Muğla Büyükşehir 60 Yeni Otobüsü Hizmete Aldı

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından alımı yapılan 60 yeni otobüsün tanıtım merasimi yapıldı. Yeni Bodrum otogarında yapılan tanıtım merasiminde konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Osman Gürün, Bodrum’a ulaşım yatırımlarının yanı sıra büyük altyapı yatırımları yaptıklarını, altyapıdan yararlanma oranını %92’ye yükselttiklerini söyledi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından araç filosuna kazandırılan 60 yeni otobüsün tanıtım merasimi yapıldı. Merasim 2019 yılında temeli atılarak 2021 yılında hizmete açılan Bodrum otogarında gerçekleştirildi. Tanıtım merasimine Muğla Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Osman Gürün’ün yanı sıra, CHP Muğla Vilayet Lideri Hüseyin Erol, Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Bodrum Belediye Lideri Ahmet Aras, CHP Milletvekili adayı Süreyya Öneş Derici, CHP Bodrum İlçe Lideri Başar Bıyıklı, Muğla Sürücüler ve Arabacılar Odası Lideri Arif Özer toplu taşıma esnafı temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. 

Aras, “Büyükşehir Belediyesi tarafından Bodrum’a Büyük Hizmetler Yapılıyor”

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından 97 Milyon 800 Bin TL maliyetle alınan 60 yeni otobüsün tanıtım toplantısında konuşan Borum Belediye Lideri Ahmet Aras, Büyükşehir Belediyesi tarafından Bodrum’a birçok alanda çok kıymetli hizmetlerin yapıldığını söyledi. Aras, “Benim 4 yıl evvel adaylık serüvenim bu otogarda başlamıştı. Bu tesise katkı koyan başta Büyükşehir Belediye Liderim Dr. Osman Gürün ve takımına teşekkür ederim. Bu otogar bize çok gerekliydi ve Büyükşehir olmasının akabinde liderim çok hakikat bir hizmet noktasında otogarı hizmete sundu. Buna emsal birçok hizmeti Bodrum’umuzda görüyoruz. Çok büyük altyapı yatırımları yapılıyor. Zira Bodrum’un altyapısında büyük eksikler vardı ve süratli nüfus artışına yanıt veremedi. Şu an yapılan yatırımlarla altyapı nüfusu %92 oranında karşılıyor. Artık tüm atıksu arıtma tesisleri ve kanalizasyon sınırları devreye girecek. 2023 yılı açılış yılı olacak. Bu hoş hizmetleri bizlere kazandıran liderimize tekrar teşekkür ederim” dedi.

Aras’ın akabinde konuşan Muğla Milletvekili adayı Süreyya Öneş Derici ise “Bugün halk ve esnaftan yana hizmet anlayışını benimsemiş büyükşehir belediyemizin hizmetiyle birlikteyiz. Lokal idare anlayışımızla Büyükşehir ve ilçe belediyelerimiz çok kıymetli faaliyetler yürütüyor. İktidar olduğumuz vakit bu belediyelerimiz vergilerin karşılığını alarak daha büyük ve daha güzel hizmetler yapacaklar” diye konuştu.

Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Muğla’nın verdiği vergilere oranla kâfi yatırımı alamadığını vurgulayarak Büyükşehir Belediyesi’nin hükümetten daha fazla yatırım yaptığını söyledi. Girgin, “Eğer bir ülkede vergilerden oluşan İlbank belediyeler için hazırladığı finansmanın %95’ini AKP’li belediyelere ayırıyorsa bu en büyük kötülüktür. Muğla 2022 yılında 12 Miyar 730 Milyon TL vergi vermiş. Bu vergilerin karşılığında yalnızca 1 Milyar 743 Milyon TL yatırım almış. Muğla büyükşehir Belediyesi 1 Milyar 763 Milyon TL yatırım yapmış. diye konuştu.

Gürün, “Bodrum’un Yıllar Süren Problemlerini Ortadan Kaldırıyoruz”

Bodrum’un eksiklerini tek tek giderdiklerini vurgulayan Muğla Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Osman Gürün, bilhassa altyapı konusunda yaptıkları yatırımlarla kentin çok büyük bir eksiğini ortadan kaldırdıklarını söyledi. Gürün, “Şu anda hepimize hizmet veren çok hoş bir yerdeyiz.  Bodrum’da yalnızca otobüs yalnızca terminal değil yılların birikimi olan altyapı ve arıtma problemlerini da ortadan kaldırıyoruz. Şu an yaptığımız yatırımlarla Bodrum’un %92’nin kanalizasyon ve arıtma sıkıntısını ortadan kaldırdık. ÇED raporunun iptali nedeniyle %8’lik kısmı yapamadık. Lakin onu da tahlile kavuşturacağız. Turgutreis’te Muğla’nın en büyük arıtma tesisini de yakında hizmete açıyoruz. Bodrum’un altyapı ile ilgili bir sorunu kalmayacak” dedi.

“Yetkim Olsa Bodrum’da İmarı Büsbütün Durdururum”

Bodrum’da bakanlıklar ve özelleştirme yönetimi tarafından birçok yapıya müsaade verildiğini bunun Bodrum’un geleceği için büyük risk teşkil ettiğini söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Osman Gürün, “Bodrum’da imar ile ilgili hakkımız gasp edilmiş durumda. Bakanlıklar, özelleştirme dairesi üzere kurumlar kendilerine nazaran Bodrum’daki yerlerde imar uygulaması yapıyor. Bunun alt ve üstyapısı ne olacak? Bu planlamalara nazaran bütçe hazırlamamız gerekiyor. Elimizde yetki olsa Bodrum’da imarı büsbütün durdururum. Bodrum’un nüfusu ne olacak kapasitesi nedir, Turizmin gelişmesi için neler yapabilir, altyapıyla ilgili yeni nüfusa hizmet verebilir mi üzere mevzularda araştırmalar yapılmalı. Lakin her türlü koy her türlü bölge imara açılıyor. Planlamanın büsbütün dışında kalıyoruz. Bu tıp uygulamaların mahallî idarelerle birlikte yapılması gerektiğine inanıyoruz. Tanıtımını yaptığımız yeni otobüslerimiz Bodrumumuza ve Muğla’mıza güzel olsun. Çağdaş araçlarla ulaşıma yeni bir soluk getiriyoruz. Muğla’mızda yaşayan hemşehrilerimiz hizmetin en uygununu hak ediyor.” diye konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu