Lider Soyer Osmaniye’de bayram programını sürdürüyor “Osmaniye gündemimizden asla düşmeyecek”

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, Ramazan Bayramı’nın birinci gününde Osmaniye’de depremzedelerle buluştu. Demokrat Parti Genel Lideri Gültekin Uysal’ın da katıldığı programda Lider Soyer, “Osmaniye ile işbirliğimiz, kardeşliğimiz hiç bir vakit bitmeyecek. Zelzele ve yardımlar İzmir’in gündeminden asla düşmeyecek. Biz sonuna kadar Osmaniye’ye, burada yaşayan yurttaşlara sahip çıkmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, Ramazan Bayramı’nın birinci gününü geçirdiği Osmaniye’de, depremzedeler ile bir ortaya geldi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin uyum merkezindeki programa Demokrat Parti (DP) Genel Lideri Gültekin Uysal, CHP Parti Meclisi (PM) Üyesi ve CHP İzmir Milletvekili adayı Rıfat Nalbantoğlu, CHP Osmaniye Milletvekili Baha Ünlü, Millet İttifakı’nın milletvekili adayları, CHP Osmaniye Vilayet Lideri Şükret Çaylı ile başka siyasi partilerin vilayet liderleri da katıldı.

Depremzedelerle Halil İbrahim Sofrası’nda buluştu
İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer ile DP Genel Lideri Gültekin Uysal, Millet İttifakı tarafından kurulan Halil İbrahim Sofrası’nda, depremzedelerle bayram yemeği yedi. İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, “Kardeş kentimiz Osmaniye’deyiz. Burada binin üzerinde yurttaş sarsıntıda hayatını kaybetti. Osmaniye ile İzmir ortasında güçlü bir kardeşlik bağı kurmak istiyoruz. Ve bu her gün perçinlenerek devam ediyor. Bu kardeşlik bizim için yalnızca yaraları sarmaktan ibaret değil. Biz Osmaniye’nin geleceğinin inşası için de birlikte çalışmak istiyoruz” dedi.

“Dayanışmayı güçlendirmemiz gerekiyor”
Bayramların sevinç, cümbüş ile yaşanan günler olduğunu anımsatan Soyer, “Ne yazık ki bugün o sevinç, o cümbüş tabi ki yok. Zira acı çok büyük. Lakin bayramlar tıpkı vakitte birliğin, beraberliğin, dayanışmanın güçlendiği günlerdir. O nedenle bu gelecek inşası sürecinde bayramlara çok gereksinimimiz var. Birlikte dayanışma içerisinde olmaya, el ele vermeye çok gereksinimimiz var. O nedenle buradayız. Biliyorum tekrar sevinç, cümbüş ile kutlayacağımız bayramlar olacak kesinlikle. Lakin o günlere ulaşmak için bu dayanışmayı güçlendirmemiz gerekiyor. Tüm Osmaniyelilere, zelzele bölgesinde yaşayan tüm vatandaşlarımıza uygun bayramlar diliyorum. Yakınlarını kaybedenlere başsağlığı, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

“Kardeşliğimiz hiç bir vakit bitmeyecek”
İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, kamuoyunu meşgul eden 14 Mayıs seçimlerinin, sarsıntı bölgesinde gereksinim duyulan takviyeleri aksatmaması gerektiğini de söyleyerek, “Osmaniye ile işbirliğimiz, kardeşliğimiz hiç bir vakit bitmeyecek. Zelzele ve yardımlar birçok insanın gündeminden çıkmaya başlamış olsa da İzmir’in, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin gündeminden asla düşmeyecek. Ve biz sonuna kadar Osmaniye’ye, burada yaşayan yurttaşlara sahip çıkmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“14 Mayıs’ta demokrasinin çiçekleri açacak”
14 Mayıs’ta demokrasinin çiçeklerinin açtığı bir bayramı daima birlikte yaşayacaklarını vurgulayan Lider Tunç Soyer, şunları söyledi: “Bizim cetlerimiz o günün çok güç şartlarında Cumhuriyeti, kendisinden sonra gelen kuşaklara, bizlere armağan etti. Bu topraklarda huzurla barış içerisinde yaşayalım diye. Amasya Kongresi’nde Mustafa Kemal Atatürk ‘Milletin bağımsızlığını, milletin azim ve kararlılığı kurtaracak’ diyor. Artık yeniden milletin azim ve kararlılıkla, cumhuriyetimiz demokrasi ile taçlandırılacak.”

Demokrasinin kıymetine değindi
Demokrasinin sadece beş yılda bir sandığa gitmek manasına gelmediğine de dikkat çeken İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, demokrasinin tanımını şu sözlerle yaptı: “Demokrasi; hesap vermektir, şeffaflıktır. Kaynakların, refahın adil paylaşımıdır. Demokrasi hukuk ve adalettir. O nedenle demokrasiye çok muhtaçlığımız var. Bugün hangi sorunları yaşıyorsak, bu ülkenin yarattığı kaynakların adil bir biçimde dağıtılmamasından ve yalnızca birilerini güçlü etmesindendir. Göreceksiniz daima birlikte bu topraklarda çok daha büyük bir refah içerisinde yaşayacağız. 14 Mayıs’ta onun bayramını yaşayacağız.”

Bayramlarını kutladı
Sözlerini yurttaşların bayramını kutlayarak tamamlayan Soyer, “Kalbimin, İzmirlilerin sıcaklığı ve sevgisi ile hepinizin bayramını kutluyorum. İzmir ile Osmaniye ortasındaki bu kardeşlik bağı ebediyen devam etsin. Hiç eksilmesin. Her daim birbirimizle birlikte olalım” diye konuştu.  

“Karmaşık hisler içerisindeyiz”
Demokrat Parti Genel Lideri Gültekin Uysal da 6 Şubat’ta meydana gelen zelzelede hayatını kaybedenleri anarak konuşmasına başladı. Gültekin Uysal, “Bayram sabahı Osmaniye’de sizlerle tıpkı sofranın etrafında olmaktan ötürü çok memnunum. Karmaşık hisler içerisindeyiz. Sarsıntı bölgesinin ortasında, acılar yaşadık. Binlerce, on binlerce insanımızı, eşimizi, dostumuzu kaybettik. Tüm sarsıntı bölgesinde yaşanan felaket dolaysıyla geçmiş olsun dileklerimi bir kere daha tabir etmek istiyorum. Hem de geride kalan tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” dedi.

“Türk demokrasisin en güç sınavı”
14 Mayıs’taki seçimlere de değinen Uysal, “Üst üste gelen bu süreçlerin ardından tahminen Türk demokrasisinin en sıkıntı imtihanı diyebileceğimiz seçimlere yaklaşıyoruz. Toplumların, devletlerin hayatlarında kimi tarihi dönüm noktaları vardır. Bu tarihi dönüm noktalarında milletimiz her daim büyük bir kararlılıkla kendisine dayatılanları reddetmiştir. 14 Mayıs 2023, Türkiye’nin yeni yeni güç merkezlerinin yükseldiği, bölgemizde yeni yeni global manada ittifakların oluştuğu bu türlü bir iklimde, tekrar Türkiye Cumhuriyeti Devletine muhtaç olduğu derinliği, muhtaçlık duyduğu boyutu katabilmemiz için büyük bir fırsattır” dedi.

“Yeter ki Türkiye gerçek ellerde namuslu ellerde olsun”
Türkiye’nin önünde çok net bir yolun bulunduğunu vurgulayan DP Genel Lideri Gültekin Uysal, şunları söyledi: “Ya çok yıldır iki asırlık çağdaşlaşma çizgimiz ve Cumhuriyetle birlikte bugünlere taşıdığımız bu tarihi yolda yürüyecek ya da bugün ele geçirdik mantığı içerisinde dayatmalarla müsaade edildiği kadar hak, hukuk ve demokrasiye istek göstereceğiz. İstek göstermediğimizi meydanlarda haykırıyoruz. Biz istiyoruz ki bu ülkede 85 milyon,  nimetlerini de külfetlerini de eşit ortak paydada paylaşabilsin. Yaralarımızı ziyadesiyle sarabileceğimizi biliyoruz. Kâfi ki Türkiye yanlışsız ellerde, namuslu ellerde olsun. Bütün çabamız bunun içindir.”

Deprem bölgesinden seslendiler
Millet İttifakı tarafından 8 vilayette kurulan Halil İbrahim Sofrası buluşmaları kapsamında Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu Adıyaman’da,  UYGUN Parti Genel Lideri Meral Akşener Malatya’da, DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan Diyarbakır’da, Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu Gaziantep’te, Demokrat Parti Genel Lideri Gültekin Uysal Osmaniye’de, İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu Hatay’da, Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş Kahramanmaraş’ta yurttaşlarla biraraya geldi. Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu da Ankara’dan Halil İbrahim Sofrası buluşmalarına katıldı.

Şehitler ve zelzelede hayatını kaybedenler anıldı
İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer ve Demokrat Parti Genel Lideri Gültekin Uysal ile beraberindekiler, Osmaniye’de şehitliklere gitti. Şehitler, kabirleri başında anıldı. Soyer, şehitler için dua okudu, mezarlara karanfil bıraktı. Tekrar geçen 6 Şubat’ta meydana gelen zelzelede hayatını kaybedenleri mezarlarının başında anarak dua eden Soyer, depremzede ailelere de başsağlığı diledi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu