislerini lisana getirdi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu