Halikarnas Balıkçısı’nın “Merhaba”sı Logosunu Arıyor

Balıkçı’nın 133. doğum gününde, dünyaya seslendiği “Merhaba”sı küresel bir barış ve dostluk davetine dönüşüyor.

Ailesinin özel müsaadesiyle birinci kez kamuoyuyla paylaşılan Cevat Şakir Kabaağaçlı manzaraları ile tüm dünyadan tasarımcılar, Merhaba Günü Logo Müsabakasına davet ediliyor.

Merhaba Günü Memleketler arası Logo Yarışmasının basın duyurusu Halikarnas Balıkçısı’nın 133. doğum yıl dönümünde Bodrum Deniz Müzesi ve bağlı olduğu Bodrum Belediyesi tarafından mezarı başında anma programıyla gerçekleşti.

Halikarnas Balıkçısı’nın Cevat Şakir Mahallesi Gönül Zirve Mevkiinde bulunan mezar alanında yapılan basın duyurusuna Bodrum Belediye Lideri Ahmet Aras, Bodrum Kent Kurulu Yürütme Kurulu Lideri Arif Yılmaz ve kent kurulu üyeleri, Bilgi Yayınevi Yönetim Kurulu Üyesi Mesut Örs, İrtibat Danışmanı Ömer Durmaz, Myra Ajans ve Hemzemin Sosyal Yarar Platformu Lideri Rauf Kösemen, Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu ve vatandaşlar katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu şunları söyledi:

“Halikarnas Balıkçısı’na ilişkin özel koleksiyon ve en varlıklı arşiv materyali müzemizde bulunuyor. Balıkçı’ya ait içeriğimiz geliştikçe gelişiyor ve bu içerik, bir Halikarnas Balıkçısı Müzesi’ne hakikat evriliyor. Kentleri simgeleyen şahıslar vardır, Halikarnas Balıkçısı da o denli lakin bir şahıstan çok bir akım. Bu niyetlerle ve onunla ilgili müze içeriğimize istinaden, bünyesinde faaliyet gösterdiğimiz Bodrum Belediyesi olarak senede iki sefer, doğum ve mevt yıl dönümlerinde anma programları oluşturuyoruz. Geçtiğimiz sene, Belediye Liderimiz Sayın Aras, 17 Nisan’da Merhaba Gününü ilan etmişti. Halikarnas Balıkçısı’nın doğum günü olan 17 Nisan’ı bundan bu türlü Merhaba Günü olarak belleğimize işleyelim ve bu kelimenin hoşluğunu işlerimize uyarlayalım istiyoruz. Bunun birinci adımı olarak yerelden evrensele bir adım atalım dedik. Biraz sonra dinleyeceğiniz kişilerden oluşan başarılı bir takımla dijital bir kampanyayla Merhaba Günü Uluslararası Logo Müsabakasıyla Merhaba Gününün logosunu aramaya başlıyoruz.

Balıkçı’nın kızı İsmet Kabaağaçlı Noonan’ın kızı Kuki ve ailesine, Merhaba Gününün mimarlarından Metin Erdoğan’a, bu projede ana sponsorluğuyla bizi destekleyen Bilgi Yayınevine, iletişim partnerimiz Myra’ya, sivil toplum partnerimiz Hemzemin Toplumsal Yarar oluşumuna, projemizin danışmanı Ömer Durmaz’a ve vizyonu ve destekleyici tutumu için Ahmet Aras’a Bodrum Deniz Müzesi olarak Bodrum Belediyesi namına teşekkür ederim.”

Projenin irtibat danışmanı Ömer Durmaz yaptığı konuşmada, “Cevat’ın oğlu Şakir’i, Şakir’in oğlu Cevat’ı anmak üzere bir ortadayız. Liderimiz Sayın Ahmet Aras’a ve sayın Müze Müdürümüz Selen Cambazoğlu’na davetleri için teşekkür ediyorum. Hoş bir yarışma düzenlediğimizi ve ilerleyen vakitlerde yararını göreceğimiz bir projeye imza attığımızı söylemek istiyorum. Halikarnas Balıkçısı çok lisan bilen, çok uluslu, çok katmanlı bir hayat sürdüğü için farklı lisanlardan ve farklı kültürlerden çok fazla beşerle temas etmiş ve herkese birinci sözcüğü ‘Merhaba’ olmuş. Biz de bu yarışma ile birlikte Balıkçı’nın Merhabasını ölümsüzleştirmek için hoş bir adım atmış olduk” dedi.

Myra Ajans ve Hemzemin Sosyal Fayda Platformu Lideri Rauf Kösemen yaptığı konuşmada ise “Benim bu projedeki görevim bir yandan bağlantı kampanyasını yürütmek. Başka yandan da bu kampanyanın toplumsal yarar üretebilir hale gelmesini sağlamak. Balıkçı sekiz dil biliyor. Ortadoğu lisanlarından batı lisanlarına kadar geniş bir yelpaze bu. Yaşadığı mühlet boyunca, tıpkı Anadolu’nun doğu ve batı coğrafyaları ortasında bir köprü olması üzere bu lisanlar ortasında canlı bir köprü oluyor. Bu müsabaka ile bizim yapmak istediğimiz şey de aslında bu köprüyü geliştirmek ve toplumsal fayda yaratacak bir yol haline getirmek. Merhaba sözünü toplumsal sıkıntılara yönelik karşılaşmalarda sembolleştirmek” diye konuştu.

Bilgi Yayınevi idare kurulu üyesi Mesut Örs ise şu kelamları sarf etti:

“Gelişen dijital dünyaya ayak uydurmak için tek bir simgeyle çok şey anlatmak ismine bu logo yarışmasının Halikarnas Balıkçısı’nın daha çok beşere ulaşmasını sağlayacağına inanıyoruz. Böyle bir proje içinde yer almaktan memnunluk duyuyoruz. Halikarnas Balıkçısı’nı daha çok beşerle bilhassa de gençlerle buluşturma gayretine devam edeceğiz.”

Halikarnas Balıkçısı’nı tanımak, çalışmalarından feyz almak ve gelecek jenerasyonlara taşımak için yazılı eserlere daha çok gereksinim olduğuna dikkat çeken Bodrum Belediye Lideri Ahmet Aras şu ifadelere yer verdi:

“Merhaba tabiri, günümüzde bir sevgi lisanı olarak nitelendirilmelidir. Ayrışma ve nefret lisanından bir an önce kurtulup toplumun her bölümünü kucaklayan bir ruh hali içine girmeliyiz.  Cevat Şakir Kabaağaçlı sürgün olarak geldiği Bodrum’da doğasıyla insanıyla sahip çıkmış, kimseyi ötekileştirmeden, Merhabasıyla gönüllerde yer etmiştir. Geçtiğimiz yıl bu vakitlerde, düzenlediğimiz Akdeniz Edebiyat Günleri çerçevesinde, 17 Nisan’ı ‘Dünya Merhaba Günü’ ilan etmiştik. Artık bugün ise Balıkçı’ya ve Bodrum’a yakışır bir şekilde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Deniz Müzemizin öncülüğünde başlatılan proje kapsamında, Merhaba Günü Memleketler arası Logo Yarışması’nı organize ediyoruz. Böylesine manalı bir günde, Bodrum’a yakışan bir çalışmayı sizlerle paylaşmaktan da ayrıyeten memnuniyet duyuyorum.”

Bodrum Belediyesi ve bünyesinde faaliyet gösteren Bodrum Deniz Müzesi projesi olarak, Bilgi Yayınevi sponsorluğunda hazırlanan kampanyada, yıllık irtibat stratejileri dahilinde, “Merhaba”nın kapsayıcılığının denizleri aşması ve bir barış simgesi olarak akıllarda yer etmesi hedefleniyor. Bu misyonla, yıllık farkındalık odaklarına göre kurgulanan temalar, etkinlikler, kampanyalar dahilinde barış içerikli manifestolarla hareket edilecek bir platform doğuyor. Merhaba Günü Uluslararası Logo Yarışması’nın Bağlantı Partneri MYRA, Sivil Toplum Partneri Hemzemin Sosyal Yarar Platformu, Proje Danışmanı ise Ömer Durmaz. Yarışın duyurusu, Bodrum Deniz Müzesi arşivinde bulunan ve ailesinin özel müsaadesiyle birinci kez kamuoyuyla paylaşılan Cevat Şakir Kabaağaçlı imgelerinin olduğu bir dakikalık görüntü çalışmasıyla birlikte yapıldı.

Program sonunda, Balıkçı’nın mezar başına çiçekler bırakıldı.

Bodrum Belediyesi ve bünyesinde faaliyet gösteren Bodrum Deniz Müzesi çalışmalarıyla Halikarnas Balıkçısı’nın doğum günü olan 17 Nisan, Belediye Lideri Ahmet Aras tarafından “Merhaba Günü” ilan edilmişti. 17 Nisan 2022’de ilan edilen “Merhaba Günü”, bu sene Bodrum Deniz Müzesi projesi olarak “Uluslararası Merhaba Günü Logo Yarışması” olarak dijital platformda kendine alan açıyor.

Başvuru tarihi 1 Haziran 2023 olarak belirlenen yarışın son müracaat tarihi ise 30 Eylül 2023. “Merhaba Günü Milletlerarası Logo Tasarımı Yarışması”yla ilgili tüm detaylar www.merhabagunu.com adresinden takip edilebiliyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu