Malatya ve Adıyaman’da 10 bin kişilik konteyner kentlerde ömür başladı

Rönesans Holding’in “Malatya ve Adıyaman’da kurduğu konteyner kentleri 10 binden fazla depremzedeye çatı değil, yuva olacak 

Rönesans Holding ve birçok STK’nın da tüm gücüyle seferber olduğu konteyner kentlerde, depremzedelerin yalnızca barınma değil yaşama dair tüm toplumsal ve ruhsal gereksinimlerinin da karşılanması amaçlanıyor. 

6 Şubat’ta 11 vilayetimizde meydana gelen zelzelelerin akabinde depremzedeler için 2 bin kişilik istekli grubuyla seferber olan Rönesans Holding’in İstanbul Başakşehir Belediyesi, Birleşim Mühendislik ve AFAD iş birliğiyle zelzelenin çabucak akabinde Malatya ve Adıyaman’da üretimini tamamladığı ve 10 bini aşkın depremzedenin konaklayacağı konteyner kentlerde hayat başladı.

Malatya’da 1.510 konteynerden oluşan Malatya Ömür Kent’te üç adet toplumsal tesis binası, dört adet kütüphane ve çalışma alanı, üç adet bayan merkezi, üç adet genç merkezi, bir adet danışmanlık merkezi, bir adet kreş, ve güvenlik, polis, AFAD, idari üniteler,   çamaşırhane, mescit, sıhhat ocağı, spor ve çocuk oyun alanları ve çardaklar bulunuyor. 

Anne, genç ve çocuk dostu hayat kenti

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Malatya Valisi Hulusi Şahin, Malatya Belediye Lideri Selahattin Gürkan ve İlçe belediye liderlerinin iştirakiyle açılışı gerçekleştirilen Malatya Hayat Kent’te depremzedelere konteyner konutları teslim edilirken, açılış merasiminde konuşan Rönesans Holding Lideri Erman Ilıcak, “Malatya’da şimdiye kadar 1.510 konteyner temin ettik. 6 Mayıs’a kadar tamamlamış olacağız. İmece yöntemi bir ortaya geldik. Tek kederimiz vardı, yaraları sarmak ve bir nebze takviye olmak. Malatya’mıza geçmiş olsun. Gidenleri geri getirmek mümkün değil, lakin daima birlikte çalışarak Malatya’yı tekrar inşa edeceğiz” dedi. 

Adıyaman’la birlikte 10 bin depremzedeye inançlı ve konforlu ömür alanı sunulacak 

Önümüzdeki süreçte depremzedelerin kalıcı konutlarına geçene kadar, en konforlu ve muteber biçimde ömürlerini sürdürmelerini amaçlayan Rönesans Holding, bugün Malatya’da açılışını yaptığı konteyner kentin yanı sıra Adıyaman’da da 500 konteynerlik bir kenti depremzedelerin kullanımına sunmaya hazırlanıyor. Adıyaman ile birlikte toplam 10 bin depremzedeye inançlı bir hayat alanı sunacak olan Rönesans Holding, süreksiz bir barınma merkezi değil, bir ömür alanı kurmak için tüm imkanlarını seferber ediyor. Rönesans Holding, konteyner kentlerde kurduğu toplumsal alanlarda; çocuklar ve gençler için özel yerler yaratılması, bayanların yine iktisat ve toplumsal hayata kazandırılması, yeni maharetler edinerek meslek sahibi olması ve tüm bu süreçte en uygun ruhsal takviyesi almaları için STK’ların takviyesiyle hareket ediyor. 

2 bin kişilik istekli grubuyla birinci günden bu yana sahada

Deprem felaketinin gerçekleştiği birinci günden bu yana 2 bin kişilik istekli takımıyla alanda olan Rönesans Holding yaşanan yıkımın akabinde süratli bir halde arama kurtarma çalışmalarına katılarak 190 vatandaşın canlı bir biçimde enkazdan çıkarılmasında kıymetli rol oynamıştı.  Depremin birinci saatlerinde 147 iş makinesi ve ekipmanını bölgeye sevk eden Rönesans Holding, depremzedelerin muhtaçlıklarını karşılamak için hazırladığı 254 yardım tırını da bölgeye ulaştırdı. Sarsıntı bölgelerinde kurulan mutfaklarla 1 milyonu aşkın öğün dağıtımı yapılırken, Malatya Erman Ilıcak Fen Lisesi ve bölgede yer alan şantiye kamp alanlarını birinci gün 2 bini aşkın depremzede için süreksiz barınma alanlarına dönüştürdü. Sarsıntıda, bölgede bulunan 200 projesinden hiçbirinin ziyan görmediği Rönesans Holding’in sismik izolatör bulunan kent hastane projeleri de bu süreçte hizmetlerine orta vermeden devam etti.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu