ISK-SODEX iklimlendirme bölümünün geleceğine ışık tutuyor

İhracatını her yıl artırarak küresel iklimlendirme pazarından değerli bir hisse alan ve son dört yılda yüzde 43’lük büyüme gerçekleştiren Türkiye iklimlendirme kesimi, Avrasya Bölgesi’ndeki en büyük buluşması olan ISK-SODEX’te bir ortaya geliyor. 25-28 Ekim 2023 tarihleri ortasında “Sağlıklı İklimlendirme Çözümleri” mottosuyla İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek fuar için hazırlıklarını sürdüren iştirakçiler, sağlıklı ve sürdürülebilir tahlillerini fuarla birlikte pazara sunmaya hazırlanıyor.

Organize edildiği her yıl dünyanın dört bir yanından konusunda uzman bölüm profesyonelleri, iştirakçileri ve ziyaretçileri ile iklimlendirme bölümünün geleceğine ışık tutan ISK-SODEX, 1997 yılından bu yana Türkiye’nin ihracat sayılarına da değerli bir katkı sunuyor. İklimlendirme bölümündeki son gelişmeleri takip etmek isteyen kesim profesyonellerinin ziyaret merkezi olan fuar, oluşturduğu ticaret hacmiyle de firmaların milletlerarası pazara açılmasına imkan tanıyor. Bu yıl 25-28 Ekim 2023 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek fuar hakkında değerlendirmelerde bulunan Hannover Messe Sodeks Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü Annika Klar, “Pandemi ve iklim krizi hem sağlıklı hem de sürdürülebilir tahlillerin değerini tekrar gözler önüne serdi. Biz de bu yıl fuarımızda ‘Sağlıklı İklimlendirme Çözümleri’ temasını işleyeceğiz. İklimlendirme Türkiye’de süratli büyüyen bir dal, buradaki en büyük katkı da Türkiye’deki firmaların çağa ayak uyduran yapısı. Firmalar her yıl fuarımızda birbirinden farklı, teknolojiye dayanan iklimlendirme eserleriyle memleketler arası ziyaretçilerin dikkatini çekmeyi başarıyorlar” dedi. 

ISK-SODEX, bölümün tüm bileşenlerini buluşturan bir tecrübe merkezi

Katılımcı ve ziyaretçilerine sunduğu imkanlarla dikkatleri üzerine çeken ISK-SODEX, dalın tüm bileşenlerini birebir çatı altında buluşturan yapısıyla bir tecrübe merkezi pozisyonunda bulunuyor. Fuara olan ilginin daima olarak artması konusunda Annika Klar, “ISK-SODEX, dalın birinci ve en kıymetli fuarı olması sebebiyle hem ziyaretçiler hem de iştirakçilerden başka bir ilgi görüyor. Fuarımızı iklimlendirme dalının önde gelen dernekleri ile düzenleyerek tüm paydaşları bir ortaya getirmeye çalışıyoruz. Fakat bununla da yetinmiyor, tüm firmaların buluşmaları en verimli biçimde geçirebilmelerini sağlamak ismine her yıl salonlarımızı genişletiyor, iş süreçlerimizi de geliştiriyoruz. Kesim temsilcilerinin yapacağı yeni iş birliklerine taban hazırlamaktan da memnunluk duyuyoruz. İklimlendirme kesiminin en yetenekli ustalarını aradığımız, ağır ilgi gören Ustalar Ligi’yle birlikte kesimin hem bugünü hem de yarını üzerine değerli konuşmaların yer aldığı forum alanımızla da fuara sektörel içgörü katıyoruz. Ayrıyeten düzenlendiği her yıl ağır ilgi gören fuarımızda bu yıl Almanya, İtalya, Fransa, İsviçre, Hindistan, Mısır, Özbekistan, Polonya, Çin, Güney Kore, Dubai, Azerbaycan’dan iştirakçiler yer alacak” açıklamasında bulundu. 

Türkiye iklimlendirme kesimi pazar hissesini artırmaya devam ediyor

Türkiye iklimlendirme bölümü teknolojik gelişmelere süratle ayak uyduran yapısıyla sürdürülebilir ve yeni kuşak üretimler gerçekleştirirken, tüm alt eser kümelerinde yakaladığı ihracat sayılarıyla da Türkiye’nin yıllık ihracat sayılarına kıymetli bir katkı sunuyor. Ar-Ge süreçlerine daha fazla yatırım yaparak eserlerin dizaynlarını, ergonomilerini ve kalitelerini uygunlaştıran yerli üreticiler, düzenlenen fuarlar aracılığıyla da birbirinden kaliteli eserlerini dünyanın farklı coğrafyalarından gelen satın almacıya tanıtma fırsatı buluyor. 2022 yılında en çok ihracatı Almanya, Birleşik Krallık, İtalya, Fransa, Irak, Romanya, İspanya ve Polonya’ya yapan üreticiler 2023 yılında ülke sayısını artırarak küresel iklimlendirme pazarından daha büyük hisse elde etmeyi amaçlıyor.

Sektör son 4 yılda yüzde 43 büyüme kaydetti

Sektörün gelişimi ve ISK-SODEX’in katkıları üzerine değerlendirmelerde bulunan Isıtma Soğutma Klima Araştırma ve Eğitim Vakfı (İSKAV) İdare Konseyi Lideri Sarven Çilingiroğlu, “İklimlendirme bölümümüz son dört yılda yüzde 43’lük bir büyüme elde etti. Yakalanan başarıda üreticilerimizin çağa ayak uyduran özverili çalışmalarının yanı sıra fuarların da değerli bir katkısı bulunuyor. Avrasya bölgesinin en büyük iklimlendirme fuarı ISK-SODEX ISTANBUL; ısıtma, soğutma, havalandırma, iklimlendirme sistem ve ekipmanları başta olmak üzere yalıtım, pompa, vana, tesisat, güneş gücü, yangın, su arıtma ve havuz alanlarında faaliyet gösteren dal temsilcilerimize dünya pazarına açılma imkânı sunuyor. Türkiye iklimlendirme dalı 2022 yılında bir rekora imza atarak 6,7 milyar dolar ihracat sayısına ulaşırken; ISK-SODEX ISTANBUL’a bilhassa dünya çapından satın alma uzmanlarının büyük ilgi göstermesi de kesimimizin ihracat sayılarının artmasına kıymetli bir katkı sağlıyor. Fuarda gerçekleşen konferans ve etkinlikler de kesim profesyonellerinin şimdiki gelişmeler hakkında bilgi sahibi olmasına imkan tanıyor. ISK-SODEX, organize edildiği her yıl dalımız için tartışılmaz derecede bir verimlilik sunuyor” dedi.  25-28 Ekim 2023 tarihleri ortasında İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek olan fuarı dört gün boyunca fiyatsız olarak ziyaret etmek isteyen kesim profesyonelleri 25 Ekim tarihine kadar sodex adresinden kayıt yaptırabilecek. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu