İşte Mart Ayı Enflasyon Rakamları ve Mehmet Şimşek’in Açıklamaları!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), verilerine göre mart ayında enflasyonun aylık bazda yüzde 3,16 arttığını açıkladı. Yıllık enflasyon ise %68,50 olarak belirlendi. Peki, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bu rakamlarla ilgili ne söyledi?

MART AYI ENFLASYON RAKAMLARI NE OLDU?

Mart ayı enflasyon rakamları TÜİK tarafından açıklandı. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) bir önceki aya göre %3,16 artarken geçen yılın aynı ayına göre %68,50 olarak hesaplandı. On iki aylık ortalamalara göre ise %57,50 düzeyinde gerçekleşti.

MEHMET ŞİMŞEK MART AYI ENFLASYON RAKAMLARI İLE İLGİLİ NE DEDİ?

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, mart ayı enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmesini yaptı. Sosyal medya platformundan yapılan açıklamada Bakan Şimşek, “Aylık enflasyon beklentimiz doğrultusunda mart ayında geriledi” ifadelerini kullandı.

Mehmet Şimşek Mart ayı enflasyon rakamlarıyla ilgili ne dedi?

Şimşek’in paylaşımı şu şekilde; “Para politikasındaki ilave sıkılaşma talepteki dengelenmeye önemli katkı sağlarken dış finansman imkanlarının daha da artması makro finansal istikrarı güçlendirecektir. Deprem hariç harcama kontrolüyle sıkılaşacak maliye politikası ile birlikte tüm bu gelişmeler enflasyon beklentilerinin çıpalanmasını sağlayacak ve dezenflasyon sürecini destekleyecektir. Birincil önceliğimiz olan fiyat istikrarı hedefimize ulaşana kadar ne gerekiyorsa yapacağız”

Türkiye İstatistik Kurumu Mehmet Şimşek Gündem Gündem Finans Politika Ekonomi Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu