Kulak Kireçlenmesi Hakkında Bilinmesi Gereken 5 Değerli Nokta!

Halk lisanında ‘kulak kireçlenmesi’ olarak söz edilen Otoskleroz işitme kaybının en kıymetli nedenlerinden birini oluşturuyor. Acıbadem Taksim Hastanesi Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları (KBB) Uzmanı Prof. Dr. Arif Ulubil “Vücudumuzdaki kemikler hayat boyunca daima kendini yenilemek ismine eski hücreleri yıkıp, yenilerini oluştururlar. Otosklerozda iç kulak kapsülünü oluşturan kemikteki yenilenme döngüsünün bozularak olağandışı sert bir kemik dokunun ortaya çıkması, sesin iç kulağa iletilmesini maniler. Aslında ortada bir kireçlenme değil, kemik dokusu oluşumu vardır” diyor. KBB Uzmanı Prof. Dr. Arif Ulubil, ülkemizde sık rastlanan ancak farkındalığın olmadığı Otoskleroz hastalığı hakkında bilinmesi gereken 5 değerli noktayı anlattı, değerli ikazlar ve tekliflerde bulundu. 

20’li yaşlarda dikkat!

Toplumun yüzde 1’inde görülen Otoskleroz bilhassa genç erişkinlerde işitme kaybına neden oluyor. En çok 20’li yaşlarda kendini belirli eden, ekseriyetle 15-45 yaşları ortasında rastlanan hastalığın görülme sıklığı bayanlarda erkeklere nazaran iki kat fazla oluyor. Otosklerozun bilinen muhakkak bir nedeni olmadığını, genetik faktörler ve hormonal değişikliklerin de hastalığa yol açabileceğini belirten KBB Uzmanı Prof. Dr. Arif Ulubil, yapılan çalışmalara nazaran; geçirilmiş kızamık enfeksiyonunun bu olağandışı kemik imalini tetiklediğini söylüyor. 

Bu belirtilerle ortaya çıkıyor!

Otosklerozun en değerli belirtisini vakitle kademeli olarak artan işitme kaybı oluşturuyor. İşitme kaybı yıllar içinde giderek ilerlerken, hastaların yaklaşık yüzde 75’inde işitme kaybı her iki kulağı da etkiliyor. KBB Uzmanı Prof. Dr. Arif Ulubil “Otoskleroz hastaları kendi seslerini kulaklarında daha güçlü duyduklarından çok düşük sesle konuşurlar. Birtakım hastalar farklı bir formda gürültülü ortamlarda konuşmaları daha yeterli takip edebildiklerini de belirtebiliyorlar. İşitme kaybına bazen kulak çınlaması, baş dönmesi ve istikrar sıkıntıları eşlik edebiliyor” diyor.  

Ciddi işitme kaybına neden oluyor!

Hastalığın tanısı KBB uzmanı tarafından konuluyor. Kulak muayenesinde olağandışı bir bulguya rastlanmazken, akabinde işitme kaybının derecesini belirlemek için işitme testleri yapılıyor. İşitme testinde bilhassa düşük frekanslarda (kaba seslerde) daha bariz olan iletim tipi bir işitme kaybına rastlandığını belirten Prof. Dr. Arif Ulubil “Yüzde 80 üzere yüksek bir oranda kulak kireçlenmesi olan şahıslarda her iki kulakta da işitme kaybı vardır” diyor. 

Demansa yol açabiliyor!

Kulak kireçlenmesi tedavi edilmediğinde kalıcı işitme kaybına neden olabiliyor. İşitme kaybı tedavi edilmediğinde, beyin vakit içinde sözleri sürece kapasitesini yitiriyor ve hastalarda erken demans ortaya çıkabiliyor. Ayrıyeten işitememenin yarattığı depresyona sık rastlanıyor. Otoskleroz hastalığında erken teşhisin çok kıymetli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Arif Ulubil “Erken teşhis, rehabilitasyonun da erken olması demek olduğundan, hastaların işitme kaybı kaynaklı gelişebilecek ruhsal ve zihinsel sorunlardan daha az etkilenmelerini sağlayacaktır” diye konuşuyor. 

Cerrahi tedavi ile yüzde 95 muvaffakiyet sağlanabiliyor! 

KBB Uzmanı Prof. Dr. Arif Ulubil tedaviye yönelik şöyle konuşuyor: “Otosklerozun bir tedavisi yoktur. Hastalığın neden olduğu işitme kaybı tedavisinde; cerrahi en çok tercih edilen ve uygulanan tedavi formudur. Bu ameliyatı sık yapan, uygun ellerde, işitmede bariz düzelme mümkünlüğü yüzde 95’tir. Hedeflenen işitme seviyesine birkaç hafta içinde ulaşılır. İç kulağın da etkilendiği çok ileri otosklerozda, total işitme kaybı olduğunda, halk ortasında biyonik kulak olarak bilinen koklear implant ameliyatı ile işitme sağlanabilir. Cerrahi tedavi istemeyen ya da cerrahiye uygun olmayan bireyler için işitme aygıtları kullanılır.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu