Orucu bozan durumlar nelerdir? Diyanete göre orucu neler bozar?

Ramazan ayının yaklaşması ile birlikte merak edilen konulardan birisi de orucu bozan durumların neler olduğudur. Hangi durumlarda oruç bozulur ? İşte detaylar.

On bir ayın sultanı geldi çattı. Geçirdiğimiz zorlu süreç nedeniyle belki camiler boş kalacak ve pide kuyrukları oluşmayacak. Her zaman alışmış olduğumuz ramazandan daha farklı bir ay geçireceğiz. Ancak mevcut düzeni ve sağlığımızı korumak için bunlara uymak zorunda olduğumuzu unutmayalım.

Her yıl Ramazan ayının gelmesi ile birlikte insanların içini bir coşku kaplıyor. Ancak Ramazan ayı pek çok soruyu da beraberinde getiriyor. Aslında bu sorular her yıl diyanet tarafından irdeleniyor ve cevaplanıyor. Ancak farklı kaynaklarda bulunan farklı yanıtlar insanların kafasını karıştırabiliyor. İşte o çok merak edilen orucu bozan durumlar.

Sprey Kullanmak

En çok merak edilen konuların başında sprey kullanmanın orucu bozup bozmadığı geliyor. Ağız, burun ya da boğaz spreylerinin kesin olarak orucu bozduğu ise Diyanet tarafından iletildi. Bu tip ilaçlar yutulabildiği ya da vücuda karışabildiği için orucu bozmaktadır. Eğer kişinin sprey kullanması şart ise bunu sahurda, ezan okunmadan ya da iftar sonrasında uygulaması öneriliyor. Astım hastası gibi sürekli sprey kullanmak zorunda olan hastalara ise oruç önerilmemektedir. Spreyin doğal içerikli olması da herhangi bir şeyi değiştirmemektedir.

Buruna Kolonya Çekmek

Korona virüs sebebi ile artık hemen her evde kolonya bulunuyor. Hatta sürekli olarak ele ve yüze uygulanıyor. Bu konuda en çok merak edilen ise kolonyanın burna çekildiğinde orucu bozup bozmayacağı oluyor. Burada kesin suretle kolonyanın buruna çekilmesinin orucu bozduğu söylenebilir.

Kolonyanın koron virüse karşı etkili olduğu uzmanlar tarafında iletildi. Ancak oruç tutarken kolonyayı kontrollü kullanmak ve burna çekmemek ya da içmemek gerekmektedir. Ancak kolonyayı koklamanın oruca herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Mukimken Niyet Edip Seferde Bozmak

Seyahat edeceğiniz zaman seferi sayılacağınız için oruç tutmanız gerekmiyor. Ancak oruca niyet ettikten sonra sefere çıkarsanız bu durumda seferi sayılmıyorsunuz.

Oruca niyetlendiniz ve planlamadığınız bir yolculuğa çıkmanız gerekti. Bu durumda da orucunuzu bozmamanız gerekiyor. İşte bu mukimken oruca başlamak ve sonrasında bozmak durumunu oluşturuyor. Niyetlenilen oruçların seyahat sırasında da tutulması gerekiyor.

Sakız Çiğnemek

Sakız çiğnemek belki de her yıl tartışılan oruç konularından biridir. Sakızda tükürükle çözülen maddeler bulunmaktadır. Bu maddeler sebebi ile ağızdan sakız yolu ile oluşan tükürük mideye ulaşır. Bu da orucu bozan bir durumdur.

Bazı uzmanlar sakız çiğnerken tükürüğün yutulmaması halinde orucun bozulmayacağından söz edebiliyor. Bu doğru olabilir ancak tükürüğün yutulmaması sakız çiğnerken neredeyse imkansızdır.

Ağız Spreyi Kullanmak

Bazı insanlar ağız içi kokuyu yok etmek a da ağız içi yaraları tedavi etmek amacı ile sprey kullanmak durumunda kalabilir. Bu spreylerin orucu bozup bozmadığı çok merak ediliyor. Aslında burada uzmanlar ikiye ayrılıyor. Bazılar kesinlikle bozar dese de bazıları yutulmadığı sürece oruca zarar vermediğini savunuyor.

Ağız spreyi kullanmak zorundaysanız bu spreyi yutmamanız gerekmektedir. Ağız kokusu için ise sahurda dişeri fırçalamak daha kesin bir çözüm olacaktır.

RAMAZAN ORUCUNU BOZUP, YALNIZ KAZA GEREKTİREN ŞEYLER:

1- Boğaza kar ve yağmur kaçması,

2- Astım spreyi kullanmak,

3- Zorla bozdurulmak,

4- Buruna sıvı ilaç koymak,

5- Burnuna kolonya çekmek, [Koklamak bozmaz.]

6- Mukimken oruca başlayıp, sefere çıkınca yiyip içmek,

7- Ud ağacının, amberle tütsülenip dumanının çekilmesi,

8- Başkasının içtiği sigara dumanını isteyerek çekmek,

9- Kulağın içine ilaç damlatmak, kulağı ilaçlı suyla yıkamak,

10- Derideki açık yaraya konan sıvı veya katı ilacın sindirim yoluna girmesi,

11- Vücuda ilaç şırınga etmek,

12- İsteyerek, zorlayarak ağız dolusu kusmak,

13- Dişi kanayanın ağzındaki kanı yutması veya tükürükle eşit miktarda karışık kanı yutması,

14- İmsak vaktinin bittiğini bilmeden yiyip içmek,

15- Güneş battı zannederek orucunu bozmak,

16- Dişlerin arasında kalan nohut kadar şeyi yutmak,

17- Buruna çekilen suyun ağızdan çıkması,

18- Abdest alırken boğaza su kaçması, [Hanbelî’de bozmaz.]

19- Kâğıt, taş, pamuk, ot, pişmemiş pirinç gibi ilaç ve gıda olmayan şeyi yutmak, 20- Makattan veya kadınların önden fitil kullanması,

21- Oruçlu olduğunu unutup yediğinde, orucu bozuldu sanarak, bilerek yemeye devam etmek,

22- İmsak vaktinden sonra niyet edenin, gün içinde orucunu kasten bozması,

23- Denize girince veya guslederken makattan su girmesi, [Hanbelî’de bozmaz.]

24- Dil altına konan ilacı emmek,

25- Makata konan pamuğun veya başka şeyin hepsinin içeri girmesi,

26- Vücuda giren ultrason veya endoskopi cihazında ilaç, merhem olması,

27- Lavman yaptırmak, [Mâlikî’de bozmaz.]

28- Özel olarak su buharı teneffüs etmek,

29- Burundan genze giden kanı yutmak,

30- Bayılanı ayıltmak için veya uyuyanın ağzına su akıtmak,

31- Açlığa veya susuzluğa gerçekten dayanamayarak yiyip içmek. [Kefaret gerekip gerekmeyeceğini bilmeyen, ihtiyaten küçük bir kağıt parçasını veya çiğ pirinç tanesini susuz yutarak orucunu bozmalı. Sonra yiyip içebilir.]

32- Basur memesinin, taharetlendikten sonra, ıslak olarak içeriye girmesi,

33- Mastürbasyon yapmak,

34- Yaş parmağı, ön veya arka tarafa sokmak, [Hanbeli’de bozmaz.]

35- Seferde iken kasten orucunu bozana kefaret gerekmez, sadece kaza gerekir. Çünkü seferde oruç tutmak farz değildir.

36- Kasten orucunu bozan, sonradan oruç tutmamayı mubah kılacak bir hâl başına gelse, mesela kadının hayzı başlasa yahut oruç tutamayacak kadar hastalansa yalnız kaza gerekir. Fakat orucunu bozup sefere çıksa, kefaret gerekir; çünkü sefere çıkmak semavi bir özür değildir.

37- Oruçlunun ağzına giren gözyaşı veya ter, çok olur da, tuzluluğunu ağzının her yerinde duyar ve yutarsa orucu bozulur. Yutmayıp tükürürse bozulmaz.

OkutanHaber.com / Bu içeriği aktif kaynak göstermek koşulu ile paylaşabilirsiniz.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu