Larende Dükkanlarının Temeli Atıldı Lider Altay: “Konya İçin Bir Hayalimiz Var”

Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, Büyükşehir Belediyesi ve Meram Belediyesinin ortaklaşa yürüttüğü Büyük Larende Dönüşümü kapsamında yeni yerlerine taşınacak Larende dükkanlarının temel atma programına katıldı.

İlçe belediyeleriyle birlikte Konya’ya her gün yeni eserler kazandırmanın uğraşı içinde olduklarını belirten Lider Altay, “Konya için bir hayalimiz var. Dar-ül Mülk Projesi kapsamında 20 farklı noktada kentimizde bir büyük ihya ve imar işi gerçekleştiriyoruz” dedi. 200 milyon liranın üzerinde mal olacak Larende dükkanlarını bu yıl sonuna kadar tamamlamayı hedeflediklerini tabir eden Lider Altay, “Bizim hayalimiz Dar-ül Mülk Projesi kapsamında Larende bölgesindeki kamulaştırmalardan sonra ortaya çıkacak sur duvarlarını yine ihya etmek. Bütün projeler tamamlandığında Konya’mız Mevlana Kültür Merkezi’nden başlayıp yeni kütüphaneye kadar yeni bir turizm aksı ve gelen konuklarımız için adeta 13’üncü yüzyıla gidecekleri yer olacak” diye konuştu.

Konya Büyükşehir Belediyesi ile Meram Belediyesinin yürüttüğü Büyük Larende Dönüşümü kapsamında Büyükşehir Belediyesi tarafından bölge esnafına yapılacak dükkanların temeli atıldı.

Şehir Hastanesi karşısında düzenlenen programın açılışında konuşan Meram Belediye Lideri Mustafa Kavuş, yapılacak iş yerleri ile Meram ve Konya için bir devrin sonu, yeni bir devrin de başlangıcının olacağını belirtti. Kavuş, “Dünyanın birinci yerleşim yerlerinden biri olan bu kente yakışmayan Larende Caddesi, bugün atacağımız temelle birlikte Türkiye Yüzyılı vizyonuna yakışır bir hale kavuşacak. Miyadını ve ekonomik ömrünü tamamlamış, alışveriş konforunu büsbütün kaybetmiş, trafik keşmekeşinden boğulan ve Konya’nın tam da merkezine hiç yakışmayan Larende Caddemizdeki iş yerleri burada yeni bir vizyon ve işlev kazanacak. Hem esnaflar hem de vatandaşlar için konforlu ticaretin de merkezi olacak. Konya için her mevzuda taşın altına elini koyan Büyükşehir Belediye Liderime ve takımına şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

“MERAM VE KARATAY’IMIZ HOŞ BİR YATIRIM DAHA KAZANMIŞ OLUYOR”

Karatay Belediye Lideri Hasan Kılca, “Konya Modeli Belediyecilikte Konya’ya, gönlü hoş Konyalı hemşehrilerimize hizmet var. Aşkla hizmet var. Bugün tekrar Meram ve Karatay’ımız hoş bir yatırım daha kazanmış oluyor. Büyükşehir Belediye Liderimize sonsuz teşekkür ediyorum. Şayet bu yatırımların, bu temel atmaların, bu açılışların hülasa bu hizmetlerin devamını istiyorsak, istikrarın devamı istikametinde irade beyan etmeliyiz. İnşallah 15 Mayıs’tan itibaren de istikrarın devam edeceğinden hiçbirimizin kuşkusu yok. Onun için gece gündüz demeden çalışmaya devam ediyoruz, devam edeceğiz inşallah. Bu projenin Karatay’ımıza, Meram’ımıza ve Konya’mıza güzel olmasını temenni ediyorum” açıklamasında bulundu.

“LARENDE DÖNÜŞÜMÜYLE KENTİMİZ BÜYÜK ÇIKAR SAĞLAYACAK”

AK Parti Konya Milletvekili Adayı Armağan Güleç Korumaz, “Büyükşehir Belediye Liderimiz Uğur İbrahim Altay, Dar-ül Mülk Projesinde burayla ilgili projeyi sunduğunda da son derece heyecanlanmıştım. Bir periyot Konya’nın tarihinde bugün için de o denli değerli bir yere sahip olan bu bölgenin tekrar kente kazandırılması ismine yapılan bu projenin iyi olmasını diliyorum. Konya, geçtiğimiz devirlerde kentsel dönüşüm manasında çok hoş adımlar attı. Bu da o adımlardan bir tanesi. Larende dönüşümüyle kentimiz büyük bir yarar sağlayacak. Liderlerimize emeklerinden ötürü teşekkür ediyorum” sözlerini kullandı.

“ESNAFLARIMIZA İYİ, BEREKETLİ ÇIKARLAR DİLİYORUZ”

AK Parti Konya Milletvekili Adayı Mehmet Baykan, “Larende kadim bir yer. Bu türlü kadim bir bölgenin, Selçuklu Sarayı’nın giriş bölgesinin ihya edilecek olmasının ve orada bulunan esnaflarımızın mağdur edilmeden burada yeni yerlerine kavuşuyor olması son derece hoş. İnşallah kısa vakitte Dar-ül Mülk Projesi kapsamında o tarihi yapının bir an evvel ortaya çıkması kentin bir çıkarı olacaktır. Çünkü, kale surlarının gün yüzüne çıkacak olmasından da son derece memnunuz. Esnaflarımıza iyi, bereketli çıkarlar diliyoruz” dedi.

“KONYA İÇİN BİR HAYALİMİZ VAR”

Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, eser siyaseti yaptıklarını belirterek, ilçe belediye liderleriyle birlikte Konya’ya her gün yeni eserler kazandırmanın çabası içinde olduklarını söyledi. Konya için bir hayali olduğunu lisana getiren Lider Altay şöyle devam etti: “Dar-ül Mülk Projesi kapsamında 20 farklı noktada kentimizde bir büyük ihya ve imar işi gerçekleştiriyoruz. Mevlana Kültür Merkezi’nden başlayıp Büyükşehir Belediyemizin bulunduğu alana kadar devam eden bölgede 20 başka noktada projeler yapıyoruz. Bunun başlangıcını Mevlana Çarşısı ve Altın Çarşı ile yapmıştık. Orada ticaret canlanıyor. Türkiye’nin en hoş merkezlerinden biri ortaya çıktı elhamdülillah. Bununla birlikte bilhassa Alaaddin Caddesi’nde yaptığımız cephe yenileme çalışmaları, gündüzü farklı akşamı farklı hoş hale geldi. O bölgede önemli bir canlılık oluşturdu. Mevlana Caddesi’ndeki eski Monopol Binası’nın onarımına devam ediyoruz. Kılıçarslan Meydanı’ndaki konutların ticari hayata tekrar kazandırılmasıyla ilgili işin başlangıcını yaptık. Çabucak Taş Bina ile Meydan Konutları ortasında bulunan Payitaht Müzesi diye başlanan Dar-ül Mülk Stant Alanına çevirdiğimiz yerdeki çalışmalarımızı inşallah Mayıs ayı sonunda tamamlayarak hizmete açmayı planlıyoruz. Tekrar Taş Bina, Büyükşehir Belediyemizin temsil ve ağırlama yeri. Dijital Müzesi ve Taş Bina Kültür Sanatla kentte çok değerli bir merkez haline dönüştü. Konya’mızın kadim kültürüne yakışan bir onarım çalışması ortaya çıktı.”

YIL SONUNA KADAR TAMAMLANMASI PLANLANIYOR

Larende dükkanlarının 200 milyon liranın üzerinde bir maliyeti olduğunu açıklayan Lider Altay, “Bunun 120 milyon lirası kamulaştırma, 88 milyonu da üretim işi. 100 milyon liralık kısmını ödedik. Meram Belediyemizle birlikte şu an itibariyle kamulaştırma süreçleri devam ediyor. Larende Caddesi’nde ticaretine devam eden mülk sahibi ya da kiracı 74 esnafımızın külliyen anlaşarak burada yeni dükkanlar inşa ediyoruz. 50-100-200 metrekare toplam 9.445 metrekarelik inşaatımızın A ve B bloklarının kaba inşaatları tamamlandı. C-D ve E bloklarda da süreçler devam ediyor. İnşallah bu yılın sonunda tamamlanarak esnafımıza hizmet edecek” diye konuştu.

“KONYALILAR OLARAK SOKAKLARDA GEZERKEN KEYİF ALACAĞIMIZ BİR KENT İNŞA ETMEYİ PLANLIYORUZ”

Şehrin kıymetli noktalarından birisi olan Larende’nin birebir vakitte kentin hafızası durumunda olduğunu belirterek konuşmasını sürdüren Lider Altay, “Larende, insanların gereksinimlerini gidermek için birinci başvurdukları yerlerden birisi. Bir inşaat mühendisi olarak çok anılarım var. Bizim mesleğimizin başlangıcı daima oralarda oldu. Esnafımızın talebiyle tekrar Konyalıların kente yakın bir arada inşaat materyallerini toplu halde bulacakları yeni bir merkez inşa ediyoruz. Hayalimiz, Konya ve esnafa hizmet etmeyen yeri taşımak değil. Bizim hayalimiz Dar-ül Mülk Projesi kapsamında bu bölgedeki kamulaştırmalardan sonra ortaya çıkacak sur duvarlarını tekrar ihya etmek. Natürel bu uzun bir süreç. Evvel arkeolojik kazıların yapılması sonra röleve projelerinin, rekonstriksiyonlarının yapılmasıyla ilgili adımlar devam edecek lakin bizim hayalimiz Larende Caddesi’nde Sırçalı Medrese ile Sahip Cet ortasında o Larende Kapısını inşa edebilmek. Böylelikle Konya’nın Dar-ül Mülk olduğunu, Konya’nın Selçuklu başşehri olduğunu gelen konuklarımıza de gösterebileceğimiz kıymetli bir proje hayata geçmiş olacak. Bütün projeler tamamlandığında Konya’mız Mevlana Kültür Merkezi’nden başlayıp yeni kütüphaneye kadar yeni bir turizm aksı ve gelen konuklarımız için adeta 13’üncu yüzyıla gidecekleri yer olacak. Konyalılar olarak bu sokaklarda gezerken keyif alacağımız bir kent inşa etmeyi planlıyoruz” tabirlerine yer verdi.

“ÜRETEN, İSTİHDAM OLUŞTURAN VE ÇABA EDEN TÜM ESNAFIMIZIN YANINDAYIZ”

Konya için en kıymetli işlerden birisinin de Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığıyla birlikte yürüttükleri Eski Sanayi ve Karatay Sanayi dönüşümleri olduğuna vurgu yapan Lider Altay, “2.690 dükkan ve 134 iş yeri inşa ediyoruz. İnşaatlarımızın 1. 2. ve 3. etapları bu yıl sonuna kadar inşallah tamamlanacak. 4’üncü ve son etap da inşallah 2024’ün bahar aylarında tamamlanınca Karatay Sanayi ve Eski Sanayi’deki esnaflarımız da yeni yerlerine ve Türkiye’nin birinci Sıfır Atık endüstrisine taşımış olacağız. Biz Konya’nın evladı olarak üreten, istihdam oluşturan ve uğraş eden tüm esnafımızın yanındayız. Onların en düzgün kaidelerde, ticaretlerine devam edebilmeleri için uygun kaidelerde iş yeri sahibi olmalarıyla ilgili bir süreci yakından takip ediyoruz. Konya’nın yarınlarının çok daha hoş olacağına inanıyorum. Belediye Liderlerimize ve emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Birlikte Konya’yı hoş yarınlara hazırlıyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların akabinde Lider Altay ve protokol mensupları dualarla Larende dükkanlarının temelini attı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu