Katalin Kariko kimdir? 2023 Nobel Tıp Ödülü kazananı kimdir?

[ad_1]

Katalin Kariko kimdir? Katalin Kariko nereli ve kaç yaşındadır? Sorularının cevabı merak ediliyor. Katalin Kariko’nun kim olduğu merak ediliyor. Arama motorlarında Katalin Kariko kimdir? Katalin Kariko kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Sorgulamaları yapılıyor. Katalin Kariko’nun biyografisini haberimizde derledik…

Katalin Kariko,17 Ocak 1955 tarihinde Szolnok’ta doğdu. Macar biyokimyager ve bilim insanı. Almanya merkezli biyoteknoloji şirketi olan BioNTech’te kıdemli başkan yardımcısı olan Kariko, Pfizer-BioNTech’in ortaklaşa geliştirdikleri COVID-19 aşısının temel aldığı mRNA teknolojisini geliştirmesi ile tanınmaktadır.

Katalin Kariko 1956 Macaristan ayaklanması’ndan bir yıl önce 17 Ocak 1955’te Jász-Nagykun-Szolnok vilayetinin merkezi Szolnok’ta doğdu. Kasap bir baba ve ev hanımı bir annenin kızı olarak Büyük Macaristan Ovası yakınlarındaki Kisújszállás kasabasında büyüdü. Küçük yaştan itibaren bilime ilgi duyan Kariko, lisans eğitimine 23 yaşında Szeged Üniversitesi Biyolojik Araştırmalar Merkezi’nde başladı ve burada doktorasını tamamladı.

RNA’ya olan ilgisini ilk kez Szeged Üniversitesi’nde geliştirdi ve akademik kadroya dahil edildi. Ancak komünist Macaristan’ın laboratuvarlarında kaynak yoktu ve 1985’te üniversite yönetimi tarafından görevden alındı. Philadelphia’daki Temple Üniversitesi’nden davet aldıktan sonra eşi ve kızıyla birlikte aynı yıl Macaristan’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti. Komünist rejim altında Macarların ülke dışına para çıkarması yasaklanmıştı, bu yüzden Kariko ve kocası ABD’ye gidebilmek için arabalarını 1200 dolara satmak zorunda kaldı ve parayı bulunmaması için iki yaşındaki kızlarının oyuncak ayısına sakladılar.

2 Ekim 2023 Pazartesi televizyonda neler var? TV yayın akışında neler var?

2 Ekim 2023 Pazartesi televizyonda neler var? TV yayın akışında neler var?

Kariyerine 1970’lerde başlayan Katalin Kariko, bir süredir yürüttüğü Mesajcı RNA çalışmalarına Pennsylvania Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde devam etti. 1980’lerin sonunda, bilim insanları kanser gibi hastalıkların tedavisinin nasıl geliştirileceğini anlamanın anahtarı olarak görülen DNA’ya odaklandı. Ancak Kariko’nun ana ilgi alanı, hücrelere proteinlerin nasıl yapılacağına dair talimatlar veren genetik kod olan RNA idi. O dönemde mRNA araştırmalarına duyulan ilgi azaldığı için hastalıklarla mücadele için bu yola başvurulması güvenilir kabul edilmiyordu. Bu nedenle bilimsel çalışmalarına ödenek bulabilmek için yaptığı başvurular reddedildi. 1995’te Pennsylvania Üniversitesi’nde profesör unvanını almayı beklerken bunun yerine daha düşük bir pozisyona getirildi. Bu sırada Kariko’ya kanser teşhisi konuldu. 1997’de bir fotokopi makinesinin önünde yapılan tesadüfi bir toplantı, Kariko’nun kariyerini hızlandırdı.

[ad_2]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu