Klima almadan evvel bunlara dikkat edin

Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte klima talebinde sıçrama bekleniyor. Tüketicilerin klima satın almadan evvel değerli püf noktalara dikkat etmeleri gerektiğine dikkat çeken Baymak Akademi Yöneticisi Mustafa Bozkurt, “Günümüzde piyasada çok farklı özelliklere sahip klimalar bulunuyor. Gerçek klimaya karar verebilmek için kullanılacak yerin özelliklerine uygun bir seçim yapmanın yanı sıra; güç verimliliği yüksek, hava kalitesini artıran, çok işlevli eserler tercih edilmeli. Ayrıyeten seçilecek markanın yaygın bayi ve yetkili servis ağı ile 7/24 çalışan bir müşteri hizmetleri takımı olmasına da dikkat edilmeli” diyor.

Yaşam kalitesini artıran klimalar, artık hayatın vazgeçilmezleri ortasına girdi. Havaların ısınmasıyla, klimalara olan talebin artması bekleniyor. Klimaların uzun ömürlü olması, beklentileri karşılaması, bütçe dostu olması ve sıkıntısız çalışması büyük kıymet taşıyor. Piyasada farklı özelliklere sahip yerli ve yabancı çok sayıda klima modeli olması, tüketicilerin seçimini de zorlaştırıyor. Bilhassa üretim maliyetleri ve güç fiyatlarındaki artışla birlikte klima fiyatlarının da artması tüketicilerin en hakikat tercihi yapmasını çok daha değerli hale getiriyor. 

Baymak Akademi Yöneticisi Mustafa Bozkurt, “Doğru klima tercihi ve klimaların gerçek kullanımıyla konforlu ömür alanlarına sahip olmak mümkün. Bunu sağlamak ismine hem sıhhatinizi hem de bütçenizi korumak için tercihler çok büyük ehemmiyet taşıyor. Nasıl bir klimaya gereksinim olduğu, yerin özelliklerini dikkate alarak belirlenmeli” diyor. 

Elektrik tasarrufu için dikkat edilmesi gereken noktalar

Bozkurt, klima seçiminde dikkat edilmesi gereken birinci bahsin aygıtın randımanı, güç tüketim sınıfı ve montajı yapılacak alanın ısıtma ve soğutma gereksinimine uygunluğu olduğunu belirtiyor. “Hem verimlilik hem de güç tasarrufu için en az A+ ve üzeri güç sınıfındaki inverter özellikli SEER ve SCOP bedelleri yüksek aygıtlar tercih edilmelidir” diyen Bozkurt, tekliflerini şöyle sürdürüyor: “Klimaların güç etiketlerinde belirtilen SEER yani mevsimsel güç verimliliği oranı kıymeti ve SCOP mevsimsel performans katsayısı aygıtın sahip olduğu güç verimliliğini düzeyini gösterir. SEER ve SCOP kıymetleri ne kadar yüksek olursa ünite o kadar verimli çalışır ve elektrik tüketimi de düşük olur.” Bilhassa soğutma modunda kullanılan ECO modu özelliğine sahip klimaların tercih edilmesinin elektrik sarfiyatını azaltacağına işaret eden Bozkurt “Klima kullanımında gerek sıhhatimiz gerekse düşük elektrik sarfiyatı için kullanılmasını tavsiye ettiğimiz oda sıcaklıkları; yazın 24-26 derece santigrat kışın 21-23 derece santigrat olmalı. Sıcaklık farkından kaynaklanan sıhhat sorunları yaşanmaması ismine; iklimlendirme yapılan alanlarda, ani sıcaklık değişiklikleri yapılmasını tavsiye etmiyoruz. Dış hava sıcaklığı ve iç ortam sıcaklığı ortasında 6-8 derecelik bir fark olmasına dikkat edilmesini öneriyoruz. Örneğin dışarısı 30 dereceyken konut sıcaklığı 24 derece olmalı” değerlendirmesinde bulunuyor.

UV teknolojisi havanın temizlenmesine takviye oluyor

Bahar aylarıyla birlikte alerjik reaksiyonların yaygınlaşması, hava kalitesinin değerini daha da güzel kavramamızı sağlıyor. Bozkurt, yeni jenerasyon Baymak Elegant Plus UV klimaların, ultraviyole teknolojisiyle; virüs, mantar ve bakterilerden büyük oranda koruyarak havanın temizlenmesine yardımcı olduğunu tabir ediyor.

Tercih edilecek klimanın fiyatına montajın dahil olmasının değerli kriterlerden bir başkası olduğuna işaret eden Bozkurt, klima kumandasının oda termostatı olarak da kullanılabilmesi, favori ayarlara tek tuşla ulaşılabilmesi, klimanın otomatik devreye girme, kendi kendini temizleme, vakit programı yapabilme, sessiz çalışma (silence) özelliğine sahip olmasının yanı sıra; nem alma, ECO modu, Wi-Fi ile uzaktan denetim üzere özelliklerin de tüketicilerin tercihinde tesirli olması gerektiğini belirtiyor. 

 

Çevre için R32 gazı, sessizlik için düşük desibel düzeyi önemli

Öte yandan klimanın içinde kullanılan soğutucu akışkanın tipi hem verimlilik hem de etraf hassaslığı açısından kıymetli bir fark yaratabiliyor. Global ısınmayla birlikte alternatif akışkan arayışlarının başladığını ve etraf hassaslığına sahip şuurlu tüketicilerin R32 soğutucu akışkan kullanılan klimaları tercih etmesinin yararlı olacağını söz eden Bozkurt, gürültü düzeyinin de kıymetine dikkat çekiyor. “Klimanızın ne kadar gürültülü olduğu; marka modeli ile yaşı, tipi ve bulunduğu kaidelere nazaran değişkenlik gösterebilir” diyen Bozkurt, konfor isteyenlere desibel kıymeti düşük ve sessiz çalışma (silence) moduna sahip klimaların tercih edilmesini öneriyor. 

Garanti müddeti kadar kapsamı da önemli

Bozkurt, “Klima satın alırken bir öteki değerli konu da garanti müddeti. Düşük garanti mühleti yerine daha uzun garanti verilen aygıtlar tercih edilmeli ve bu garantinin tüm eseri şartsız olarak kapsadığına dikkat edilmeli” ikazında bulunuyor.

Bozkurt “Satın alınacak markanın bölgedeki yaygınlığı da ayrıyeten dikkat edilmesi gereken mevzular ortasında yer alıyor. Satın alınacak markanın bulunulan bölgede yaygın bayi ve yetkili servis ağı, süratli montaj ve servis hizmeti sağlayabilme kapasitesi,  7/24 davet merkezi ve yüksek müşteri memnuniyeti oranın olması da dikkate alınmalı” diyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu