Oylar Ne Zaman Açılacak? İşte Detaylar!

Seçim ne zaman başlayacak? Bu soru merak ediliyor ve araştırma konusu oluyor. Türkiye, 5 yıl boyunca yerel yöneticileri seçmek için sandık başına gidecek. Kayıtlı 61 milyon 441 bin 882 seçmenin olduğu seçimde, 1 milyon 32 bin 610 genç ilk defa oy kullanacak. Peki, oylar ne zaman açılacak? Sandıklar saat kaçta kapanacak ve sonuçlar ne zaman açıklanacak?

OYLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Kahramanmaraş, Rize ve Gaziantep gibi 32 ilde seçmenler saat 07.00’de sandık başına giderken, İstanbul, Ankara ve İzmir dahil 49 ilde oy verme işlemi saat 08.00’de başladı. YSK’nın kararıyla 31 Mart 2024’te yapılacak yerel seçimlerde oy verme saatleri belirlendi. 32 ilde oy verme saatleri 07.00-16.00 olarak değiştirildi, diğer illerde ise saatler 08.00-17.00 olarak açıklandı. Seçim sandıklarında oy verme işlemi tamamlandıktan sonra oyların sayımına başlanacak.

OY SAYIMI BAŞLADI MI? Oylar ne zaman açılacak? Sandıklar saat kaçta kapanacak, sonuçlar ne zaman açıklanacak?

OY SAYIMI SAAT KAÇTA BAŞLAYACAK?

YSK Başkanı Ahmet Yener, Ankara’da bulunan Arjantin İlkokulu’nda oyunu kullandı. Yener, yaptığı açıklamada, “Şu anda oyumuzu kullandık. Tüm vatandaşlarımızın oy kullanmalarını bekliyoruz. Herhangi bir olumsuz durum yok, sorunsuz bir şekilde oy verme işlemi devam ediyor. Saat 21:00’de yayın yasakları kalkacak. Saat 17:00’den sonra yayın yasakları kalkmadan basın mensuplarının kurallara uymalarını istiyoruz” dedi.

Emir Ceran

Yüksek Seçim Kurulu, Ahmet Yener, Gündem, Politika, Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu