İstanbul Bilgi Üniversitesi’ndeki “Cumhuriyet Konferansı”, Cumhuriyet’in birinci yüzyılına ışık tutuyor

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde düzenlenen “İlk Yüzyılı Biterken Cumhuriyet Konferansı: Demokratikleşme Momentleri, Sıradan Beşerler ve Siyaset” başlıklı konferans “Ekonomi Siyasetinin Yüz Yılı” oturumuyla başladı. Üç gün boyunca sürecek konferansta farklı disiplinlerde çalışmalar yürüten akademisyenler Cumhuriyet’in birinci yüzyılını siyasi, ekonomik, sosyolojik ve günlük hayata dair bakış açılarıyla değerlendirecek 

 

İstanbul Bilgi Üniversitesi Memleketler arası Münasebetler Bölümü’nün düzenlediği “İlk Yüzyılı Biterken Cumhuriyet Konferansı: Demokratikleşme Momentleri, Sıradan Beşerler ve Siyaset” başlıklı üç gün sürecek konferansın birinci oturumu 28 Nisan Cuma günü santralistanbul Kampüsü’nde gerçekleşti. Konferans, İstanbul Bilgi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Ege YazganSosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Pınar Uyan Semerci ve Uluslararası Bağlar Kısım Lideri Prof. Dr. Ömer Turan’ın açılış konuşmalarıyla başladı.

Prof. Dr. M. Ege Yazgan “İstanbul Bilgi Üniversitesi olarak Cumhuriyetimizin 100. yılında bu konferansı gerçekleştiriyor olmaktan ötürü gurur duyuyoruz. Üniversitemizin kuruluşundan bu yana 27 yıl geçti. Bu mühlet zarfında birçok konferans düzenledik; lakin Cumhuriyet’in 100.yılı vesilesiyle gerçekleştirdiğimiz bu konferans onu daha özel bir yere yerleştiriyor. Konferansımız üç güne yayılacak ve yaklaşık 75 akademisyenimiz, moderatörlerimiz bize eşlik edecekler. Cumhuriyetimize dair hem siyasi, hem ekonomik, hem de sosyolojik ve günlük hayata dair bakış açılarıyla retrospektif bir kıymetlendirme sunacaklar. Konferansın son derece değerli katkılar sunacağına eminim” dedi.

Prof. Dr. Pınar Uyan Semerci ise “Bu konferansın birinci planlandığı tarihler 24-25-26 Şubat’tı. Ancak bildiğiniz üzere sözlerin ifade etmekte yetersiz kaldığı çok ağır bir zelzeleyle, sarsıntılarla sarsıldık. Başlarken kayıplarımızı anmak istiyorum. Tekrar hepimizin başı sağ olsun. Verimli, keyifli, düşündürücü, ufuk açıcı, içinde bulunduğumuz ruh halini biraz olsun kırabilecek bir konferans olmasını diliyorum.” dedi. 

Hazırlık komitesi ismine son açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Ömer Turan ise; “Genelde bu çeşit konferansları açarken aktifliğin neden yapıldığı gerekçelendirilir. Ama burada buna hiç gereksinim yok, Cumhuriyet’in 100. yılı esasen kendi başına kıymetini anlatıyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi olarak sürdürdüğümüz çeyrek asrı geçen eleştirel toplumsal bilim anlayışı çerçevesinde disiplinlerarası bir perspektifle Cumhuriyet’in yüzyılına bakmaya uğraş göstereceğiz.” dedi.

‘Türkiyenin dış açık vermeden büyümesi gerekiyor’

Konferansın “Ekonomi Siyasetinin Yüz Yılı” başlıklı birinci oturumu Prof. Dr. Pınar Uyan Semerci moderatörlüğünde gerçekleşti. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin kurucu rektörlerinden İktisat Kısmı öğretim üyesi Prof. Dr. Asaf Savaş Akat Türkiye’nin enflasyonla geçirdiği yıllarının tarihçesine ve nedenlerine değindi. 

Akat “Türkiye’nin Enflasyon Sınavları” başlıklı konuşmasında Türkiye’nin yüz yıllık enflasyon tarihi üzerinde durdu ve öteki ülkelerle karşılaştırmalar yaptı. Akat enflasyonu anlatırken Türkiye’den örnekler vererek şunları söyledi: “Hızlı büyüyen ülkelerde enflasyon düşük olur. Türkiye enflasyon tarihinde en süratli büyümeyi münasebetiyle en düşük enflasyonu Süleyman Demirel periyodunda yaşadı. 70’lerin sonlarında Ecevit Hükümeti’nde ve 90’larda Tansu Çiller periyodunda yüksek enflasyon yaşandı. Bugün de yüksek enflasyonla çaba devam ediyor.  Bulgaristan, Romanya, Sırbistan’da 2000’li yılların başında kişi başına düşen gelir Türkiye’nin çok altındaydı, şu an kişi başına düşen gelir olarak üçü de Türkiye’nin çok üzerinde. Türkiye’nin enflasyon kıssası aslında dış açıktır, iç kaynaklarını seferber etmeden diğerleri üretsin biz yiyelim mantığı ile büyüme uğraşının bir sonucudur. Türkiye’nin dış açık vermeden büyümesi gerekiyor” dedi.

Türk iktisadı kendi dinamizmini harcıyor’

Türkiye’nin Dış Ticaret Yüzyılı” başlıklı bir konuşma yapan Prof. Dr. Ege Yazgan ise “Dış ticaretimiz 1980’lerden bu yana süratle büyüyor. Lakin dış ticaret büyürken dışarıdan ithalatla aldıklarınız ihracatla dışarıya sattıklarınızı karşılamaya yetmiyor ve daima açık veriyorsunuz. Türkiye’nin 460 milyar dolar civarında dış borcu var. Bu çoğunlukla kısa vadeli sermaye hareketi olarak ülkeye geliyor; uzun vadeli yatırım olarak pek gelmiyor. Büyümeniz büsbütün dış kaynak girişine ve münasebetiyle o kaynak girişi sayesinde dışardan aldığınız mala bağlı olduğu vakit bu durum büyümeyi aksattırıyor. Kıymetli olan istikrarlı olmak.” dedi. 

Yazgan,  ekonomide orta vadeli endüstrileşme siyaseti olmadığı ve uzun vadeli eğitime ve kurumlara yatırım yapılmadığı için Türkiye iktisadının kendi içindeki dinamizmini de harcadığını lisana getirdi. 

Erken sanayisizleşmenin sonuçlarını bugün yaşıyoruz

Prof. Dr. Ebru Voyvoda ise; “Türkiye’de Büyüme, Endüstrileşme, Sanayisizleşme” başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi.  Voyvoda, Türkiye’nin ikinci yüzyılına başlarken ülkenin iktisadında yapısal, kronik meşakkatli bir noktada olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “Türkiye çoklu ekonomik krizleri derinden yaşayan bir ülke. Dış borcun güç ve inşaat odaklı harcanması, global iktisatla tam olarak eklemlenememe, düşük maliyetli iş gücü ve bağımsız ekonomik siyaset üretememe üzere faktörler nedeniyle endüstrileşme sürecini tamamlayamadan erken sanayisizleşme sürecine girmiştir. Bu da dış borca ve şartlara bağlı bir sonuç ortaya çıkarmıştır” dedi. 

Moderatörlüğünü İstanbul Bilgi Üniversitesi Tarih Kısım Lideri Dr. Öğr. Üyesi Başak Tuğ Onaran’ın yaptığı “100 Yıla Sıradan İnsanların Hayatı Üzerinden Bakmak” başlıklı oturumda ise Doç. Dr. Erol Ülker, Doç. Dr Ayşe Özil ile Prof. Dr. Bülent Bilmez kelam aldı. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu