Murat Kurum : Üsküdar Kentsel Dönüşümde Büyük Gün!

MURAT KURUM: ‘’ Bugüne kadar yaptığımız her çalışmada milletimizin güvenliğini, refahını düşündük! Biz canımızı dişimize katarak kentlerimizi kalkındırmak için uğraşırken, hala birileri sarsıntının siyasetini yapıyor.’’

HİLMİ TÜRKMEN:’’Tüm Türkiye’ye örnek olabilecek büyük bir dönüşümü burada başarmış olmanın buruk sevincini yaşıyoruz. Burası hepimiz için bir referans noktası. Burada belediye, bakanlıklar, ilgili kuruluşlar ve vatandaş el ele ulusal bir modeli başardık.’’

Üsküdar’da “Büyük Dönüşüm” sloganıyla yürütülen ve zelzeleye dayanıksız binaların kentsel dönüşüm projeleriyle yenilenmesi çalışmaları tüm süratiyle sürüyor. Bu kapsamda Üsküdar Kirazlıtepe’de geliştirilen ve kısa müddette tamamlanan projenin tapuları merasimle sahiplerine teslim edildi. Birebir anda Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’nde gerçekleştirilecek yeni kentsel dönüşüm projesinin de temeli atıldı. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı ve İstanbul 1’inci Bölge Milletvekili Adayı Murat Kurum’un iştirakiyle Üsküdar’da bir dizi sertifika merasimi, tapu dağıtımı, anahtar teslim ve temel atma programı gerçekleştirildi. 

Günün en kıymetli programlarından olan Kirazlıtepe tapu dağıtım ne yeni proje temel atma merasimi Boğaziçi Ömür Merkezi’nde çok sayıda vatandaşın iştirakiyle yapıldı. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tapu teslim ve temel atma merasiminde, Kirazlıtepe kentsel dönüşüm projesinin sarsıntı ve kentleşme açısından örnek olduğunu söyledi:

“Bugün daima bir arada 504 konut ve 47 dükkânımızın anahtarlarını teslim ederek, ilçemize kıymet katacağız! Mülkiyet sorunu yaşayan kardeşlerimize tapularını teslim edeceğiz! Tekrar Üsküdar’ımızda bin 122 yuvamızın ve 37 bereketli dükkânımızın da temellerini daima birlikte atacağız. Biz sayın cumhurbaşkanımızın liderliğinde bütün siyasi bedelleri göze alarak ‘Türkiye’nin Her Yerinde Kentsel Dönüşüm’ dedik. Bugüne kadar 3,3 milyon konutumuzu dönüştürdük. TOKİ’mizle 1,2 milyon konut yaparak sıhhatsiz yapı stoğunu yeniledik. Her vakit milletimizin yanında olduk. Milletin lehine olan her projeyi destekledik. Hiçbir ayrım yapmadık! Zira biliyoruz ki zelzele kimseyi ayırmaz! Bugüne kadar yaptığımız her çalışmada milletimizin güvenliğini, refahını düşündük! Biz canımızı dişimize katarak kentlerimizi kalkındırmak için uğraşırken, hala birileri zelzelenin siyasetini yapıyor. Üsküdar’ımızda Çamlıca Camii etrafındaki Kirazlıtepe ve Ferah mahallelerinde TOKİ Başkanlığımızca 3 etapta kentsel dönüşüm projesi yürütüyoruz.”

Kurum: ‘’Konutlarımızı önümüzdeki yıl vatandaşlarımıza teslim edeceğiz’’

Bakan Murat Kurum, kentsel dönüşüm çalışmalarının aralıksız süreceğini söz etti:  ‘’İkinci ve üçüncü Etapta da çalışmalarımız tüm süratiyle devam ediyor. İnşallah bu yıl içerisinde hak sahibi vatandaşlarımıza meskenlerini teslim edecek, tapularını vereceğiz. Tekrar Mehmet Akif Ersoy Mahallemizde Emlak Konut’umuzla 2 etapta yapacağımız toplam bin 122 konut ve 37 dükkanımızın temellerini daima birlikte atıyoruz. İnşallah konutlarımızı önümüzdeki yıl vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Tüm yeni yuvalarımız, dükkanlarımız güzel uğurlu olsun.”

Türkmen: ‘’ Kirazlıtepe hepimiz için bir referans noktası’’

Üsküdar Belediye Lideri Hilmi Türkmen ise konuşmasında Kirazlıtepe kentsel dönüşüm projesinde çok şiddetli bir süreci nihayet tamamladıklarını söyledi:

‘’Ama işimiz bitmedi. Daha yapacak çok işimiz, atacak çok imzamız var. 6 Şubat Sarsıntısının çabucak ardından Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan zelzele bölgesindeki tekrar yapılaşmaya örnek olarak Üsküdar Kirazlıtepe ve Ferah mahallelerindeki kentsel dönüşüm çalışmalarından bahsetti. Tüm Türkiye’ye örnek olabilecek büyük bir dönüşümü burada başarmış olmanın buruk sevincini yaşıyoruz. Burası hepimiz için bir referans noktası. Burada belediye, bakanlıklar, ilgili kuruluşlar ve vatandaş el ele ulusal bir modeli başardık. ‘’

Türkmen: ‘’Kentsel dönüşüm için yüzlerce dava açıldı fakat biz önümüze baktık’’

Hilmi Türkmen Kirazlıtepe kentsel dönüşüm projesi sürecine ait de bilgi verdi:

‘’Kirazlıtepe’nin imar problemlerini adım adım çözdük. Toprağı nakış nakış işledik. Bilimsel açıdan, estetik açıdan, şehircilik açısından, materyal kalitesi açısından dört dörtlük konutları tamamladıkça hak sahiplerine teslim ediyoruz. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, TOKİ ve biz Üsküdar Belediyesi olarak bu yükün üstesinden alnımızın akıyla kalkmasını bildik. Burada binlerce bağımsız kısım var. Yılsonunda tamamını teslim etmiş olacağız. Bildiğiniz üzere burada hem teknik olarak hem tüzel olarak büyük bir sorun vardı. Başta CHP olmak üzere partilerin ve kelamda STK’ların, meslek odalarının engelleme gayretleri ve palavralarına maruz kaldık. Yüzlerce dava açıldı. İnsanlara palavralar söylendi. Burayı güya zenginlere peşkeş çekip, kendi sakinlerini uzak yerlere sürecekmişiz. Üsküdarlıların nitelikli, sağlam yapılarda yaşama hakkı siyasete kurban edildi, bu kavuşma geciktirildi. Biz yeniden de işimize, önümüze baktık. Vakit kaybetmedik. Yapıları tamamladık. Sonucu görüyorsunuz. Herkes yerinde duruyor. Problemler çözüldü. Tapular dağıtılıyor.’’

Bakan Murat Kurum, sabah saatlerinde de Üsküdar Belediyesi Valide Sultan Gemisi’nde lise öğrencileri ile bir ortaya geldi. Üsküdar kıyısından hareket eden gemi boğazı tıplarken, Bakan Kurum da gençlerle çay içip sohbet etti. Kurum daha sonra Çavuşdere Spor Sarayı’nda bayan seçmenlerle kahvaltıda buluştu. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Bağlarbaşı Kongre Merkezi’nde düzenlenen Üsküdar Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (ÜSMEK) Sertifika Merasimi’ne de katıldı. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu