Los Lobos çetesi kimdir? Fernando Villavicencio’yu öldüren Los Lobos çetesi kimdir?

[ad_1]

Yetkililer, Ekvador’un merkezinde, Quito’ya yaklaşık 80 kilometre uzaklıkta, Santo Domingo de los Colorados’daki Bellavista hapishanesinde rakip Los Lobos ve R7 çeteleri arasında kavga çıktığını söyledi. İsyan sırasında onlarca mahkûm kaçmaya çalıştı. Polis şefi Fausto Salinas gazetecilere verdiği demeçte, firar eden 112 mahkumun yeniden yakalandığını ancak 108 kişinin kayıp olduğunu duyurdu.

Los Lobos çetesi bir Güney Amerika çetesidir. Ekvator’da varlığını sürdüren çete buradaki hapihanelerde satışı yapılan uyuşturucu ticaretine yön veriyor. Uyuşturucu ticareti nedeniyle çeteler arasında sık sık çatışmlar meydana geliyor.  Meydana gelen çatışmlarda birçok uyuşturucu çetesi hayatını kaybetti. 

Ekvador’da cezaevlerinde şiddet

Ülkede Şubat ayında patlak veren isyanda 79, Temmuz ayında patlak veren isyanda ise 22 kişi hayatını kaybetmişti. Ekvador’da 30 bin kişiyi barındırma kapasitesine sahip yaklaşık 60 cezaevi var, ancak şu anda yaklaşık bin 500 gardiyanın gözetiminde yaklaşık 39 bin mahkum bulunuyor.vUzmanlara göre hapishanelerin etkin kontrolünü sağlamak için 4 bin gardiyanın görevlendirilmesi gerekiyor. Ekvador Devlet Başkanı Guillermo Lasso Ağustos ayında, hükümetin aşırı kalabalık hapishanelere karşı yeni koğuşlar inşa edileceğini ve güvenliği artırmak için daha fazla bütçe sağlayacağını ifade etmişti.

Saldırıyı Los Lobos çetesi üstlendi

Sosyal medyada dolaşan bir videoda, Villavicencio’nun yaşamına son veren saldırının faillerinin “Los Lobos” adlı suç çetesinin üyeleri olduğu iddia ediliyor.

Fernando Villavicencio kimdir?
Fernando Villavicencio kimdir?

https://www.youtube.com/watch?v=PWw0FM1CM18

“Çeteler çok ileri gitti”

Devlet Başkanı Guillermo Lasso, Villavicencio’nun öldürüldüğünü doğrulayarak, devlet başkanlığı seçimlerine 2 haftadan az bir süre kala işlenen cinayetin arkasında “organize suçların” olduğunu vurguladı.

Lasso, “Sizi temin ederim ki bu suç cezasız kalmayacaktır. Organize suç grupları çok ileri gitti ancak yasaların tüm ağırlığını hissedecekler” ifadelerini kullandı.

Kito polisi tarafından yapılan operasyonlarda, olayla bağlantılı olduğu düşünülen 6 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Villavicencio, Ekvador’da faaliyet gösteren uluslararası organize suç grubundan biri olan Meksika’nın “Sinaloa Karteli” liderlerinden de dahil olmak üzere çok sayıda ölüm tehdidi aldığını söylemişti.

[ad_2]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu