Hasyurt Tarım Fuarı 26’ncı kere kapılarını açıyor

Türkiye’nin birinci tarım fuarı olma özelliğini taşıyan Hasyurt Tarım Fuarı, 26-29 Nisan 2023 tarihlerinde kapılarını 26’ncı defa açmayla hazırlanıyor. Hasyurt Tarım Fuarı’nın tanıtım toplantısında konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek, yeni hizmet ve eserlerin tanıtılacağı, yeni iş ve ticari birlikteliklerin kurulma fırsatı olacağı 26. Hasyurt Tarım Fuarı’na tüm dal paydaşlarını davet etti. 

Geçtiğimiz yıl 7 yıl ortadan sonra tarım dalı ile tekrar buluşan Türkiye’nin birinci tarım fuarı ‘Hasyurt Tarım Fuarı’, bu yıl kapılarını 26’ıncı kere açacak. 26-29 Nisan 2023 tarihleri ortasında gerçekleştirilecek Hasyurt Tarım Fuarı’na ait Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek, Finike Belediye Lideri Mustafa Geyikçi, Antalya Ticaret Borsası ve Tarım Kurulu Lideri Ali Çandır, Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası Lideri Fahri İhtimam, Kumluca Ticaret Borsası Lideri Fatih Durdaş, Finike Ziraat Odası Lideri Halil Sarıçobanoğlu ve Antalya Tarım Vilayet Müdürü Gökhan Karaca bir basın toplantısı düzenledi. 

TARIMI HER DAİM DESTEKLİYORUZ

Basın toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek, Türkiye’nin birinci tarım fuarı olan Hasyurt Tarım Fuarı’nı bu yıl da 26’ncı defa 26-29 Nisan 2023 tarihleri ortasında tarımın verimli toprakları Finike’de gerçekleştirileceğini belirterek, “Büyükşehir Belediyesi olarak vazifeye geldiğimiz günden bu yana, Antalya için tarımın en kıymetli dallardan biri olduğu şuuruyla Yerelden Kalkınma Projelerimiz ile çiftçimizi, üreticimizi her daim destekliyoruz. Antalya’mızın 19 ilçesinde üreticimizle, çiftçimizle işbirliği içerisinde çalışmaya devam ediyoruz. Gerçekleştirilecek fuarımızda ziyaretçiler; yeni hizmet ve eserleri tanıyacak, yapacakları görüşmelerle çalışmalarına katkı sağlayacaklardır. Ayrıyeten yeni iş ve ticari birliktelikler kurarak eser ve üretimlerini daha kıymetli hale getirme fırsatlarını bulacaklardır” dedi. 

FUARI MEMLEKETLER ARASI ALANA TAŞIYACAĞIZ

Türkiye’nin örtü altı tarımının yüzde 50’sini gerçekleştiren Antalya’nın üretim kapasitesiyle 1’inci sırada yer aldığını aktaran Lider Muhittin Böcek, “Türkiye’nin zerzevat muhtaçlığının yüzde 40’ı, yaklaşık 30 bin kayıtlı çiftçimizin yer aldığı Kumluca, Finike, Demre ve Kaş ilçelerimizden yani Batı Akdeniz neslinden karşılanmaktadır. Batı Akdeniz tarım bölgemizin sahip olduğu üretim kapasitesi ve potansiyeliyle, Hasyurt Tarım Fuarı’nın geçmişten gelen deneyimiyle önümüzdeki yıllarda fuarın memleketler arası boyuta taşınmasını ve marka bedelini pekiştirmesini hedefliyoruz. Organize edeceğimiz bu büyük tarım buluşmasında kesimin tüm paydaşlarının yerlerini almalarını bekliyor, tüm üreticilerimizi fuarımıza davet ediyorum” diye konuştu. 

TÜM HALKIMIZ DAVETLİDİR

Finike Belediye Lideri Mustafa Geyikçi ise bir okulun bahçesinde başlayan Türkiye’nin birinci tarım fuarına 7 yıl orta verildikten sonra geçen yıl tekrar Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Başkan’ın dayanaklarıyla başladıklarını hatırlatarak, tüm dal paydaşlarını Finike’ye davet etti. 

KÜLLERİNDEN DOĞAN FUAR

Antalya Ticaret Borsası ve Tarım Kurulu Lideri Ali Çandır, 7 yıl ortadan sonra çiftçi üretici dostu Muhittin Lider ile Hasyurt Tarım Fuarı’nın yine küllerinden doğduğuna vurgu yaparak şöyle konuştu: “ Geçen yıl başarılı bir fuar gerçekleştirdik. Fuarımızda her gün farklı mevzu ve konuklarla bölümümüzle ilgili çok kıymetli mevzuları ele alacağız. Geçen yıl 6 bin metrekare alanda yapılan fuarımız bu yıl 8 bin 500 metre alanda yapılacak. Geçen yıl 75 iştirakçinin yer aldığı fuar da bu yıl 95 iştirakçi yer alacak. Fuarımıza 25 bin ziyaretçi maksadımız bekliyoruz. Fuarımıza girişler fiyatsızdır.” 

FUARI YİNE CANLANDIRDIK

Antalya Tarım Vilayet Müdürü Gökhan Karaca ise konuşmasında Antalya’nın turizmin yanısıra tarımın da başşehri olduğunu söyleyerek, “Antalya, tarımda Türkiye’nin gayri ulusal safi hasılasının değerli bir kısmını karşılıyor. Antalya olarak tarım fuarlarının değerini çok yeterli biliyoruz. Son iki yıldır Hasyurt Tarım Fuarı’nı yine canlandırdık. Ülkemize tekrar çok kıymetli bir fuar kazandırdık. Katkı sunan herkese teşekkür ediyorum” dedi. 

FUAR HEYECANI BAŞLADI

Finike Ziraat Odası Lideri Halil Sarıçobanoğlu da, Finike olarak ziyaretçileri en yeterli halde ağırlayacaklarını belirterek, tüm kesim bileşenlerini Finike’ye beklediklerini kaydetti. Kumluca Ticaret Borsası Lideri Fatih Durdaş da, Türkiye’nin birinci tarım fuarını geçen yıl muvaffakiyet ile tamamladıklarını hatırlatarak, “Fuar için çok heyecanlıyız. Portakal ve domatesin ön kıymetli üreticilerinden biri olan ilçemiz iktisadına tarımın çok değerli bir katkısı var. Örtüaltı üretimin de Türkiye’nin en kıymetli merkezi olan bölgemizde bu fuarla üreticilerimiz ve bölüm temsilcilerimiz yeni gelişmeleri, sulama sistemlerini, makine ekipmanlarını görme fırsatı olacak. Fuarımız çiftçilerimize kıymetli bir yıl gösterecektir” diye konuştu. 

HASYURT TARIM FUARINA GİRİŞLER ÜCRETSİZ

Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası Lideri Fahri İtina ise Batı Antalya’nın en kıymetli tertibi olan Hasyurt Tarım Fuarı’nda dalın tüm paydaşlarını görmek istediklerini lisana getirdi. 

Hasyurt Fuar Alanı’nda 8 bin 500 metrekare alanda yapılacak fuarda tohumdan gübreye, zirai ilaçtan sulama sistemlerine, sera kostrüksiyonlarından fideye kadar birçok daldan iştirakçiler yer alacak. Girişlerin fiyatsız olduğu Hasyurt Tarım Fuarı’nda çiftçiler ve üreticiler dala ait yeni eser ve hizmetleri tanıma fırsatı bulacak. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu